Na otvaranju 26. međunarodnog sajma GAST Zdravko Tušek, državni tajnik u Ministarstvu poljoprivrede, odgovorio je na novinarska pitanja na temu robnih zaliha. Poručio je da građani ne moraju panično u trgovinama kupovati hranu.
- Ministarstvo poljoprivrede i Vlada RH više puta je ponovila kako nema razloga za paniku, hrane ima dovoljno te opskrbni lanci normalno posluju. Ministarstvo poljoprivrede napravilo je sve kako bi se kontinuirano obavila proljetna sjetva, dok je jesenska napravljena u većem volumenu nego prethodnih godina. To nam garantira da ćemo imati dovoljno hrane i da će naša prerađivačka industrija imati što raditi, a velike nade polažemo i u turizam.
Tušek je komentirao i zabranu izvoza.
- To je tema o kojoj se često raspravlja. Nalazimo se na zajedničkom europskom tržištu, a takvi mehanizmi bi nam trebali osigurati dovoljnu opskrbu hranom. Čuli ste da je donesena odluka o povećanju robnih zaliha, a zabrane izvoza među članicama europske unije za sada nisu opcija. Ima određenih inicijativa među europskim ministrima poljoprivrede koji razgovaraju o mjerama koje bi osigurali kontinuitet i normalnu prisutnost hrane koja je potrebna.