Kardiolozi Klinike za bolesti srca i krvnih žila Kliničkog bolničkog centra Split postigli su važno dostignuće u području liječenja srčanih bolesnika. Izvedene su, naime, prve procedure transkateterskog popravka trikuspidalnog zalistka u KBC-u Split i prvi slučaj kombiniranog perkutanog transkateterskog popravka mitralnog i trikuspidalnog zalistka u Hrvatskoj.
Prve intervencijske procedure perkutanog popravka trikuspidalnog zalistka korištenjem transkateterskog sustava TriClip izveo je tim kardiologa u sastavu: prof. Darija Baković Kramarić, dr. Frane Runjić, doc. Ivica Kristić i dr. Andrija Matetić. Tim iznimnim uspjehom postignuta je sveobuhvatnost u liječenju srčanih zalistaka u splitskoj bolnici, koja obuhvaća mogućnost perkutanog transkateterskog liječenja aortnog, mitralnog i trikuspidalnog zalistka.
Zahvati su obavljeni pod nadzorom prof. Matjaža Bunca i dr. Jane Ambrožič iz Sveučilišnog medicinskog centra Ljubljana. Iz tima s Križina danas su poručili kako ne bi bio moguć bez potpore anesteziološkog tima pod vodstvom dr. Tonija Kljakovića-Gašpića kao i vrijednog rada educiranih medicinskih sestara, odnosno tehničara, inženjera radiologije i kliničkih specijalista.
'Svim bolesnicima koji gravitiraju KBC-u Split možemo pružiti najsuvremenije metode poput velikih medicinskih centara u svijetu. Kada je o kardiologiji riječ, ne zaostajemo ni u čemu. Imamo dovoljno znanja i vještina kako bi i ostalo tako. Sada zaista imamo i dovoljno kadra - posljednjih se godina raspisuje jako puno specijalizacija čime nadoknađujemo zaostatak koji je nekoć postojao. Zahvaljujući tome, možemo se posvetiti pojedinim uskim segmentima te u njima ostvarivati vrhunske rezultate', istaknula je prof. Darija Baković Kramarić.
Pojasnila je i kako nisu svi pacijenti kandidati za ove vrste intervencija. Svi oni prethodno prolaze sastanke s kardiokirurzima te im se pristupa kad se usuglase da je posrijedi najbolji pristup.
'Oporavak je znatno brži. Po završetku intervencije pacijenti u pravilu odlaze kući za 24 do 48 sati. Iznimno se mogu dogoditi manje lokalne komplikacije koje blago produljuju hospitalizaciju, ali više od 90 posto ih je dosad nakon 24 sata otpušteno', dodala je.
Dr. Frane Runjić napomenuo je kako splitska bolnica nije prva u Hrvatskoj krenula s procedurom transkateterskog popravka trikuspidalnog zalistka, no kako joj gravitiraju pacijenti sa širokog područja - od Zadra do Dubrovnika - po broju je najveća. Drugim riječima, brzo je sustigla korak.
'Prije ih nismo prakticirali jer nismo imali potporu bolničke uprave s obzirom na to da se radi o skupim procedurama. Svakako, sada su dostupne svima. Transparentna je lista čekanja. Čeka se obično tri do četiri tjedna izuzev, naravno, u hitnim slučajevima', naveo je.
Referirajući se upravo na skupe materijale, doc. Ivica Kristić nadovezao se tvrdnjom kako se u hrvatskom zdravstvenom sustavu, pa tako i u lokalnom, koriste isključivo oni prve klase - beskompromisno.
Dr. Andrija Matetić, najmlađi član tima, iz liječničke je perspektive iznio kako je privilegija u svom gradu imati dostupne procedure i opremu kakve imaju. Budući da se trenutno dodatno educira u inozemstvu, i njegova iskustva idu u prilog tezi kako KBC Split ni u čemu ne kaska.
'Liječnici iz entuzijazma, odnosno potrebe za karijernim ispunjavanjem odlaze u druge centre. No ovaj je primjer drugačiji zahvaljujući kolegama i osobama na rukovodećim pozicijama', rekao je.
