Tomislav Šuta, direktor splitskog Vodovoda i kanalizacije, predstavio je početak izrade prve dugoročne Strategije razvoja do 2030., novi Pravilnik za jednostavnu nabavu koji će omogućiti transparentnije poslovanje te najavio pojačane kontrole i kazne uslijed neovlaštenog korištenja pitke vode. Izradom Strategije, pojasnio je, definirat će se svi ciljevi do 2030. godine, nevezano o tome tko je u Upravi društva.
- Sve će biti definirano kroz samu Strategiju i u trenutku donošenja svakog plana poslovanja za svaku tekuću godinu bit će definirane konkretne stvari, a tako će se moći pravovremeno osigurati financijska sredstva koja su bitna. To se prvenstveno odnosi na rješavanje gubitaka u mreži koji sada iznose 58 posto, rekonstrukcije, aglomeracije koje su i tijeku i niz drugih stvari koje se tiču samog poslovanja društva kako bi ga učinili što učinkovitijim i prihvatljivim u smislu vodoopskrbe i kanalizacije - rekao je Šuta.
Vezano uz donošenje novog Pravilnika o jednostavnoj nabavi Vodovoda i kanalizacije novost je da će po prvi puta, za nekoliko dana kada stupi na snagu, Plan nabave biti objavljen na web stranicama ViK-a i kroz elektronički oglasnik javne nabave.
- Na razini 2018. se planirana 22 milijuna kuna i pozivam sve naše gospodarske subjekte da posjete naše stranice i u narednom razdoblju prate sve objave koje će biti. Svi će imati mogućnost prijaviti se kroz postupak jednostavne javne nabave, ali i kroz sam postupak javne nabave - poručio je Šuta.
Napomenuo je kako su trenutno ključne realizacije dvije aglomeracije, Split-Solin i Kaštela-Trogir.
- Natječajna dokumentacija je u cijelosti dovršena i očekujemo da će u skoro vrijeme biti prvi korak u smislu provođenja jave nabave uz prethodno javno savjetovanje sa svim subjektima. Riječ je o nizu postupaka, vrijednost je 2,2 milijarde kuna, od samog nadzora, vidljivosti, informiranja, pročistača... Znamo da naše sugrađane zanima i izgradnja pročistača pitke vode, a mi smo kao nova Uprava sve poduzeli i kroz vrlo kratki period bit će objavljen i postupak javne nabave za izradu kompletne dokumentacije koja je sama po sebi zahtjevna jer kvalitetna dokumentacija je glavni preduvjet za kvalitetni pročistač vode - rekao je Šuta.
Iako je teško prognozirati kada bi radovi na pročistaču mogli završiti Šuta kaže da bi u idealnim uvjetima sve trebalo biti u funkciji do kraja 2021. godine. Plan je da kroz ovu godinu dovrše dokumentaciju i da nakon toga objave natječaj za izvođača radova. Najavio je i pojačane kontrole neovlaštenog korištenja pitke vode.
- Istina je da se 58 posto odnosi na gubitke u mreži, ali jedan dio toga se odnosi i na neovlaštenu potrošnju. Vodovod i kanalizacija poduzimaju sve kako bi smanjili neovlaštenu potrošnju. Osnovali smo pravni odjel, plaćaju se određene kazne, minimalna je od 15.000 na više, a za pravne osobe kazne su bile i do 100.000 - upozorio je Šuta i zaključio kako je za smanjenje gubitaka u mreži potpisan ugovor s Hrvatskom vodama i da će dio radova u sklopu tog projekta biti realiziran tijekom ove godine.