Dalmatinski portal koristi 'kolačiće' za što trebamo Vašu privolu. Ako nam želite pomoći u prikupljanju podataka za analitičke odnosno statističke svrhe, molimo Vas prihvaćanje 'kolačića' za analitiku. Naša web stranica koristi i marketinške 'kolačiće' zbog pružanja marketinškog sadržaja za koje od Vas također trebamo privolu. Bit ćemo sretni ako se slažete s tim jer Vam tako možemo ponuditi najbolje korisničko iskustvo.

Saznaj više
Foto: DRACO Uspješna tvrtka DRACO dodatno unapređuje poslovanje EU projektima: 'Iznimno je važno stalno ulagati u inovativne procese'
Dalmatinac nosi projekt oko vrata Piše: Ana Marasović

Uspješna tvrtka DRACO dodatno unapređuje poslovanje EU projektima: 'Iznimno je važno stalno ulagati u inovativne procese'

Oliver Vuco, direktor najvećeg hrvatskog proizvođača hidroizolacija, predstavio je najznačajnije te ukazao na izazove u procesu realizacije

Financijske injekcije iz fondova Europske unije uvelike se povoljno održavaju kako na tvrtke tako i na zajednicu u kojoj djeluju. Izvrstan je primjer za to DRACO d.o.o., jedna od vodećih tvrtki za proizvodnju proizvoda građevinske kemije, koja se može pohvaliti i bogatim projektnim iskustvom. Direktor Oliver Vuco predstavio nam je, među ostalim, najznačajnije projekte kao i benefite njima ostvarene te ukazao na izazove pri njihovu apliciranju na natječaje i realizaciji, 

DRACO je, napomenimo, osnovan još 1997. u Splitu. Njegova je osnovna djelatnost, kao što je navedeno, proizvodnja proizvoda građevinske kemije. Sa svoje dvije tvornice - u Muću gdje se proizvode polimer-cementni i poliuretanski hidroizolacijski i zaštitni premazi pod brandom DRACO i u Zagrebu gdje se proizvode bitumenske hidroizolacijske membrane i premazi pod brandom KATRAN - DRACO je najveći hrvatski proizvođač hidroizolacija. U kompleksu tvornice u Muću nalazi se i moderni laboratorij za istraživanje i razvoj u koji se intenzivno ulaže. DRACO broji više od 70 zaposlenika, sa stalnom tendencijom rasta. Osim u Hrvatskoj, prodaje i na  više inozemnih tržišta.

Ova tvrtka trenutačno provodi projekt 'Komercijalizacija inovativnog polimernog pijeska DRACO GROUT', sufinanciran Eu sredstvima, preciznije iz Mehanizma za oporavak i otpornost. Njime se unaprjeđuje inovativni kapacitet, provode se organizacijske i procesne promjene te priprema cjelokupna organizacija za komercijalizaciju inovacije DRACO GROUT polimernog pijeska. 

'Kako bi se inovacija uspješno realizirala na tržištu, nabavljaju se materijalna i nematerijalna imovina (oprema, strojevi, software) i podržava se prezentacija preko sajmova. Krajnji su ciljevi jačanje inovativnog kapaciteta i uvođenje novog procesa u poslovanje radi spremnosti za komercijalizaciju novih proizvoda', naveo je direktor Oliver Vuco.

DRACO GROUT polimerni pijesak specijalno je razvijena dekorativna masa za fugiranje koja se koristi za uređenje i sanaciju opločnika, svojim specifičnim svojstvima korisnicima omogućuje mnogobrojne prednosti. Direktor je naglasio da novi proizvod DRACO GROUT, iako ima kvalitativno svojstvo izrazite čvrstoće, osigurava vodopropusnost fuge, stabilizira opločnike, sprječava rast korova te time predstavlja dugoročno rješenje za dobar izgled i funkcionalnost opločnika. Ukazao je potom na konkretne benefite provedbe ovog EU projekta. 

'Konkretni su benefiti plasman inovativnog rješenja na domaće i međunarodna tržišta, jačanje tržišne pozicije i širenje prodajne mreže, zapošljavanje novih djelatnika i pozitivno djelovanje na zelenu tranziciju', iznio je. 

