U Centru za pružanje usluga zajednici 'Maestral' u Splitu svečano su otvoreni preuređeni prostori u sklopu završne konferencije 'Kuća prijatelj djece, mladih i obitelji'. Preuređeni su prostori na šest lokacija, a otvorenjem ovih jedinica omogućit će se poboljšanje uvjeta za izvaninstitucionalne usluge, prevenciju institucionalizacije te razvoj mreža izvaninstitucionalnih usluga u službi podrške zajednici.
- Jako smo ponosni što završavamo jedan europski projekt s kojim smo unaprijedili naše usluge. Time ćemo i djeci 'Maestrala', sadašnjoj, budućim korisnicima i obiteljima u riziku pružati bolje usluge u ljepšim i kvalitetnijim prostorima. Preuredili smo dva savjetovališta u Kaštelima i Imotskom. Preuređen je prostor u sjedištu za dvije usluge poludnevnog boravka i psihosocijalne podrške. Prostor smo prilagodili osobama s invaliditetom kako bi mogli i njima pružati usluge. Također, uređena su tri naša stana. Dva za naše mlade, organizirano stanovanje uz povremenu podršku u Kaštel Lukšiću i Splitu. Uređen je i jedan stan od 120 kvadrata u Getaldićevoj za organizirano stanovanje uz sveobuhvatnu podršku, pa će šestoro djece useliti iza Nove godine - rekla je ravnateljica 'Maestrala' Jelena Burazin.
'Maestral' trenutno broji 92 korisnika na usluzi smještaja, 13 u usluzi organiziranog stanovanja i 60 djece u poludnevnom boravku. Dva mobilna tima pružaju usluge za više od 100 obitelji, odnosno korisnika, istaknula je ravnateljica Centra, Jelena Burazin i dodala kako bi najviše voljeli kada bi svi mogli biti smješteni u stanove, što nažalost nije moguć zbog velikog broja korisnika, zbog čega se trude prostore maksimalno oplemeniti.
- Ovo je jedan od najznačajnijih projekata jer koristimo uslugu poludnevnog boravka zahvaljujući 'Maestralu'. Ta usluga do sada nije postojala u Gradu Imotskom. Sam naziv govori kako se ovdje ide na deinstitucionalizaciju, odnosno na smještaj zbog smještaja, da se djeci i obiteljima koji su u riziku od toga da se nalaze na marginama društva pruže usluge i psihosocijalna pomoć koja im je doista potrebna - rekla je Anamarija Radeljić, zamjenica gradonačelnika Grada Imotski.
Projekt je financiran sredstvima Europskih fondova u ukupnom iznosu od 5,313.325 kuna, odnosno 705.199,41 eura. Projekt je započeo u svibnju 2020. godine, a iako je 'Maestral', koji je nositelj projekta bio primoran zatražiti odgode zbog pandemije, uspjeli su završiti projekt do prosinca ove godine kako je i predviđeno.
- Čovjek se uvijek kada dođe u 'Maesteal' napuni pozitivnom energijom. Ja živim u blizini i čest sam gost. Moram naglasiti da je ova institucija dokazala da ono što ja cijelo vrijeme u svom političkom radu zastupam da izađemo izvan svojih okvira. 'Maestral' je izašao izvan okvira Splita u Imotski i Kaštela. Isprsila je europske fondove i radi kako je i trebala raditi u 21. stoljeću da približimo uslugu građanima. Na ovaj način će dobiti pomoć onima kojima treba. Posebno su ove usluge potrebne u ruralnim krajevima i na otocima, a ja potičem ekipu iz ‘Maestrala’ i svih naših ustanova da nastave djelovati u ovom smislu. Svima im zahvaljujem - rekao je između ostalog splitsko-dalmatinski dožupan Stipe Čogelja.
Podršku 'Maestralu' nesebično pružaju i brojni poznati pjevači, glumci i sportaši. Ovoga puta na svečanost u Centar stigli su, između ostalih, predsjednik Splitskog saveza športova, Andrija Polić, autorica pjesama Vjekoslava Huljić i pjevačica Lorena Bućan.
- Nažalost, večeras nisam pjevala jer me uhvatila prehlada. Svejedno sam došla da budem dio ovoga projekta jer je to velika stvar. I da ne mogu pjevati, nije bitno koja je humanitarna akcija, najvažnije je podržati - istaknula je pjevačica Lorena.
Projektu je uvelike pomogao i Fakultet građevinarstva, arhitekture i geodezije, istaknula je ravnateljica Burazin, koji su volonterski izradili studiju bez koje nije bilo moguće niti započeti projekt.
Svečanost je zaokružena dječjom božićnom predstavom i prigodnim domjenkom.