Dalmatinski portal koristi 'kolačiće' za što trebamo Vašu privolu. Ako nam želite pomoći u prikupljanju podataka za analitičke odnosno statističke svrhe, molimo Vas prihvaćanje 'kolačića' za analitiku. Naša web stranica koristi i marketinške 'kolačiće' zbog pružanja marketinškog sadržaja za koje od Vas također trebamo privolu. Bit ćemo sretni ako se slažete s tim jer Vam tako možemo ponuditi najbolje korisničko iskustvo.

Saznaj više
Foto: Pixabay Dermatolozi objasnili što koristiti, a što izbjegavati nakon uboda insekata

Dermatolozi objasnili što koristiti, a što izbjegavati nakon uboda insekata

Prvo, budite strpljivi

Tijekom toplijih mjeseci suočavamo se s ugrizima raznih insekata, što može biti prilično dosadno. Dermatolozi su objasnili što možete pri tome koristiti da ublažite crvenilo, svrbež i neugodan osjećaj, a što biste trebali izbjegavati.

'Kada kukac ugrize našu kožu, ubrizgava malu količinu sline i to pokreće imunološki odgovor. Histamin, kemikalija koja uzrokuje upalu i svrbež, oslobađa se kao signal tijelu da pošalje bijele krvne stanice da se bore protiv uzročnika', objasnila je dermatologinja Rebecca Marcus.

Dermatologinja Jeannette Graf dodaje da koža i tijelo pripremaju imunološki odgovor na stranu tvar.

Što možete napraviti?

Prvo, budite strpljivi. 'Svrbež može trajati od nekoliko minuta do nekoliko dana, ovisno o tome koliko snažnu reakciju vaše tijelo ima na ugriz', rekao je dermatolog Joshua Zeichner.

Dermatologinja Marcus preporučuje korištenje topikalne kortikosteroide u obliku kreme, i to što je prije moguće. Također vam može pomoći i led.

'Led pomaže kod uboda pa se privremeno osjećate bolje zbog sužavanja krvnih žila i smanjenja upale', objasnila je.

Graf je predložila korištenje određenih domaćih pripravaka i lijekova, uključujući aloe veru.

'Ima protuupalna svojstva koja mogu pomoći kod svrbeža', rekla je Graf i dodala da od koristi mogu biti i kupke od sode bikarbone. 'Super su ako imate više ugriza. Soda bikarbona ima protuupalna svojstva i na neko vrijeme će ublažiti svrbež'.

Što izbjegavati?

Dermatologinja Loretta Ciraldo, upozorila je na primjenu topline na to područje uboda. Ističe da bi to moglo samo pojačati crvenilo, oticanje i svrbež.

'Također, nemojte nanositi polisporin ili druge antibiotske masti. To može uzrokovati alergijske reakcije i zapravo mogu pogoršati ubod', rekla je.

Također, mjesto uboda ne biste trebali češati. 'Možete izazvati otvorenu ranu i povećati vjerojatnost razvoja infekcije', rekao je Zeichner za Huff post, prenosi N1.

Vaša reakcija na temu