Dalmatinski portal koristi 'kolačiće' za što trebamo Vašu privolu. Ako nam želite pomoći u prikupljanju podataka za analitičke odnosno statističke svrhe, molimo Vas prihvaćanje 'kolačića' za analitiku. Naša web stranica koristi i marketinške 'kolačiće' zbog pružanja marketinškog sadržaja za koje od Vas također trebamo privolu. Bit ćemo sretni ako se slažete s tim jer Vam tako možemo ponuditi najbolje korisničko iskustvo.

Saznaj više
ZAVRŠIO COMON Projekt koji je rezultirao nabavkom moderne opreme i iznjedrio nove metode mjerenja priobalnih voda

ZAVRŠIO COMON Projekt koji je rezultirao nabavkom moderne opreme i iznjedrio nove metode mjerenja priobalnih voda

'Postoji mogućnost patentnih prijava, a što je jako rijetko u Hrvatskoj'

Završna radionica projekta COMON, Coastal zone monitoring using multi-scaling methods - Monitoring obalnog područja koristeći višeskalne metode održala se danas na Fakultetu građevinarstva, arhitekture i geodezije u Splitu.

Prezentirani su ostvareni rezultati projekta i informiranje o mogućim primjenama rezultata istraživanja prema širokom spektru relevantnih aktera i ciljanih skupina, razmjena znanja među povezanim inicijativama, stvaranje sinergija s relevantnim upravljačkim strukturama te prezentiranja najboljih praksi i poticanje učinkovitih akcija.

- Projekt je nastavak višegodišnje tradicije rada na mjerenjima kvalitete vode u priobalju i morskom okruženju. Rezultati projekta su nabavka odlične opreme, nekoliko dronova, podmorskih vozila, kao i nove metode te tehnike mjerenja priobalnih voda koje se do sada nisu koristile, a pokazale su se efikasne. Sada imamo pod morem, nad morem i na nebu uređaje koji su u stanju mjeriti razne pokazatelje, a mladi ljudi će imati priliku učiti na najnovijim tehnologijama monitoringa - poručio je prof. dr. sc. Roko Andričević, voditelj projekta.

Projekt COMON, Monitoring obalnog područja koristeći višeskalne metode, predstavlja primjenu inovativnih metoda u svrhu integracije mjerenja i modeliranja različitih parametara kakvoće voda na različitim prostornim skalama za kontinuirani monitoring ekosustava priobalnih voda, kao temelj za integralno upravljanje obalnim područjem. Ukupna vrijednost projekta je 6,9 milijuna kuna.

'Suradnja sveučilišta s industrijom: Prednosti i izazovi' naziv je predavanja koje je održala dr. sc. Danica Ramljak, viša savjetnica Svjetske Banke za znanost i inovacije. 

- Tema predavanja bazira se na suradnji privatnog i javnog sektora, što je u Hrvatskoj još na niskim granama. Vjerujem da će se taj odnos s vremenom poboljšati. Privatni i javni sektor imaju drugačija razmišljanja, dinamiku provođenja projekata i vrlo determinirane prepreke koje trebaju riješiti - zaključila je Ramljak koja je za primjer, uspješne suradnje među sektorima, dala Afriku gdje jako puno radi.

Dekan FGAG-a prof. dr. sc. Neno Torić istaknuo je kako je jako ponosan na provedbu ovakvih projekata.

- Nakon dugo vremena i potrošenog novca projekt je uspješno završio. Sretan sam što se kroz ovakve projekte razvijaju istraživačke grupe na fakultetu, ali nam i ostaje jako vrijedna znanstvena oprema. Postoji mogućnost patentnih prijava, a što je jako rijetko u Hrvatskoj - ponosno će dekan.

Upravo zato je predavanje 'Zaštita proizvoda ljudskog uma - natuknice o intelektualnom vlasništvu' održala pravnica Andrea Smolić iz odvjetničko društva Bradavica Marić Wahl.

- Intelektualno vlasništvo se razlikuje, inovacije i izumi nisu isti, a s pravne strane to može biti autorstvo, patent, žig, industrijski dizajn i slično. Trebalo bi procijeniti i znati u kojem smjeru ići, a svakako je preporuka zaštiti svoj izum jer vas štiti od konkurenata na tržištu, jača brend i komercijalizira vaš proizvod - zaključila je Smolić.

Vaša reakcija na temu