Opća bolnica Zadar izvijestila je kako je kroz postupak javne nabave kupila Radiološki informacijski sustav (RIS) vrijedan 1,8 milijuna kuna, koji će omogućiti integraciju u bolničke sustave i pohranjivanje nalaza na središnjem državnom 'oblaku' u Centru dijeljenih usluga. To znači da će svakoj slici snimljenoj na bolničkim odjelima radiologije, kardiologije, patologije, ultrazvučne dijagnostike, endoskopije.... liječnici obiteljske medicine, kao i specijalisti iz drugih bolničkih ustanova, moći pristupiti sa svog računala, javlja 057 Info.
Korištenje Centra dijeljenih usluga je za Opću bolnicu Zadar potpuno besplatno, jer je financirano iz EU sredstava, pa tako ona više neće imati visoke troškove održavanja lokalnih servera i kupnje novih sustava za pohranu, aktivne i pasivne mrežne opreme, te ostalih informatičkih komponenti.
U sklopu cjelokupnog projekta omogućena je i upotreba tzv. Portala pacijenta, alata koji je samo jedna od stotinjak funkcionalnosti koje su ugrađene u RIS. Liječnik obiteljske medicine tako može pristupiti slici npr. MR-a, CT-a, RTG-a, UZV-a i sl. na svom računalu u ordinaciji u nekoliko klikova, a sve preko CEZIH-a. Liječnik u drugom zdravstvenom centru može pristupiti slikovnoj dijagnostici preko e Kartona u svom sustavu u kojem svakodnevno radi (drugo mišljenje, nastavak liječenja, hitna stanja isl.). Naime, donedavno je bilo potrebno naručivanje CD-a i DVD-a, snimanje, te onda njihovo fizičko slanje. Ovim je potpuno prestala potreba za snimanjem CD-a i DVD-a.
Također i pacijent pristupom svom portalu ima uvid u sve dijagnostičke snimke koje je obavio u Općoj bolnici Zadar, a ne samo nalazima RTG dijagnostike (razne endoskopije, UZV nalazi, intraoperativne snimke itd).
Jedna od prednosti ovog sustava je i mogućnost telemedicine, tj. liječnik kojem se za to da ovlaštenje, može pristupiti podatcima i slikovnoj dijagnostici o pacijentu tj. imati kompletan uvid u nalaze pacijenata koji su u Općoj bolnici Zadar, te napisati nalaz direktno u sustav kao da se nalazi u Bolnici, a sve ovo po svim najvišim standardima kibernetičke sigurnosti. Navedenim sustavom se osim Opće bolnice Zadar koristi i KBC Zagreb, KBC Osijek i odnedavno KBC Split.
Samo funkcioniranje Portala je vrlo jednostavno. Naime na dijagnostičkom nalazu automatski se generira link plus QR kod. Sam nalaz se može fizički preuzeti u Općoj bolnici Zadar ili se može preuzeti preko sustava e Građani.
Dakle, pacijent vjerodajnicom ulazi na portal e Građani gdje kroz Portal zdravlja ima pristup svojim specijalističkim nalazima. Novost je što na samom nalazu postoje QR-kod i enkriptirana poveznica. Jedan je način da se QR-kod može mobitelom direktno učitati pri čemu se automatski otvara Portal gdje se unosi MBO. Drugi je način otvaranje dobivenog linka čime se učitava ista stranica 'Patient Portal' u koju se osoba također prijavljuje unosom svog MBO-a na mjesto PIN-a.
- Kako smo uvidjeli ogromne koristi ovog projekta, trenutno smo u fazi proširenja i dodatne integracije i razvoja 'punokrvnog portala za pacijente' sa svim nalazima (ne samo slikovne dijagnostike), a po uzoru na najveće svjetske klinike.
Portal će omogućiti pacijentu pristup pregledu svojih naručenih termina pretraga/pregleda (rezervacija), pacijent će moći zatražiti novi termin narudžbe, izmijeniti ili otkazati narudžbe za specijalističke preglede i dijagnostičke pretrage, a nakon odrađenih pregleda i pretraga, pregledati i preuzeti medicinsku dokumentaciju lokalno na svoj uređaj. Radi se o velikom projektu koji mora zadovoljiti niz sigurnosnih protokola, proći fazu testiranja, te puštanja u produkciju. Implementacijom projekta očekuju se brojne prednosti za pacijente kao što su: pregled prošlih i budućih rezervacija, kronološki pregled kompletne medicinske dokumentacije, te preuzimanje kompletne medicinske dokumentacije - poručuju iz bolnice.