Dalmatinski portal koristi 'kolačiće' za što trebamo Vašu privolu. Ako nam želite pomoći u prikupljanju podataka za analitičke odnosno statističke svrhe, molimo Vas prihvaćanje 'kolačića' za analitiku. Naša web stranica koristi i marketinške 'kolačiće' zbog pružanja marketinškog sadržaja za koje od Vas također trebamo privolu. Bit ćemo sretni ako se slažete s tim jer Vam tako možemo ponuditi najbolje korisničko iskustvo.

Saznaj više
Foto: Pixabay Dobili ste putni proljev? S ovim savjetima ćete se brže oporaviti

Dobili ste putni proljev? S ovim savjetima ćete se brže oporaviti

Drugačija voda i hrana, prljave ruke, stres...

Milijuni bakterija koje vladaju u našem probavnom sustavu često se znaju 'uzbuniti' baš kad ne trebaju - na putovanju. Putna dijareja ili proljev poznati su i nisu nimalo rijetki, samo se o njima ne priča puno. 

Drugačija voda i hrana, prljave ruke tijekom vožnje u javnom prijevozu (avionu, vlaku, autobusu), stres i antibiotici mogu biti uzročnici ove iscrpljujuće pojave. 

Istraživanja su pokazala da u ovakvim situacijama pomaže uzimanje probiotika. Posebno su se pokazali učinkovitima probiotici galaktoligosaharidi koji sprečavaju vezanje salmonele za stijenku crijeva. Bilo bi dobro piti ih par dana prije polaska na put.

Ovi savjeti također će vam pomoći da izbjegnete proljev:

- pijte samo flaširanu vodu na odredištu

- izbjegavajte kockice leda jer su obično napravljene od lokalne vode

- flaširanu vodu koristite i za pranje zuba

- nosite sa sobom dezinfekcijski gel za ruke i često ga koristite

- jedite vruću hranu

- izbjegavajte ulične štandove s hranom

- izbjegavajte diranje lica i usta rukama

- pokušajte jesti voće i povrće koje sami možete oguliti, npr. naranče

- vodite računa da kava i čaj budu napravljeni s prokuhanom vodom

Što učiniti ako se razbolite?

Dehidrirani ste i morate se što prije rehidrirati. Voda je sasvim dobro rješenje, no ako ste imali težak proljev i puno ste povraćali posegnite za rehidracijskim otopinama.

Njih je dobro uvijek imati sa sobom u putnoj ljekarni. Riječ je o prašku koji se otopi u prokuhanoj vodi, a koji nadoknađuje izgubljene elektrolite. 

Hrana koja pomaže zaustaviti proljev:

- krekeri

- nezašećereni sok od jabuke

- bistre juhe, poput pileće juhe ili goveđe juhe

- voda pojačana elektrolitima ili kokosova voda s vitaminima ili elektrolitima (pokušajte izbjegavati one s visokim udjelom šećera)

- slab čaj bez kofeina, pišu 24 sata.

Vaša reakcija na temu