Za opisati nekoga tko odlaže građevinski i glomazni otpad po Starinama, teško je pronaći prave riječi i zadržati granicu pristojnosti. Zadržat ćemo se na vandal. I to se ne događa sporadično, nego učestalo.
Posljednji put protekli tjedan, nakon čega su zajedno reagirali Arheološki muzej u Splitu i Solin i očistili ovo vrijedno područje.
- Nažalost, nije izdvojen slučaj, već dio kontinuiranog problema s kojim se često susrećemo u Saloni na različitim lokacijama. Djelatnici Arheološkog muzeja u Splitu svakodnevno obilaze prostor lokaliteta, prateći stanje, analizirajući situacije i reagirajući na svaki problem, uključujući i ovakve slučajeve, te je ova situacija odmah sanirana u suradnji s nadležnim službama Solina - kaže nam Marina Tudor, voditeljica odnosa s javnošću.
Malo je reći koliko su pogođeni u Arheološkom muzeju, vodeći ovakve bitke protiv bezobraznih građana.
- Iako bi naši napori trebali trebali biti primarno usmjereni na arheološka istraživanja, konzervaciju, očuvanje, zaštitu i promociju ovog iznimno vrijednog arheološkog lokaliteta, neodgovorno ponašanje pojedinaca često nas prisiljava da se vraćamo korak unatrag - opisuje.
Štoviše, suočeni su s osnovnim izazovom, podizanjem svijesti o odgovornom ponašanju prema spomeniku nulte kategorije, ali i u širem kontekstu, o pitanju odlaganja otpada općenito.
Podsjeća kako je Salona jedan od najvažnijih arheoloških lokaliteta u Hrvatskoj i spomenik nulte kategorije, koji zahtijeva iznimnu pažnju, zaštitu i kontinuiranu brigu. Kao 'skrbnik' Salone, napominje, Arheološki muzej u Splitu ulaže značajne resurse, financijske, stručne i ljudske u očuvanje i zaštitu ove neprocjenjive kulturne baštine.
Međutim, često se suočavaju s izazovima poput devastacije prostora, vandalizma, neodgovornog ponašanja pojedinaca te nepropisnog odlaganja otpada, što ugrožava integritet lokaliteta.
- Unatoč svemu, Arheološki muzej u Splitu u suradnji s nadležnim službama Solina redovito reagira na ovakve situacije te sustavno uklanjamo otpad i osiguravamo održavanje prostora na razini koju ovaj iznimni lokalitet zaslužuje - navodi.
Tako je upravu u tijeku i priprema projekta uređenja zapadnog ulaza u Salonu. Naime, u suradnji sa Solinom, prometnom policijom i Konzervatorskim odjelom napravljen je elaborat za uređenje zapadnog ulaza u Salonu (Amfiteatar) gdje je predviđena i rampa.
Uz to, edukacija javnosti jedan je od ključnih zadataka Arheološkog muzeja u Splitu.
Kroz raznolike programe, radionice i događanja nastoje podići svijest o važnosti odgovornog ponašanja na arheološkim lokalitetima. Vjeruju i da suradnja s lokalnom zajednicom i medijima igra nezamjenjivu ulogu u promicanju odgovornog odnosa prema našoj kulturnoj baštini.
- Na kraju, vrijedi razmisliti koliko bi Salona mogla napredovati u prezentaciji javnosti i unaprjeđenju doživljaja posjetitelja kada ovakvih incidenata ne bi bilo? Svaki ovakav slučaj zahtijeva angažman značajnih resursa, kako financijskih tako i ljudskih, što nas udaljava od ulaganja u projekte koji bi dodatno valorizirali ovaj izniman prostor i omogućili još bolje razumijevanje i doživljaj njegove povijesne važnosti - apelira.
Podsjeća i da Salona nije samo dio hrvatske kulturne baštine, već i svjetske i kao takva zaslužuje našu odgovornost i zajedničku brigu.
- Pozivamo sve da se prema ovom prostoru odnose s poštovanjem, jer samo zajedničkim naporima možemo očuvati njezinu vrijednost. Salona nije samo priča o prošlosti, ona je ključ za razumijevanje naše sadašnjosti i inspiracija za budućnost. Neka naš odnos prema njoj pokaže koliko cijenimo svoje nasljeđe i koliko smo spremni ulagati u njegovu trajnu ljepotu i značaj - jasan je poziv iz Arheološkog muzeja u Splitu.