Dalmatinski portal koristi 'kolačiće' za što trebamo Vašu privolu. Ako nam želite pomoći u prikupljanju podataka za analitičke odnosno statističke svrhe, molimo Vas prihvaćanje 'kolačića' za analitiku. Naša web stranica koristi i marketinške 'kolačiće' zbog pružanja marketinškog sadržaja za koje od Vas također trebamo privolu. Bit ćemo sretni ako se slažete s tim jer Vam tako možemo ponuditi najbolje korisničko iskustvo.

Saznaj više
Više od 30 tvrtki na EFST-u: 'Svakom trećem studentu ponuđen posao nakon stručne prakse'

Više od 30 tvrtki na EFST-u: 'Svakom trećem studentu ponuđen posao nakon stručne prakse'

'Pruža im se mogućnost da naučeno primijene u realnom poslovnom okruženju kao i da steknu neka nova znanja i vještine'

Oko 120 studenata umrežavalo se danas s predstavnicima više od 30 tvrtki te 10-ak organizacija civilnog društva na 'Danu stručne prakse' i dodatnom događanju naziva 'Tvoj poslodavac', u sklopu kojeg je njih 20-ak predstavilo aktualne natječaje i održalo radionice, na Ekonomskom fakultetu Sveučilišta u Splitu. Podaci su to koje nam je s ponosom iznio koordinator za program stručne prakse, izvanredni profesor dr. sc. Slavko Šodan

'Prisutne firme mali su dio cijele naše baze s kojom surađujemo. Ekonomski fakultet u programu stručne prakse ima potpisane ugovore s više od njih 110. Danas u direktnoj komunikaciji sa studentima iskazuju svoje preferencije te se tako povezuju s onima za koje bi htjeli da odrade stručnu praksu kod njih. 

Stručna praksa izborni je predmet na završnim godinama studija. Traje mjesec dana, odnosno 22 radna. Potpuno je besplatna za poslodavce koji kroz svojevrstan probni rad imaju priliku prepoznati talente, potencijalne buduće zaposlenike. S druge pak strane, studentima se pruža mogućnost da naučeno primijene u realnom poslovnom okruženju kao i da steknu neka nova znanja i vještine. 

Posebno nas raduje što su studenti u anonimnim anketama iskazali kako stječu neka nova izrazito vrijedna znanja, a da su im ona s fakulteta bila korisna u praksi. Raduje nas i podatak da je svaki treći student dobio ponudu za zaposlenje nakon odrađene stručne prakse, već za vrijeme studija', istaknuo je dr. sc. Šodan. 

Tvrtka HR Cloud jedna je od onih s kojima Ekonomski fakultet surađuje već nekoliko godina u kontinuitetu kroz program stručne prakse. Riječ je o IT firmi koja razvija sustave za upravljanje ljudskim resursima. 

'Drago nam je da se studentima možemo predstaviti na drugačiji način, i to prije no što odabiru firme u koje žele doći. Trudimo se prenijeti im sve informacije koje ih zanimaju. Ovo je super prilika i za nas i za njih - na ovaj način mogu bolje upoznati struku, čak i ako ne biraju stručnu praksu, te time uvidjeti što ih očekuje po završetku fakulteta', kazala nam je Zrinka Fiamengo Lovrić iz tvrtke HR Cloud. 

Praktična se znanja itekako mogu 'brusiti' i u NGO sektoru. Dobar je primjer za to Udruga za sindrom Down-21 čije su predstavnice također izdvojile vrijeme za studente fakulteta s kojim godinama surađuju. 

Njena dopredsjednica Dijana Vušković u razgovoru za Dalmatinski portal istaknula je kako su se kolegica i ona pridružile da bi studentima predstavile na koji način oni mogu doprinijeti djelovanju udruge i davati svoj doprinos društvu, a paralelno napredovati na profesionalnom planu te u cjelokupnom procesu i uživati. 

'U sklopu formalnog obrazovanja, primjerice, studenti se educiraju o marketingu. Pomažući nama imaju mogućnost doživjeti taj marketing u praksi - recimo, prilikom organizacija raznoraznih humanitarnih akcija kakvih je najčešće bilo oko Božića. Isto tako, mi smo potrebiti od ovoga društva, posebno tih mladih ljudi. Za njih smo, stoga, otvorenog srca i otvorenih vrata. Pozivamo ujedno studente s idejama da ih i oni nama prezentiraju jer i nama trebaju nova znanja', navela je Vušković. 

Ana Kasalo na primjeru svoje 28-godišnje kćeri sa sindromom Down uvidjela je značaj volonterskog angažmana. Njena se Marina, naime, upravo na taj način u vrtiću isprofilirala kao poželjna zaposlenica, pa danas uživa radeći u sredini u kojoj je prihvaćena. 

'Uz sve navedene benefite angažmana studenata u udrugama generalno, valja istaknuti kako ih on neizmjerno usrećuje - baš kao i našu djecu s kojom se druže, a za koju naposljetku, zahvaljujući njihovoj pomoći u organizaciji i promociji humanitarnih akcija, mi imamo sredstva za svakojake aktivnosti kao što su, na primjer, kulinarske radionice', rekla je. 

Ana, studentica treće godine ekonomije, otkrila nam je kako je na sudjelovanje na današnjim događanjima potaknula spoznaja da će barem dijelom iskusiti 'pravi posao'. I njena kolegica Viktorija, s isprintanim životopisom u rukama, nadovezala se riječima hvale o ovakvoj prilici. Ne strahuje od tržišta rada s kojim će se suočiti kada steknu diplomu, a zahvaljujući upoznavanju potencijalnih poslodavaca, ono će joj zasigurno biti i manje nepoznato. 

'Dan stručne prakse' i 'Tvoj poslodavac', svakako, poželjna su nadogradnja na ono što im primarno pruža Ekonomski fakultet u Splitu, inače nositelj međunarodne EFMD akreditacije koja ga svrstava u najbolje svjetske studijske programe poslovne ekonomije te jedini ekonomski fakultet u Republici Hrvatskoj koji tu akreditaciju ima za studijske programe na hrvatskom jeziku. Nudi im, također, niz dodatnih aktivnosti za razvoj znanja i vještina kroz Studentski poduzetnički inkubator, besplatne kolegije na engleskom jeziku, studentska natjecanja s izdašnim nagradama, brojne prilike za ERASMUS boravke u inozemstvu, ljetne škole...

Vaša reakcija na temu