Ponos novim dostignućem izrazio je i ravnatelj splitske bolnice dr. sc. prim. Julije Meštrović. Cilj mu je, kako je kazao ovom prigodom, da pacijenti svu potrebnu zdravstvenu zaštitu dobiju pod okriljem ove ustanove, odnosno da ne moraju odlaziti drugdje.
'Već radimo određene procedure koje se nisu radile ranije, i dalje ćemo ustrajati na toj praksi. Primjerice, trenutno se provodi edukacija za transplantacije bubrega te se uređuje prostor. Sukladno tome, očekujem da ćemo do kraja godine biti spremni i na njih kao što već godinama jesmo za transplantaciju krvotvornih matičnih stanica.
Ovo danas na kardiologiji odličan je primjer mladog, ambicioznog tima dobrih, marljivih, odgovornih, savjesnih i stručnih ljudi. Imamo sreću što smo se uspjeli tako lijepo posložiti. Splitska kardiologija među najboljima je proteklih godina', konstatirao je ravnatelj Meštrović.
Trikuspidalna regurgitacija, valja napomenuti, bolest je srčanog zalistka pri kojoj dolazi do neželjenog povrata krvi iz desne klijetke u desnu pretklijetku. To rijetko može biti posljedica poremećaja samog trikuspidalnog zalistka (primarna ili organska trikuspidalna regurgitacija), najčešće je posljedica druge srčane bolesti (sekundarna ili funkcijska trikuspidalna regurgitacija).
Teži stupnjevi trikuspidalne regurgitacije pogoršavaju srčani rad uz posljedično prekomjerno zadržavanje tjelesne tekućine što se manifestira perifernim edemima, ascitesom, otežanim podnošenjem napora i općom slabosti. Štoviše, teži stupnjevi povezani su s povećanom smrtnosti i smanjenom kvalitetom života zbog čega je važno njeno ispravno liječenje.
Transkateterski popravak trikuspidalnog zaliska (T-TEER; TriClip) minimalno je invazivna metoda za liječenje odabranih visoko-rizičnih bolesnika sa simptomatskom teškom trikuspidalnom regurgitacijom koja perzistira unatoč primijenjenoj terapiji lijekovima. Navedena transkateterska tehnologija uključuje spajanje listića trikuspidalnog zalistka korištenjem nitinolskih ili kobalt-kromnih kopči čime se smanjuje trikuspidalna regurgitacija i omogućuje pozitivno preoblikovanje srčanih komora i struktura. Navedeni postupak izvodi se u intervencijskom kardiološkom laboratoriju uz pomoć fluoroskopskog i transezofagijskog ehokardiografskog navođenja.
Danas je posebno istaknuto da je u sklopu ovog programa u Kliničkom bolničkom centru Split učinjen prvi perkutani transkateterski zahvat kombiniranog popravka mitralnog i trikuspidalnog zalistka u Hrvatskoj (MitraClip i TriClip). Navedeni kombinirani zahvat obavljen je u pacijenta s istodobnom značajnom bolesti mitralnog i trikuspidalnog zalistka čime je omogućeno transkatersko liječenje oba zalistka tijekom iste procedure, a smanjeni su rizici vezani uz višestruke odvojene procedure. Takvo suvremeno liječenje koje je prilagođeno individualnim potrebama bolesnika predstavlja sami vrh medicinske izvrsnosti.
Ujedno je to, pojasnili su nadležni, nastavak razvoja programa intervencijskog liječenja strukturne bolesti srca u KBC-u Split koji uključuje brojne druge postupke poput transkateterske ugradnje aortnog zalistka (TAVI; engl. transcatheter aortic valve implantation), balonske aortne valvulopastike (BAV; engl. balloon aortic valvuloplasty), transkateterskog liječenja mitralne regurgitacije (M-TEER; engl. mitral transcatheter edge-to-edge repair), transkateterske balonske mitralne valvuloplastike (BMV; engl. balloon mitral valvuloplasty), transkateterskog zatvaranja paravalvularnog propuštanja (PVL-C; engl. paravalvular leak closure) i dr.