Stigle su nam, kako to obično biva u ovo doba godine, božićne jelke koje bi tijekom idućih tjedana trebale krasiti naše domova. Prodaju se na nekoliko gradskih lokacija - ispred Koteksa, Kauflanda, na Splitu 3, nad usjekom pruge nasuprot Pazara i tik uz Staro Hajdukovo igralište. Za svakoga se može naći prikladna jer u ponudi su jelke svih veličina. Cijene se kreću od 20 eura za manje borove, a ovi do tri metra dođu i do 100 eura. Oni poviše tri metra idu i priko te cifre.
- U ponudi imamo nordijsku jelu, raspon cijena je od 35 do 100 eura, ovisno o veličini. Nama svake godine, više manje, dolaze isti kupci iz susjedstva. Na ovoj lokaciji smo posljednjih 20 godina - govori nam prodavač kod Starog Hajdukovog igrališta.
Najviše se traže nordijske jele, iako su to najskuplja božićna drvca ona su i najprodavanija, ističe nam prodavač Ivica kojeg smo zatekli na Ravnim njivama.
- Smreke su od 15 do 30 eura, nordijske od 30 do nekih 60 eura, dok mahovinu možete kupiti za dva do tri eura. Cijene borova su minimalno skuplje u odnosu na godinu ranije, nekih 10 posto. Borovi su iz Petrinje, naši domaći, i svatko može pronaći nešto za sebe. Najvažnije kod živog bora je miris koji svaki dom u trenutku pretvori u blagdansku idilu - kazao nam je iskusni prodavač koji se ovim poslom bavi 20 godina.
Stoga, ima jedan trik za vas. Naime, ispod debla stavite kantu vode i vaš bor ostat će dugo svjež.
- Kod odabira je najvažnije da supruga bude zadovoljna. Žene biraju, muškarci ih većinom samo nose - kroz smijeh se našalio Ivica.
Iduća lokacija koju smo posjetili bila je nad usjekom pruge nasuprot Pazara, tamo smo pronašli i najviša drvca. Kako nam je kazao Marinko iz obrta Šole, ove godine nude samo nordijske jele, koje su se pokazale najboljima i najkvalitetnijima.
- Bolje od nordijske jele nema, zato samo nju držimo, a ove godine cijene se kreću od 25 eura za one najmanje. Imam nekoliko borova koji su visine i šest metara, takvima se cijene kreću od 120 do 150 eura. Nadamo se lijepom vremenu i da će se prodaja lijepo nastaviti - poručio je Marinko, koji smatra kako je sve poskupjelo pa tako i božićna drvca.
Postoje načini na koji možete produljiti vijek trajanja svog božićnog drvca. Nitko ne želi dočekati Novu godinu s drvcem s kojeg su otpale skoro sve iglice. Evo što na tu temu kaže prodavač kojeg smo zatekli kod Koteksa, gdje je definitivno najveća ponuda.
- Kako bi testirali njegovu svježinu protresite granu i provjerite koliko je iglica otpalo. Što više iglica otpadne, to je vijek trajanja kraći. Prije stavljanja drvca u stalak, otpilite donji dio panja kako bi on bio svjež. Božićno drvce držite što dalje od topline, ako je to ikako moguće - savjetuje Mića na čijem su štandu svi borovi poredani na stalke.
Ljudi ih tako mogu bolje vidjeti i lakše se odluče za svoj konačni odabir.
- Već smo desetljećima na istoj lokaciji, naši kupci znaju da će tu dobiti kvalitetu i vraćaju nam se svake iduće godine. Cijene su ove godine išle gore za deset posto, a to ne čudi jer je sve ostalo poskupjelo. Borovi su nam iz Bjelovara, raspon cijena je od 20 do 100 eura, u ponudi imamo i mahovinu, kojoj je cijena 5 eura za kvadrat - navodi naš sugovornik.
Božićno drvce je najvažniji ukras božićnih blagdana. Bilo da ga kitite prema tradiciji na sami Badnjak ili koji tjedan prije, važno je znati koju vrstu božićnog drvca odabrati. Savjete smo potražili na idućoj lokaciji.
- Najviši bor koji imamo je nekih pet metara visine, a najmanji je oko metar. Cijene se kreću od 20 eura pa na više. Kupci najčešće uzimaju nordijske zbog njihove izdržljivosti, ali i manje bodljikavosti. Obična smreka se isto traži pa je imamo u ponudi. Kupci su većinom iskusni i znaju prepoznati kvalitetu koju nudimo, a to je deblja iglica koja daje neku garanciju da će bor dulje biti svjež. Uvijek ih savjetujem i da stave neku krpu ispod jelke zbog vlažnosti. Preporuka je udaljiti jelku od topline jer im je to šok i zbog toga iglice ispadaju češće - savjetuje prodavač na Splitu 3, koji nudi jelke iz Bjelovara.
Za kraj smo ga pitali je li istinita ona teza da žene biraju borove, a muškarci ih nose. Odgovor koji smo dobili je diplomatski.
- Koliko god borova da pokažemo ženama one će pronaći neku manu. Meni to nije problem, želim im ugoditi i da svi imaju božićni duh kroz jelku koja im krasi dom - zaključio je naš sugovornik poželjevši svima sretne blagdane.
Prije nego krenete u kupnju božićnog drvca važno je odlučiti: umjetno, posađeno u pitaru ili svježe rezano drvce. Izbor je priličan, a nadamo se da će vam iskustva ovih prodavača pomoći u odabiru. Ako vam već božićno drvce ne krasi dom...