Booster dozu cjepiva protiv koronavirusa do sada je u Hrvatskoj primilo 289.698 ljudi. Kod cjepiva Johnson&Johnson koje se prima u jednoj dozi, preporučuje se dva mjeseca nakon. U slučaju Pfizera ili Moderne - najmanje nakon tri mjeseca od druge doze, umjesto dosadašnjih šest mjeseci.
A čime se cijepi? Osobe koje su primile vektorsko cjepivo cijepe se booster dozom Pfizera ili Moderne. Oni koji su primili prve dvije doze Pfizera ili Moderne i imali alergijsku reakciju cijepit će se AstraZenecom. Novost je i preporuka da se boosterom cijepe svi stariji od 18 godina jer imunost opada i kod mladih, javlja Dnevnik Nove TV.
- Imunost nakon šest mjeseci sve više opada i kod mladih osoba. A osim toga se pojavila i ta omikron varijanta za koju se točno ne zna kakav će biti odgovor na cijepljenje, ali se pretpostavlja da ako ima tri doze primjene, da je odgovor bolji nego s dvije i da je veća razina zaštite - ističe Ivana Pavić Šimetin, zamjenica ravnatelja HZJZ-a.
Neki su zaštićeni i bez booster doze.
- Preboljenje i dvije doze ne zahtijevaju daljnje cijepljenje. Neovisno kad je bilo preboljenje. Ono što se zna je da je bolja kombinacija ako je netko prvo prebolio, a nakon toga cijepljen nego obrnuto - pojašnjava Pavić Šimetin.
Preboljeli su pa s dvije doze cijepljeni i premijer te ministar zdravstva.
- Broj antitijela mi je iznimno visok i u ovom trenutku mi se ne preporuča booster doza, ali kada struka procijeni - nemam nikakvih problema ponovno se cijepiti - tvrdi Vili Beroš.
I mnogima važan podatak - nakon primanja booster doze covid-potvrda za sada vrijedi godinu dana. Nova odluka o trajanju na razini Europske unije bit će donesena sredinom siječnja.