DRACO i inače aktivno sudjeluje u projektima podržanima sredstvima EU-a. Direktor Vuco izdvojio je neke od njih. 

'Među njima su 'Izgradnja i opremanje proizvodnih kapaciteta proizvodnog pogona u Muću' kojim se sufinancirala nabavka strojeva i opreme za našu tvornicu ondje. Projektom 'Internacionalizacija poslovanja' sufinanciralo se sudjelovanje firme na međunarodnim sajmovima, koje nam pomaže u jačoj prepoznatljivosti i širenju mreže poslovnih partnera na međunarodnim tržištima. Projektom 'Informacijske i komunikacijske tehnologije' realizirali smo nabavku informatičke opreme koja značajno doprinosi efikasnosti i uspješnosti poslovnih procesa. 

Trenutno sudjelujemo u novom projektu 'DRACO RENEWABLE WASTE', koji se realizira u suradnji s našim poslovnim partnerima i Kemijsko-tehnološkim fakultetom Sveučilišta u Splitu. Njegov je glavni cilj razvoj hidroizolacijskih građevinskih materijala oporabom industrijskog otpada kao razvoj te jačanje istraživačkih i inovacijskih kapaciteta', kazao je. 

Iza tvrtke je i iskustvo provedbe dvaju projekata sufinanciranih mehanizmom Innovation Norway. Naš je sugovornik povukao paralelu između tog fonda i EU fondova. 

'Kroz te projekte realizirali smo nabavku proizvodne opreme i laboratorijskih uređaja s posebnim naglaskom na doprinos zaštiti okoliša i zelenoj tranziciji. Provedba se realizira na sličan način kao i kod EU projekata, pri čemu je najvažnije ostvariti inovativne pozitivne ciljeve za tvrtku, tržište i okoliš', pojasnio je.

Istaknuo je kako je administrativni dio pripreme i provedbe EU projekta složen te kako zahtijeva dosta energije, vremena i kontrole. Stava je, međutim, kako je od velike važnosti biti ukorak s vremenom, stalno ulagati u inovativne procese i rješenja, doprinositi očuvanju radne okoline i okoliša kao i stvarati dodanu vrijednost i korist za krajnje korisnike. DRACO je svoje uspješno provodio, u čemu mu je uvelike pomogla suradnja s konzultantskom tvrtkom UHY SAVJETOVANJE, specijaliziranom za EU fondove.

'Provedba i izvještavanje imaju svoje zakonitosti i važno je pridržavati se svih propisanih pravila, paziti na detalje i temeljito izvještavati o svim projektnim aktivnostima. Administrativni dio projekta dosta je temeljit i zahtijeva punu uključenost i angažiranost korisnika', naznačio je. 

Upitali smo ga i kako su osigurali usklađenost projekta s kriterijima koje postavlja Europska unija. Zanimalo nas je, naime, jesu li morali prilagoditi ili promijeniti neke aspekte projekata tijekom njihova razvoja zbog specifičnih uvjeta financiranja. 

'Provedba projekata koju su sufinancirani sredstvima EU-a imaju svoje zakonitosti i pravila kojih se treba pridržavati. Dobrom pripremom i aktivnom provedbom, realizirali su se bez poteškoća. Aspekte projekata tijekom njihovog razvoja nismo morali posebno prilagođavati jer su kriteriji koje postavlja Europska unija realni i tržišno opravdani', smatra direktor.

Sukladno brojnim navedenim benefitima koje je zamijetio, sugerirao je predstavnicima drugih tvrtki da iskorištavaju mogućnosti koje im pružaju europski fondovi. Štoviše, iznio je stav kako mogu imati itekako bitnu ulogu u njihovu razvoju, posljedično i cijele Dalmacije. 

'Pravim pristupom, dobrom pripremom i kvalitetnom provedbom, realizacija ovakvih projekata može značajno doprinijeti razvoju i drugih firmi, jačanju suradnje, poboljšanju inovativnosti, konkurentnosti i zelenoj tranziciji. Naš je savjet da se tvrtke prijavljuju na ovakve projekte i da projekti budu ambiciozni i kvalitetno pripremljeni', poručio je Oliver Vuco.

***

Tekst je napisan uz financijsku potporu Agencije za elektroničke medije iz Programa za poticanje novinarske izvrsnosti.

Vaša reakcija na temu