U sklopu javnozdravstvenog projekta 'Djeluj sada!' ovog vikenda je u Đardinu održana akcija preventivnih pregleda kože tijekom koje su splitski i zagrebački liječnici pregledali 800 građana. Za provedbu ove akcije je bio angažiran stručni tim od 24 liječnika i medicinskih sestara. Na uzorku od 800 Splićana, otkrivena su ukupno 123 zloćudna tumora kože što predstavlja 7% od svih pregledanih (kod pojedinih osoba je postavljena dijagnoza na veći broj zloćudnih tumora), a među njima je postavljena sumnja na 12 melanoma i 111 ostalih karcinoma kože. Svi građani kod kojih postoji sumnja na zloćudne tumore kože odmah su upućeni na daljnju obradu i liječenje, s naznakom žurnosti za one kod kojih je postavljena sumnja na melanom.
Organizatori ove javnozdravstvene akcije su Grad Split - Upravni odjel za socijalnu skrb, zdravstvenu zaštitu i demografiju, Udruga za prevenciju tumora i drugih bolesti kože 'Zdravi pod suncem' iz Zagreba i Hrvatski crveni Križ – Gradsko društvo Split u suradnji s Klinikom za kožne i spolne bolesti Kliničkog bolničkog centra Split, Referentnim centrom Ministarstva zdravstva za melanom i Klinikom za kožne i spolne bolesti KBC-a Sestre milosrdnice, te uz podršku Grada Zagreba čiji se dugogodišnji projekt 'Djeluj sada!' kao primjer dobre prakse provodi u gradu Splitu po drugi put, s ciljem zaštite zdravlja građana.
- Zahvalni smo liječnicima i sestrama s Klinike za kožne i spolne bolesti KBC-a Split s predstojnicom prof. prim. dr. sc. Neirom Puizina Ivić, te liječnicima i sestrama s Klinike za kožne i spolne bolesti KBC-a Sestre milosrdnice s predstojnicom, akademkinjom Mirnom Šitum, voditeljicom Referentnog centra Ministarstva zdravstva za melanom, te primarijus Sanji Poduje, predsjednici Udruge za prevenciju tumora i drugih bolesti kože 'Zdravi pod suncem', koji su svojom stručnošću omogućili provedbu ovog hvalevrijednog projekta. Na poseban način je potrebno iskazati zahvalnost i pohvalu organizaciji Crvenog križa Split čiji su vrijedni volonteri strpljivo odradili prethodno naručivanje građana, kao i odličnu koordinaciju sa stručnim timom, te omogućili veći protok ljudi od planiranog, uz poštivanje epidemioloških mjera bez stvaranja gužvi i dužeg zadržavanja - poručuju iz Banovine.
Projekt 'Djeluj sada' je usmjeren na preventivne dermatološke preglede s ciljem ranog otkrivanja zloćudnih tumora kože, te aktivnu edukaciju građana o zdravstveno prihvatljivom ponašanju na suncu i pravilnu foto-protekciju. Svjetske klimatske promjene, kao i promjene u stilu života, utječu na sve češću pojavnost različitih zloćudnih tumora kože. U značajnom i kontinuiranom porastu je i učestalost jednog od najzloćudnijih tumora kože - melanoma koji predstavlja sve veći javnozdravstveni i medicinski problem.
Prosječna životna dob u kojoj se dijagnosticira melanom je 60-70 godina, iako se u posljednje vrijeme sve češće dijagnosticira i kod mlađih osoba. Osnovni rizični čimbenik za razvoj svih zloćudnih tumora kože je UV zračenje, te je iznimno važno pravilno foto-protektivno ponašanje, kao i prepoznavanje tumora kože u početnoj fazi kada su isti gotovo u potpunosti izlječivi. Posebnu pažnju treba posvetiti foto-zaštiti djece s obzirom na to da djeca veliki dio dana provode na otvorenom.
- Vjerujemo da će se s obzirom na rezultate i veliki interes građana, provedba ove akcije nastaviti i u budućnosti, a s ciljem osvještavanja građana o važnosti prevencije, redovitih pregleda kože i odgovornog ponašanja na suncu - zaključuju iz Grada.