Dalmatinski portal koristi 'kolačiće' za što trebamo Vašu privolu. Ako nam želite pomoći u prikupljanju podataka za analitičke odnosno statističke svrhe, molimo Vas prihvaćanje 'kolačića' za analitiku. Naša web stranica koristi i marketinške 'kolačiće' zbog pružanja marketinškog sadržaja za koje od Vas također trebamo privolu. Bit ćemo sretni ako se slažete s tim jer Vam tako možemo ponuditi najbolje korisničko iskustvo.

Saznaj više
Foto: Martaposemuckel from Pixabay Žena iz Makarske trgovala kriptovalutama preko lažne aplikacije pa ostala bez 30.000 eura

Žena iz Makarske trgovala kriptovalutama preko lažne aplikacije pa ostala bez 30.000 eura

Policija poziva na oprez

Makarskoj policiji je 72-godišnjakinja prijavila kako je prevarena za 30.000 eura. Navela je kako ju je 23. siječnja 2025. godine kontaktirala nepoznata osoba s telefonskog broja s međunarodnim pozivnim brojem (+420). Kazala joj je da je navodno ostvarila dobitak od 15.000 eura putem aplikacije za kriptovalute 'Bitcoin'.

Tijekom daljnjih razgovora, počinitelj je uvjerio oštećenu da izvrši više uplata s vlastitog računa u jednoj komercijalnoj banci na račun zasad nepoznate osobe, čime je ukupno uplaćen iznos od 30.000 eura. Oštećena je tek nakon razgovora s članovima obitelji shvatila da je prevarena, nakon čega je slučaj prijavljen policiji.

Policajci provode kriminalističko istraživanje kako bi se utvrdio identitet počinitelja i razjasnile sve okolnosti ovog kaznenog djela.

S obzirom na to da se skoro svakodnevno pojavljuju novi načini računalnih prijevara, važno je informirati se radi čega Policijska uprava splitsko-dalmatinska provodi preventivnu kampanju 'SafetyNet- Bitka za sigurnost'.

'Informirajte se, budite oprezni, ne poklanjajte povjerenje i osobne podatke bilo kome. Ako sumnjate na prijevaru, pozivamo građane da svaki takav način komunikacije prijave policiji.

Posjetite stranice Web heroj - Ulovimo lika s weba koji tvoje € vreba i saznaj kako se zaštititi.

Također, CARNET-ov Nacionalni CERT u rad je pustio novi servis CERT iffy koji korisnicima, prije ili prilikom online kupovine, omogućuje provjeru ima li internetska trgovina obilježja lažnog weba. Korištenje servisa je jednostavno, a sve što korisnici trebaju napraviti kako bi

provjerili internetsku trgovinu je da na stranici https://iffy.cert.hr upišu ili zalijepe URL adresu trgovine koju žele provjeriti te pritisnuti gumb za provjeru. Više o samoj usluzi možete pročitati na portalu: https://www.cert.hr/cert-iffy-servis-za- provjeru-internetskih-trgovina/', poručuje policija.

Vaša reakcija na temu