Veljača je mjesec ljubavi. Osim Valentinova, druge nedjelje u mjesecu obilježava se i Svjetski dan braka, u koji očito želi uploviti sve manje muškaraca i žena, a gotovo svaki četvrti završi razvodom.
Danas je provjerio je li skuplje ostati u lošem braku ili razvesti se.
Obiteljski zakon uređuje sva pitanje razvoda braka. Jedan bračni drug može tužbom zahtijevati razvod braka, a oba bračna druga prijedlogom za sporazumni razvod braka.
Standardni dokumenti koje je potrebno pribaviti u originalu, a oni ne smiju biti stariji od šest mjeseci, su izvod iz matice vjenčanih, rodne listove djece – u slučaju da su djeca maloljetna i postoji obveza roditeljske skrbi, dokaz o uplati sudskih pristojbi (30 eura).
Da bi pokrenuli postupak za razvod braka potrebna vam je tužba, odnosno prije toga ako su uključena maloljetna djeca prijedlog za sporazuman razvod braka i plan o zajedničkoj roditeljskoj skrbi.
Ako ste angažirali odvjetnika, njemu pripada naknada za sastavljanje tužbe, a nekad i protutužbe, prijedloga ili zahtjeva.
Sporazumna opcija u pravilu traje vrlo kratko. Nekada i samo nekoliko dana od predaje prijedloga do donošenja sudske odluke o razvodu.
Bračni partneri mogu imati i zajedničkog odvjetnika, pa i zato u pravilu manje košta i najjeftinija je opcija. Uz trošak odvjetnika, razvod ih može koštati svega 30-ak eura sudskih pristojbi.
Druga opcija je tužba jednog od partnera, a cijeli postupak može trajati i do godinu dana. Trošak postupka u parnici sastoji se od sudskih pristojbi i troškova zastupanja odvjetnika.
Što se tiče rada odvjetnika, postoje dvije opcije plaćanja - uglavnom se radi o cifri od 400 eura za sudski postupak razvoda braka do četiri radnje u prvostupanjskom postupku, a postoji i opcija satnice koja se slobodno određuje.
Podjela bračne imovine je odvojen postupak. Uobičajena cijena sporazuma oko podjele bračne imovine je otprilike 1,5 posto od vrijednosti ukupne imovine.
Ako se dogovor ne postigne, trošak odvjetnika u parnici ovisi o naznačenoj vrijednosti imovine i reguliranju Tarifom o nagradama i naknadi troškova za rad odvjetnika.
Inače, Tarifom o nagradama i naknadi troškova za rad odvjetnika propisano je da odvjetniku pripada jednokratna nagrada za prvostupanjski postupak, bez obzira na broj poduzetih radnji, u visini od 260 eura u postupcima radi razvoda braka ili poništenja braka.
To je uglavnom cifra za jednostavne razvode. Ako je složenija situacija, honorari odvjetnika puno su veći.
Bračna imovina obuhvaća sve što su bračni partneri stekli radom tijekom trajanja braka ili što potječe iz te imovine. To uključuje plaće, honorare, prihode od imovine stečene radom i druge vrste prihoda.
Primjerice, ako su supružnici tijekom braka zajedno kupili nekretninu ili uložili u renoviranje postojeće, to bi se smatralo dijelom njihove bračne imovine. Također, dobitak od igara na sreću i imovinska korist od autorskog prava smatraju se dijelom bračne stečevine.
Ako drugačije nije dogovoreno bračnim ugovorom, koji se može sklopiti prije ili za vrijeme trajanja braka, bračni partneri suvlasnici su bračne imovine u jednakim dijelovima. Podjela imovine je odvojeni postupak prilikom razvoda braka.
Kada je riječ o sporazumnom razvodu braka, bračni drugovi mogu sklopiti ugovor o diobi bračne imovine kroz koji sporazumno uređuju svoje imovinskopravne odnose.
Međutim, ako se bračni drugovi nakon razvoda ne uspiju dogovoriti, u sudskim postupkom izvršit će se podjela imovine. Što znači - novi troškovi rada odvjetnika, sudskog postupka, procjene imovine...