Dalmatinski portal koristi 'kolačiće' za što trebamo Vašu privolu. Ako nam želite pomoći u prikupljanju podataka za analitičke odnosno statističke svrhe, molimo Vas prihvaćanje 'kolačića' za analitiku. Naša web stranica koristi i marketinške 'kolačiće' zbog pružanja marketinškog sadržaja za koje od Vas također trebamo privolu. Bit ćemo sretni ako se slažete s tim jer Vam tako možemo ponuditi najbolje korisničko iskustvo.

Saznaj više
Borzan: Jedemo previše žive, a Europska komisija šuti!

Borzan: Jedemo previše žive, a Europska komisija šuti!

Najveći problem je konzervirana tuna

Stalna izvjestiteljica za sigurnost hrane u Europskom parlamentu Biljana Borzan upozorava na alarmantne razine žive i teških metala u ribi koja se prodaje na hrvatskom tržištu. Najnovije analize pokazuju da neke vrste ribe, koje građani redovito konzumiraju, sadrže količine žive koje prelaze sigurne granice, što može imati ozbiljne posljedice za zdravlje.

Najnovije analize nevladinih organizacija otkrile su da tuna u konzervi, jedan od najčešće konzumiranih proizvoda u Hrvatskoj, sadrži visoke razine žive, otrovnog metala koji ugrožava ljudsko zdravlje. Testiranje 150 uzoraka u različitim državama članicama EU-a pokazalo je da je u čak 57 % slučajeva razina žive bila iznad dopuštenih granica za druge vrste ribe, a neki uzorci imali su čak četiri puta više žive. Alarmantno je što trenutačni propisi EU-a dopuštaju veću količinu žive u tuni, iako ne postoji znanstveni razlog za tu iznimku.

'Najveći zabilježeni rezultat bio je čak 13 puta viši od dopuštenog za druge vrste ribe. Građani jedu tunu misleći da čine nešto dobro za svoje zdravlje, a zapravo nesvjesno unose teške metale koji mogu uzrokovati ozbiljne probleme, posebice djeci i trudnicama, od neuroloških oštećenja do srčanih bolesti. Europska komisija mora hitno reagirati i postaviti strože standarde!', poručila je Borzan.

Prema trenutnim propisima EU-a, maksimalna dopuštena razina žive u tuni dvostruko je veća nego za ostale vrste riba. To ukazuje na ozbiljan problem u kojemu su javni zdravstveni interesi zanemareni zbog interesa industrije. Borzan ističe da je nužno uvesti strože kontrole i smanjiti dopuštenu količinu žive, a ujedno osigurati jasno označavanje ribe koja sadrži opasne razine metala.

'Trenutnim propisima je potrebna hitna izmjena, a ja sam već pokrenula postupak prema Europskoj komisiji u kojem ću inzistirati na promjeni tih pravila kako bi zaštita zdravlja hrvatskih građana bila prioritet', zaključuje Borzan.

Vaša reakcija na temu