Makarskoj policiji je 72-godišnjakinja prijavila kako je prevarena za 30.000 eura. Navela je kako ju je 23. siječnja 2025. godine kontaktirala nepoznata osoba s telefonskog broja s međunarodnim pozivnim brojem (+420). Kazala joj je da je navodno ostvarila dobitak od 15.000 eura putem aplikacije za kriptovalute 'Bitcoin'.
Tijekom daljnjih razgovora, počinitelj je uvjerio oštećenu da izvrši više uplata s vlastitog računa u jednoj komercijalnoj banci na račun zasad nepoznate osobe, čime je ukupno uplaćen iznos od 30.000 eura. Oštećena je tek nakon razgovora s članovima obitelji shvatila da je prevarena, nakon čega je slučaj prijavljen policiji.
Policajci provode kriminalističko istraživanje kako bi se utvrdio identitet počinitelja i razjasnile sve okolnosti ovog kaznenog djela.
S obzirom na to da se skoro svakodnevno pojavljuju novi načini računalnih prijevara, važno je informirati se radi čega Policijska uprava splitsko-dalmatinska provodi preventivnu kampanju 'SafetyNet- Bitka za sigurnost'.
'Informirajte se, budite oprezni, ne poklanjajte povjerenje i osobne podatke bilo kome. Ako sumnjate na prijevaru, pozivamo građane da svaki takav način komunikacije prijave policiji.
Posjetite stranice Web heroj - Ulovimo lika s weba koji tvoje € vreba i saznaj kako se zaštititi.
Također, CARNET-ov Nacionalni CERT u rad je pustio novi servis CERT iffy koji korisnicima, prije ili prilikom online kupovine, omogućuje provjeru ima li internetska trgovina obilježja lažnog weba. Korištenje servisa je jednostavno, a sve što korisnici trebaju napraviti kako bi
provjerili internetsku trgovinu je da na stranici https://iffy.cert.hr upišu ili zalijepe URL adresu trgovine koju žele provjeriti te pritisnuti gumb za provjeru. Više o samoj usluzi možete pročitati na portalu: https://www.cert.hr/cert-iffy-servis-za- provjeru-internetskih-trgovina/', poručuje policija.