U subotu oko 15 sati moreplovac je snimio kita između Murtera i Opata koji je ulaz u Kornate.
- Dug je oko 15 metara i dugo je kružio oko nas. Cijeli život sam na moru, ali nikad kita tu nisam vidio. Vidio sam ga u oceanima. Nikad između Murtera i Opata - rekao je za 24sata Darko Turčinov koji je vozio brod za jednodnevne izlete na Kornate.
Dr. Tomislav Gomerčić iz Zavoda za veterinarsku biologiju na Veterinarskom fakultetu u Zagrebu kazao je kako se vrlo vjerojatno radi o velikom sjevernom kitu.
- Najvjerojatnije se radi o velikom sjevernom kitu. Svakih par godina zna biti viđen u Jadranu, ali je stalni stanovnik Sredozemlja. Dakle, ima slučajeva da zalaze i do našeg Jadrana što nije pretjerano čudno, no s druge strane jest s obzirom da nije česti gost - komentirao je.
Veliki sjeverni kit ugrožena je vrsta te je zaštićen zakonom. Njegova prosječna dužina iznosi 20 metara, što je i veće nego ga je procijenio čitatelj koji ga je snimio.
Snimka se može pogledati na portalu 24sata.
Kitovi u Jadranskom moru nisu prizor koji možete očekivati pri bilo kojem odlasku na more. No plovidbom Jadranom, posebice ako odlazite u dublje more, povećavate si šanse da ćete usput vidjeti neke od lokalnih kitova.
Kod nas se mogu vidjeti dobri dupin, kratkokljuni obični dupin, glavati dupin, ulješura, prugasti dupin, veliki kit, bjelogrli dupin i Cuvierov kljunasti kit.
Kitovi su kod nas zaštićeni te ih nije dozvoljeno loviti. Ako naiđete na njih u divljini, kontakt je najbolje svesti na minimum. Iako su kitovi, a posebice dupini, druželjubive životinje, ljudski utjecaj može imati negativni utjecaj na njihove dnevne rutine te može uzrokovati brojne probleme.