Leonardu da Vinciju, jednom od najgenijalnijih umjetnika i znanstvenika renesanse, trebalo je puno vremena da razvije svoje ideje. No, tog vremena često nije imao dovoljno pa je zato tražio metode kojima bi mogao što manje spavati. I uspjelo mu je - usavršio je metodu spavanja, piše Studomat.
Taj plan je podrazumijevao 'razbijanje' normalnog perioda noćnog odmora na nekoliko dijelova, odnosno više faza, što je dovelo do prakse spavanja nekoliko puta tokom dana. Tako je veliki umjetnik spavao 15 minuta svaka četiri sata. Kao rezultat, spavao je samo sat i pol na dan. Vrijeme koje je uštedio na odmaranju počeo je koristiti za kreativan rad. Da Vinci je rekao da je koristio ovu metodu tokom mnogih godina svog života te da se nikad nije osjetio umornim.
Poznato je da u fiziološkim uvjetima najproduktivnije vrijeme za rad i kreativnost prati period sna. To je vreme kada je kapacitet neke osobe za rad posebno visok. Prekidanje budnog vremena svaka četiri sata kratkim periodom odmora vodi do povećanja kapaciteta za rad, što je direktna posljedica ovakvog odmora.
Godine vježbanja i eksperimentiranja onih koji su pratili da Vincijev primjer dovele su do definiranja nekih od najefektivnijih varijacija višefaznog sna:
- Spavanje 30 minuta na svakih 6 sati (dymaxion metoda)
- Spavanje 20 minuta na svaka 4 sata (uberman metoda)
- Spavanje noću 1,5 – 3 sata i onda tri puta tokom dana po 20 minuta (everyman metoda)
- Spavanje noću 2 sata i jednom popodne 20 minuta (tesla metoda)
- Spavanje noću 5 sati i 1,5 sat popodne (siesta metoda)
Ipak, treba imati na umu da je svačije tijelo drugačije, a različiti tipovi višefaznog sna možda neće biti za svakoga. Stručnjaci upozoravaju da ako planirate prijeći na ovakav odmor-rad raspored, ne vozite auto niti donosite bitne odluke dok ne budete apsolutno sigurni da manjak sna nema neke posljedice.
Može se reći da ovakav raspored ima smisla u kratkom periodu kada imate puno posla, a ne stalno. San je vrlo dragocjen za naš um i tijelo, a samo jedna neprospavana noć ne može se nadoknaditi.