Dalmatinski portal koristi 'kolačiće' za što trebamo Vašu privolu. Ako nam želite pomoći u prikupljanju podataka za analitičke odnosno statističke svrhe, molimo Vas prihvaćanje 'kolačića' za analitiku. Naša web stranica koristi i marketinške 'kolačiće' zbog pružanja marketinškog sadržaja za koje od Vas također trebamo privolu. Bit ćemo sretni ako se slažete s tim jer Vam tako možemo ponuditi najbolje korisničko iskustvo.

Saznaj više
Foto: Bogdan Klarić VELIKI DAN Splitsko-dalmatinska županija službeno proglašena slobodnom od mina

VELIKI DAN Splitsko-dalmatinska županija službeno proglašena slobodnom od mina

Sljedeće godine bit će ‘čista’ cijela Hrvatska

Splitsko-dalmatinska županija je očišćena od mina i minsko-eksplozivnih naprava, službeno je proglašeno tijekom predstavljanja projekta ‘Croatian safe steps - CROSS II’ u Splitu.

Tom prigodom potpredsjednik Vlade i ministar Vlade Davor Božinović uručio je županu Blaženku Bobanu potvrdu o završetku Srednje Dalmacije i simboličnu ‘zadnju minu’.

- Nadam se da će ovaj dan odjeknuti ne samo u Hrvatskoj, nego i u cijelom svijetu poglavito oni koji planiraju provesti odmor u našoj županiji. Nažalost, nismo imali u hodu od koga učiti i svim srcem našim hvala pirotehničarima na našem sigurnom koraku - zadovoljan je bio Boban.

Potpredsjednik Vlade je kazao tijekom predstavljanja kako su se okupili da bi označili jednu od završnih etapa nacionalnog napora koji traje gotovo tri desetljeća, borbu protiv mina, naslijeđa rata koje je desetljećima ugrožavalo sigurnost, razvoj i živote građana.

- S ponosom možemo reći da smo nadomak cilja, Hrvatske bez mina - istaknuo je Božinović.

Nažalost, na trnovitom putu od mina je stradalo više od 600 osoba, 207 ih je poginulo, uključujući i 40 pirotehničara koji su se borili za sigurnost Hrvatske.

Podsjetio je Božinović da se u razminiranje uložilo više od 1,1 milijardu eura, od čega je četvrtina iznosa osigurana iz EU fondova.

- Projektom Croatian safe steps - CROSS II, vrijednim više od 77 milijuna eura završavamo razminiranje najzahtjevnijih šumskih i planinskih terena i uskoro prijavljujemo i CROSS III, usmjeren na uklanjanje eksplozivnih ostataka u bivšim vojnim skladištima - kazao je ministar.

Upitan je i posebno za Žrnovnicu, s obzirom na raketnu bazu i upozoravanje na opasnost u proteklim požarima.

- Koliko je meni poznato, razminirana je prije sedam osam godina. Ono što mi ne možemo isključiti to je ‘rezidualni rizik’, uvijek postoji mogućnost da je nešto pojedinačno zaostalo. Budimo realni, posljednjih godina smo imali slučajeva gdje se nailazilo na mine za koje se ispostavilo da ne potječu iz Domovinskog rata, nego je netko ostavio iz kućnih rezervi. O svemu tome vodimo računa - odgovorio je Božinović.

Andrea Čović Vidović, zamjenica voditeljice Europske komisije za Hrvatsku je bila među brojnim uzvanicima na svečanosti.

- Europska komisija podržava i prati težak i kompleksan proces razminiravanja u Hrvatskoj, jedinom državom članicom EU koja se suočavala s ovim problemom rješavanja mina. Radi se o znanju koje bi moglo poslužiti u nekim budućim planiranjima podrške van EU, konkretno Ukrajini. Otvorilo se puno potencijala upravo zbog činjenice da je Hrvatska prošla težak proces i uskoro će biti cijela čista - kazala je Čović Vidović.

Trenutačno, prema službenim podatcima, ukupno minski sumnjivo područje u Hrvatskoj obuhvaća ispod 50 kilometara kvadratnih i nalazi se u Ličko-senjskoj te Sisačko-moslavačkoj županiji. Nije skroz čista ni Karlovačka županija, ali radi se samo o tri grada i općine gdje su neeksplodirane naprave unutar vojnih skladišta.

Završetak razminiranja planiran je do 1. ožujka naredne godine.

Vaša reakcija na temu