Čamci, konopi i potraga za unesrećenim u rijeci Jadro su, srećom, bili samo vježba. Ali, i dodatna potvrda spremnosti junaka modernog doba, članova HGSS-a. Osim toga, vježba je bila točka na ‘i’ projekta ‘Interventni odgovor na poplave’, koji se provodi u partnerstvu dva HGSS-a, Hrvatske gorske službe spašavanja i Hercegovačke gorske službe spašavanja iz Mostara. Vrijedan je oko 21,5 tisuća eura, financiran programom prekogranične suradnje Hrvatske i Bosne i Hercegovine.
Cilj je jačanje razvojnih potencijala prekograničnog područja kroz suradnju spasilačkih službi, prijenos znanja i iskustava te razvoj društvene infrastrukture važne za lokalnu zajednicu i stanovnike.
Dva dana su trajale vježbe, kojoj su uz Split i Mostar sudjelovale ekipe iz Zadra, Šibenika, Makarske i Dubrovnika.
Koliko mostarskoj ekipi znači suradnja iznio je Matijas Coph iz Hercegovačke gorske službe spašavanja.
- Ove godine smo zajedničkim projektom nabavili opremu, obučili dio ljudi za spašavanje na brzim vodama i poplavama. Protekla vježba je potvrda naučenih znanja.
Surađivali smo i lani, a nadamo se i nastavku. Kod nas je problem i s financiranjem za nabavku opreme tako da ovakvom suradnjom i to rješavamo - kazao je Coph.
Kako se život pobrine i za neugodna iznenađenja, upravo je u tijeku projekta Bosnu i Hercegovinu pogodila jedna od većih tragedija u Jablanici zbog poplave. Jednu od ključnih uloga spašavanja imali su upravo mostarski HGSS-ovci. Projekt je praktički odmah išao u život, kako je rekao Coph, baš je bio dobrodošao.
Goran Škarić, voditelj dvodnevnih vježbi na Cetini i Jadru je prisnažio kako je Hrvatska gorska služba spašavanja spremna odgovoriti na sve izazove kojih je sve više, od poplava do odrona.
- Mi smo teritorijalno povezani i sve slivne vode kroz Bosnu i Hercegovinu dolaze i kod nas. Zajedno dijelimo probleme i zato je bitno da smo uigrani - zaključio je Škarić u ime domaćina u Majdanu.
Eh, da, nema odmora za HGSS-ovce, pri samom kraju vježbe dobili su poziv za pomoć, krenuli su u potragu za nestalom osobom.