Osam beba rođeno je u Velikoj Britaniji koristeći genetski materijal tri osobe kako bi se spriječila razorna i često fatalna stanja, kažu liječnici.
Metoda, koju su pionirski razvili britanski znanstvenici, javlja BBC, kombinira jajnu stanicu i spermu majke i oca s drugom jajnom stanicom od žene donorice, prenosi Novi list.
Ova je tehnika u Britaniji legalna već desetljeće, ali sada imamo prvi dokaz da dovodi do djece rođene bez neizlječive mitohondrijske bolesti.
Ova stanja se obično prenose s majke na dijete, oduzimajući tijelu energiju.
To može uzrokovati teški invaliditet, a neke bebe umiru unutar nekoliko dana nakon rođenja. Parovi znaju da su u opasnosti ako su prethodna djeca, članovi obitelji ili majka bili pogođeni.
Djeca rođena tehnikom tri osobe nasljeđuju većinu svoje DNK, svoj genetski nacrt, od roditelja, ali također dobivaju malu količinu, oko 0,1%, od druge žene. To je promjena koja se prenosi s generacije na generaciju.
Nijedna od obitelji koje su prošle kroz proces ne govori javno kako bi zaštitile svoju privatnost, ali su izdale anonimne izjave putem Centra za plodnost u Newcastleu gdje su se postupci odvijali.
'Nakon godina neizvjesnosti, ovaj tretman nam je dao nadu – a zatim nam je dao i našu bebu', rekla je majka djevojčice.
Mitohondriji su sitne strukture unutar gotovo svake naše stanice. Oni su razlog zašto dišemo jer koriste kisik za pretvaranje hrane u oblik energije koji naša tijela koriste kao gorivo.
Neispravni mitohondriji mogu ostaviti tijelo s nedovoljnom energijom za održavanje rada srca, kao i uzrokovati oštećenje mozga, napadaje, sljepoću, slabost mišića i zatajenje organa.
Otprilike jedno od 5000 beba rodi se s mitohondrijskom bolešću. Tim u Newcastleu predviđa da postoji potražnja za 20 do 30 beba rođenih metodom od tri osobe svake godine.
Neki roditelji suočili su se s agonijom smrti više djece od ovih bolesti.
Kako to funkcionira?
Mitohondriji se prenose samo s majke na dijete. Dakle, ova pionirska tehnika plodnosti koristi oba roditelja i ženu koja donira svoje zdrave mitohondrije.
Znanost je razvijena prije više od desetljeća na Sveučilištu Newcastle i u Newcastle upon Tyne Hospitals NHS Foundation Trustu, a specijalizirana služba otvorena je unutar NHS-a 2017. godine.
Jajne stanice majke i donora oplođuju se u laboratoriju očevom spermom.
Embrij se razvija sve dok DNK iz spermija i jajne stanice ne formira par struktura koje se nazivaju pro-nukleusi. One sadrže nacrte za izgradnju ljudskog tijela, poput boje kose i visine.
Pro-nukleusi se uklanjaju iz oba embrija, a DNK roditelja se stavlja u embrij pun zdravih mitohondrija. Dijete je genetski povezano sa svojim roditeljima, ali ne bi trebalo imati mitohondrijske bolesti.
Dva izvješća, objavljena u New England Journal of Medicine, pokazala su da je 22 obitelji prošlo kroz proces u Centru za plodnost u Newcastleu.
To je dovelo do rođenja četiri dječaka i četiri djevojčice, uključujući jedan par blizanaca, te jedne trudnoće koja je u tijeku.