Dalmatinski portal koristi 'kolačiće' za što trebamo Vašu privolu. Ako nam želite pomoći u prikupljanju podataka za analitičke odnosno statističke svrhe, molimo Vas prihvaćanje 'kolačića' za analitiku. Naša web stranica koristi i marketinške 'kolačiće' zbog pružanja marketinškog sadržaja za koje od Vas također trebamo privolu. Bit ćemo sretni ako se slažete s tim jer Vam tako možemo ponuditi najbolje korisničko iskustvo.

Saznaj više
Uskoro digitalno opismenjavanje umirovljenika u Splitu, Sinju i Imotskom, evo detalja

Uskoro digitalno opismenjavanje umirovljenika u Splitu, Sinju i Imotskom, evo detalja

Besplatne edukacije

U ožujku počinje digitalno opismenjavanje umirovljenika, odnosno građana starije životne dobi u Splitu, Sinju i Imotskom. Riječ je o setu besplatnih edukacija koje će se provoditi kroz projekt 'e-Umirovljeni' - u okviru platforme Splitsko-dalmatinske županije 'Pravo misto' - usmjeren na osnaživanje starijih osoba i njihovo uključivanje u suvremene tehnološke trendove.

Što edukacije obuhvaćaju, predstavljano je na današnjoj panel-diskusiji naziva 'e-Umirovljenik: Jačanje digitalnih vještina starijih osoba za aktivno i sigurno sudjelovanje u suvremenom društvu', održanoj u Županijskom tehnološkom hubu 'Digitalna Dalmacija' na Splitu 3. Otvorio ju je splitsko-dalmatinski župan Blaženko Boban, uz prisustvo predstavnika obrazovnih institucija, udruga i domova za starije osobe.

Ujedno su panelisti - koordinator projekta 'e-Umirovljenik' s Prirodoslovno-matematičkog fakulteta Sveučilišta u Splitu Saša Mladenović, voditeljica Centra za istraživanje i razvoj cjeloživotnog obrazovanja sa splitskog Filozofskog fakulteta Suzana Tomaš, ravnateljica Centra za kulturu i cjeloživotno obrazovanje Zlatna vrata Danijela Ćukušić, voditeljica programa Udruge 'Mi' Tijana Tešija i novinar Hine Pejo Gašparević - podijelili svoje stručne uvide. Progovorili su, naime, o ulozi institucija i organizacija u digitalnoj inkluziji starijih osoba, dosadašnjim iskustvima sa sličnih projekata, organizaciji edukacija i ključnim izazovima provedbe te učincima na kvalitetu života i međugeneracijsku povezanost.

'Digitalna Dalmacija proteklih osam godina omogućavala je digitalne edukacije osnovnoškolcima, srednjoškolcima, studentima, poduzetnicima. Sada cijelu priču zaokružujemo digitalnim edukacijama sugrađana starije životne dobi kroz program 'e-Umirovljenik'. I oni su kategorija kojima je itekako potrebna tehnologija, a ovim tečajem odgovorit ćemo na njihove potrebe, odnosno povećati kvalitetu njihova života', istaknuo je voditelj Digitalne Dalmacije Damir Brčić.

Edukacije će, otkrio je, voditi djelatnici Digitalne Dalmacije u suradnji s njihovim edukatorima iz projekta 'EDIT Code School te djelatnicima PMF-a.  Prijave se otvaraju 15. veljače - online na web stranici Digitalne Dalmacije te fizički na različitim lokacijama, uključujući prostorije županijskog tehnološkog huba, županije i umirovljeničkih udruga - a trajat će do 28. veljače.

'Svi smo svjedoci kako je teško funkcionirati bez novih tehnologija, posebice starijim osobama. Budući da dio njih već ima osnove, edukacije će se provoditi kako na osnovnoj tako i na višoj razini. Pritom će se naglasak staviti i na njihovu sigurnost na internetu - nažalost, sve se može izvitoperiti ako nisu vješti u korištenju.

Apeliram na predsjednike umirovljeničkih udruga kao i institucija za cjeloživotno učenje da animiraju starije da se prijave. Pored same edukacije, zasigurno će im dobro doći i učenje', naglasio je župan Blaženko Boban.

Koordinator projekta Saša Mladenović ukazao je na važnost disperzije edukacija na sinjsko i imotsko područje kako bi se u što većoj mjeri obuhvatile i osobe iz ruralne sredine. Potom je pojasnio kako će one izgledati.

'Temelj je programa opismeniti starije osobe kako bi bile samostalne u korištenju digitalne tehnologije. U drugoj fazi organizirat ćemo obuku dodatnih vještina - poznatim nam pod krovnim pojmom e-građani.

Suradnja Sveučilišta u Splitu, Digitalne Dalmacije i udruga omogućit će nam prilagodbu edukacija skupinama na njihovu dobrobit. Postoje oni iznimno 'okretni' kada su u pitanju digitalne vještine kao i oni koji se tehnologije 'boje' - podijelit ćemo ih u skupine ovisno o predznanju. Krećemo polako i postupno, no smatram kako će zanimanje biti jako veliko', iznio je.

Panelu je nazočio i Marinko Lukenda, državni tajnik u Ministarstvu rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike. Kazao je ovom prigodom kako je posrijedi hvale vrijedan projekt.

'Projekt ima apsolutnu podršku ministarstva te će se založiti za sve što mu je potrebno jer je i jedan od naših ciljeva u ovom mandatu maksimalno se posvetiti povećanju kvalitete života starijih osoba. Vjerujem kako će se uključiti velik broj njih te kako će im edukacije uvelike koristiti. Pokaže li se doista korisnim, nastojat ćemo potaknuti i druge županije da slijede primjer', naveo je.

Vaša reakcija na temu