Što se događa na Marjanu? Zašto je danima tvrtka Matima iz Delnica radila bez nadzora, pa su došli stručnjaci iz firme Oikon, da bi se s njima Krizni stožer razišao prije nego se sastao? Potom je opet, podsjetimo, tvrtka koja i otkupljuje drvnu masu sjekla bez nadzora, te je na koncu angažirana firma za nadzor također iz Delnica.
U međuvremenu, policija je češljala Marjan zbog sječe, 'ratuju' aktivisti i Javna ustanova međusobno se optužujući da se radi nestručno i nemarno.
Nazvali smo tvrtku Oikon i pitali ih izravno zašto nisu uspjeli postići dogovor i je li razlog nezadovoljstvo nestručnim radom i velikim brojem nedoznačenih stabala.
- Nismo postigli dogovor kako ćemo raditi, nisu nam odgovarali uvjeti, način rada, vikendi i cijena - odgovorio nam je dr. Alen Berta.
Nije, pitali smo, problem u tome da se nije radilo kako treba?
- Mi smo došli raditi od trenutka kad smo došli, ne bih gledao što je bilo prije - diplomatski je uzvratio Berta.
Nisu problem nedoznačena stabla, nastavili smo kako bismo stavili točku na 'i'.
- I policija je našla da nisu doznačena sječena... Koliko ih je bilo, ne znam, ali bilo ih je. Svi kažu... - završio je Berta, a na naše pitanje radi li se o samo 19 stabala, nije ništa više rekao.
Nakon razgovora s Bertom, nazvali smo Mirka Ruščića, predsjednika Upravnog vijeća Javne ustanove za upravljanje park šumom Marjan.
- Nije postignut dogovor oko cijene. Tražili su 300 kuna po kubiku, što bi mjesečno bilo 150.000 kuna. Eto, moram reći i da su bili bahati, komplicirali su od početka - kaže Ruščić.
Otkrio nam je što se tiče stanja na Marjanu i da je postavljeno još 20 feromonskih klopki, pa ih je ukupno 60, te da je obavljen prvi monitoring.
- Dvije studentice s PMF-a radit će monitoring što će im poslužiti za diplomski rad. Brojat će mediteranske potkornjake, na temelju toga će se vidjeti napreduje li ili ne, jesu li u porastu ili regresiji i ovisno o tome doznačavaju stabla - naveo je.
Ustvrdio je i da je zadovoljan dinamikom radova te da je posao ugovoren za 20.000 stabala, što znači da će se radovi nastaviti i nakon travnja.
- Neće se stati u svakom slučaju, može se probiti rok od konca travnja, ide se do kraja, mogu i u lipnju raditi - podvukao je Ruščić naglašavajući da je bitna i dinamika izvlačenja.