Mnogi građani koji su ujedno i porezni obveznici, ne znaju za ZPP-DOH obrazac kojim mogu ostvariti pravo na povrat (preplaćenog) poreza.
Porezna uprava je na svojim službenim stranicama objavila uputu Dostava obrasca ZPP-DOH radi priznavanja prava u posebnom postupku utvrđivanja godišnjeg poreza na dohodak za 2023. prema kojoj građani obrazac mogu podnijeti i elektronskim putem, najkasnije do 29. veljače 2024., i to za prethodnu godinu.
Obrazac se podnosi kako bi se poreznim obveznicima priznala prava u posebnom postupku, primjerice porezne olakšice za uzdržavane članove obitelji koje su mogli iskoristiti u prethodnoj godini, ali iz nekog razloga nisu o tome obavijestili Poreznu upravu pa to pravo nisu ostvarili.
ZPP-DOH obrazac predaju i oni porezni obveznici koji žele preraspodijeliti dio osobnog odbitka za uzdržavane članove kako bi se porezna olakšica za uzdržavanog člana drugačije iskoristila od onog kako je prijavljena u 2023. godini. Primjerice, majka je na svojoj poreznoj kartici imala prijavljenu olakšicu za dijete, ali je cijelu godinu bila na rodiljnom/roditeljskom dopustu te želi odbitak za uzdržavanog člana (dijete) podijeliti (100 %) s ocem djeteta kako bi olakšica bila maksimalno iskorištena.
Isto tako, važno je znati tko uopće može biti uzdržavani član i kada poreznu olakšicu podijeliti među 'uzdržavateljima'.
Uvjeti za priznavanje osobnog odbitka (porezne olakšice) za uzdržavane članove
Uz propisane zadovoljene uvjete, uzdržavanim članovima uže obitelji smatraju se bračni drug (odredbe se primjenjuju i na druge oblike partnerstva), djeca, roditelji poreznog obveznika i ostali.
Više o tome tko može biti uzdržavani član, Porezna uprava objavljuje na svojim stranicama.
Uzdržavani član može biti fizička osoba čiji oporezivi primici, primici na koje se ne plaća porez i drugi primici koji se ne smatraju dohotkom, ne prelaze prag od 3.185,35 eura (u 2023. godini), odnosno 3.360,00 eura (u 2024. godini).
Kada osobni odbitak za uzdržavanog člana prepustiti drugom 'uzdržavatelju'?
Preko ZPP-DOH obrasca osoba, porezni obveznik, može u željenom omjeru i preraspodijeliti poreznu olakšicu za uzdržavanog člana na drugog uzdržavatelja, ako je to porezno povoljnije.
● Ako je visina plaće poreznog obveznika nedovoljna za iskoristiti odbitak, tj. tolika da dodatno umanjenje osnovice (zbog olakšice) neće utjecati na neto isplatu/povrat poreza
● Ako plaća poreznog obveznika podliježe nižoj stopi poreza od plaće drugog uzdržavatelja na kojeg se osobni odbitak može prebaciti
● Ako je osoba na dugotrajnom bolovanju, rodiljnom ili roditeljskom dopustu odnosno ostvaruje naknadu plaće zbog spriječenosti za rad, a na koju se ne plaća porez na dohodak
● Ako je osoba mlađa od 25 godina i ima pravo na 100 posto povrata poreza na kraju godine
ZPP-DOH je obrazac kojim do kraja veljače ove godine možete tražiti pravo na povrat preplaćenog poreza za 2023. godinu, zato je sada vrijeme da razmislite i o promjeni podataka na poreznoj kartici .
Porezna kartica (PK)
Porezna kartica je obrazac koji sadrži podatke o osobnom odbitku (neoporezivom dijelu dohotka), pripadnosti općini/gradu i ostale bitne podatke radnika, umirovljenika odnosno fizičke osobe koja ostvaruje primitke po osnovi nesamostalnog rada, a na temelju čega isplatitelj primitka obračunava predujam poreza na dohodak.
Promjene na poreznoj kartici, osim poslodavca, odnosno isplatitelja primitka, može napraviti i sam porezni obveznik preko sustava ePorezna, mPorezna, eGrađani ili osobno u nadležnoj ispostavi Porezne uprave.
U slučaju da promjenu na svojoj Poreznoj kartici napravite sada, tijekom 2024. godine, vodite računa o tome da će ta promjena vrijediti tek od dana promjene vaše porezne kartice.
Ako tu promjenu osobnog odbitka želite iskoristiti za svih dvanaest mjeseci u godini i za to ispunjavate sve uvjete, morali biste iduću godinu, do kraja 2. mjeseca 2025. godine, ponovo preko ZPP-DOH obrasca zatražiti svoje pravo povrata preplaćenog poreza za 2024. godinu.