Zbog otetog štekata na Rivi u srcu sezone, Grad Split i restoran Olive Tree morat će platiti kafiću Dujam pola milijuna kuna s kamatama, potvrdio nam je Miroslav Dujmović, vlasnik Dujma. Štekat su mu oteli na prvi dan festivala Ultra 2016. godine, neviđena situacija potrajala je puna dva mjeseca, a jučer je donijeta nepravomoćna presuda na Trgovačkom sudu u Splitu.
'Tužili smo na milijun kuna, a sud je presudio na pola milijuna kuna, s tim da već dvije godine idu kamate na to. To moraju platiti Olive Tree i Grad Split solidarno. Ne znam hoće li Grad tužiti Olive Tree. Presuda glasi da su oni to napravili u dogovoru s gradskom vlasti koja im je dozvolila da naš štekat koriste dva mjeseca u srcu sezone. Oni su ih administrativno pokrivali s papirima. Oni nisu ništa imali kada su meni provalili, nego su naknadno potpisali ugovor s Gradom. To je najveće kazneno djelo za koje nitko neće odgovarati jer su odbačene kaznene prijave koje sam podnio. Prijavio sam pročelnike, ali oni nisu mogli raditi bez odobrenja onih koji su bili iznad njih', kaže Dujmović.
'Nitko od inspekcija nije došao'
'Meni je žao jer pravi krivci će se izvući, a oni su sve to zakuvali, a s druge strane opet će to morati platiti porezni obveznici. Razmislit ćemo još hoćemo li ići na žalbu i inzistirati na punom iznosu kojeg smo tužili, tj. milijun kuna', kazao nam je vlasnik Dujma.
Tvrdi da je zvao sve moguće inspekcije, ali nitko se nije odazvao.
'Dva mjeseca, koliko je trajala okupacija mog štekata, nitko od državnih inspekcija nije došao. Poslao sam preko 100 mailova na razne adrese, ali nitko nije došao na štekat pogledati po kojoj osnovi oni tu rade. Dva mjeseca su radili na mom štekatu za koji ja imam ugovor. Žalosno je to, zakoni očito za nekoga važe, a nekoga ne', zaključio je Dujmović.
Bivši gradonačelnik Ivo Baldasar kaže da nisu imali mogućnost riješiti ovaj problem u nekom primjerenom roku.
'Nisam se s tim bavio, komunalna služba je to uzela na sebe. Bojali su se tamo ući da ih ovaj ne bi tužio. To je bila nesretna situacija. Grad je došao u situaciju da bude arbitar između dvije strane u kojoj je jedna strana sigurno bila u pravu, ali mi smo po zakonu imali problem vezan za drugu stranu. Da smo ih išli nasilno izbaciti, pitanje je kako bi to završilo. To je bilo jedno divljaštvo neviđeno. Grad je bio potpuno nemoćan tu. Morali smo raditi u skladu s propisima jer bi nas u protivnom tužio ovaj koji je zauzeo štekat. Svi pravnici u Gradu su rekli da tu treba biti iznimno oprezan sa svim mogućim procedurama. Na kraju se to razvuklo na dva mjeseca, valjda je ovaj na to i računao. Poštivali smo proceduru do zadnjeg zareza i zato je proteklo toliko vremena', kazao nam je Baldasar.
'Čovjek se zabezekne koliko je to bezobrazno'
Što se njega tiče, nije se moglo drugačije. Podsjetio je na brojne obveze proizašle iz sudskih sporova koje su ga dočekale kada je ušao u Banovinu.
'Razum ne očekuje takav tip divljaštva u jednom normalnom gradu, čovjek se zabezekne koliko je to bezobrazno. Po meni je pročelnik Cokarić dobro postupio. Nemam što komentirati presudu. Mogu samo reći da sam i ja platio 250 milijuna prethodnih sporova. U četiri godine za sporove je plaćeno preko 330 milijuna, a 250 milijuna je proizašlo iz direktnih sporova, grešaka i situacija u kojima nema sretnog rješenja. To je utjecalo i na proračun i ostale obveze. Svi su zaboravili da sam poplaćao puste dugove. Da ne kažem koliko smo platili pripremu Karepovca. Ostavili smo računu 90 milijuna kuna, za razliku od Keruma koji je sve potrošio na Zapadnu obalu. A na kraju smo i to platili', kazao nam je Baldasar.
Kontaktirali smo i Denisa Jušića iz restorana Olive Tree. Nije imao nikakav komentar, kazao nam je tek da se radi o nepravomoćnoj presudi na koju će se žaliti.