Dalmatinski portal koristi 'kolačiće' za što trebamo Vašu privolu. Ako nam želite pomoći u prikupljanju podataka za analitičke odnosno statističke svrhe, molimo Vas prihvaćanje 'kolačića' za analitiku. Naša web stranica koristi i marketinške 'kolačiće' zbog pružanja marketinškog sadržaja za koje od Vas također trebamo privolu. Bit ćemo sretni ako se slažete s tim jer Vam tako možemo ponuditi najbolje korisničko iskustvo.

Saznaj više
Vrijedi li svako dijete u Solinu jednako: 'Godišnje se 3832,12 eura manje izdvaja za mališane u privatnim vrtićima'

Vrijedi li svako dijete u Solinu jednako: 'Godišnje se 3832,12 eura manje izdvaja za mališane u privatnim vrtićima'

'Mišljenja smo da je ovo zaista poražavajući podatak i daleko od toga da je Grad izjednačio djecu predškolske dobi'

Svako dijete u Solinu ne vrijedi jednako - konstatirali su vlasnici privatnih vrtića koji godinama upozoravaju na problem smještaja mališana u predškolske ustanove.

U solinskim vrtićima kojima su vlasnici fizičke osobe smjestilo se 419 djece od ukupno 1317 koji su prošle i ove godine upisani u predškolske ustanove. Ostatak od 898 djece pohađa gradski Dječji vrtić Cvrčak.

Problem leži u sredstvima koja Grad Solin izdvaja za djecu koja pohađaju privatne vrtiće i onu u gradskoj ustanovi.

Za dječji vrtić Cvrčak, Grad Solin godišnje izdvaja 5.755.900 eura, što znači da za jedno dijete godišnje izdvaja 6409 eura. Za ustanove predškolskog odgoja čiji su osnivači fizičke osobe izdvaja 1.080.000 eura, što znači da Grad za jedno dijete u vrtićima gdje je osnivač fizička osoba košta 2577,56 eura

- Dakle, svako dijete u privatnim vrtićima godišnje za Grad vrijedi manje 3832,12 eura. Mišljenja smo da je ovo zaista poražavajući podatak i daleko od toga da je Grad izjednačio djecu predškolske dobi i da svako dijete u Solinu vrijedi isto. Naime, Grad jeste izjednačio sudjelovanje roditelja, ali po dokumentu koji smo dobili od Grada Solina jasno je vidljivo da nije izjednačio svako dijete u Solinu i da mu svako dijete predškolske dobi ne vrijedi isto - apeliraju vlasnici privatnih vrtića u tom gradu. Njihov zahtjev i dopis potpisuju Dječji vrtić Čarobni pianino, Calimero, Pipi duga čarapa, Mali leptirić i Mala sirena.

Da bi bili što realniji u svom zahtjevu, dodaju, kako su od gradskog Dječjeg vrtića Cvrčak tražili da im dostave ekonomsku cijenu vrtićkih programa. Saznali su da je ekonomska cijena 10-satnog vrtićkog programa za 2023. godinu 380,13 eura, a poslijepodnevnog 6-satnog programa iznosi 356 eura.

Jednostavnom računicom doznaju da privatnim vrtićima za program jaslica nedostaje 46,52 eura do ekonomske cijene, u 10-satnom programu su uskraćeni za 69,62 eura do ekonomske cijene po djetetu, dok za šestosatni i petosatni program im nedostaje 143,7 eura. Priložili su podatke u tablici koju vidite niže.


Od Grada Solina traže da im točno toliko sredstava nadomjeste po svakom djetetu u različitim programima. 

- Ovdje treba napomenuti da se radi o ekonomskoj cijeni za 2023. godinu i da ispod te cijene ne možemo poslovati i nastaviti realizirati predškolske programe. Na ovaj način nastojimo pokazati Gradu da ih razumijemo i da im je teško, te da su za realizaciju predškolskog odgoja potrebna velika sredstva. U tom smislu izlazimo s razumijevanjem na sve teškoće s kojima se susrećemo i tražimo minimalan iznos, a to je iznos Dječjeg vrtića Cvrčak za 2023. godinu - zaključili su vlasnici privatnih predškolskih ustanova koji se dugo godina nose s ovim problemom. 

Tražili smo od solinskog gradonačelnika Dalibora Ninčevića da nam se očituje o njihovim zahtjevima, no odgovorio je da je trenutno odsutan zbog bolesti.

-  Primio sam dopis vlasnika privatnih vrtića, za koje Grad Solin osigurava nemala sredstva za sufinanciranje njihovog rada. Po povratku na posao, jer nemam kod sebe sve potrebne i relevantne podatke, odgovor ću najprije poslati vlasnicima privatnih vrtića, a nakon toga ću sa sadržajem odgovora upoznati vas, kao i ostale predstavnike medija, vjerojatno na konferenciji za medije - odgovorio je Ninčević.

Dok čekaju odgovor Grada Splina, vlasnici privatnih vrtića ističu kako je nemoguće i nezahvalno očekivati da privatni vrtići imaju isti standard djece kao u društvenom vrtiću s ovolikom razlikom u sufinanciranju ili financiranju. 

- Razumijemo da su to velika sredstva za Grad, ali u slučaju da Grad i ne može odvojiti ta sredstva onda nam treba dati mogućnost da sami formiramo uplate roditelja - zaključili su u svom dopisu.

Vaša reakcija na temu