Jučer je '2. Konferencija Split za djecu: Mentalno zdravlje djece i mladih' napunila Gradsko kazalište lutaka u Splitu. Više od 150 roditelja, stručnjaka koji rade s djecom i drugih zainteresiranih došlo je poslušati predavanja i panel rasprave posvećene mentalnom zdravlju.
- Osim naših lokalnih stručnjaka, predavači su stigli iz Zagreba, Čakovca i Rijeke, dok su u publici bili i roditelji iz Dubrovnika, Metkovića, Trogira… Svi su bili privučeni sveobuhvatnim pristupom temi mentalnog zdravlja djece i mladih, posebice zbog sudjelovanja mladih te naglaska na mentalno zdravlje roditelja, odgojitelja i nastavnika, istaknula je organizatorica Romana Ban, pokretačica platforme Split za djecu.
Program su otvorili srednjoškolci iz V. gimnazije Vladimir Nazor debatom na temu 'Donose li društvene mreže mladima više štete ili koristi?'. Gimnazijalci su se odlično snašli u iznošenju i argumentiranju svojih stavova 'za' i 'protiv' društvenih mreža, a na kraju su pozvali publiku da sama procijeni kojoj će se strani prikloniti.
Uslijedila su tri predavanja; psihologinja Žana Pavlović podijelila je iskustva i savjete iz prakse o utjecaju tehnologije na mentalno zdravlje, kineziologinja Ivana Kvasina istaknula je važnost tjelesne aktivnosti i sporta za mentalnu, emocionalnu i duhovnu dobrobit (sport kao priprema za život!), dok je doktorandica Psihosocijalnih studija i Pedagogije Jasmina Veselko vrlo emotivno govorila o utjecaju obiteljskih odnosa na mentalno zdravlje djece.
Prvi dio konferencije zaključen je panel raspravom 'Što (ne) činimo za mentalno zdravlje splitske dice?', na kojoj su, pod moderatorskom palicom Neurofeedback trenerice i edukantice dječje psihoterapije Željke Radnić, govorile dr.med. Radenka Kuzmanić Šamija (Poliklinika Pediatrics Plus), Marina Vidović (Udruga Feniks), Đordana Barbarić (Udruga MoST), Blaženka Klarić (Tim za psihološke krizne intervencije u SDŽ) i Mirela Grbić (Nastavni zavod za javno zdravstvo).
Panelistice su otvoreno govorile o nedostacima odgojno-obrazovnog i zdravstvenog sustava, istaknule važnost prevencije i naglasile potrebu da se djeca i mladi stave u fokus svih javnih politika.
Na pauzi su sudionici imali priliku međusobno podijeliti dojmove i upoznati se sa zdravim proizvodima hrvatskih OPG-ova koje je predstavila Bioteka Split.
Drugi dio konferencije bio je posvećen mentalnom zdravlju roditelja i stručnjaka koji rade s djecom.
Irena Orlović, psihoterapeutkinja i osnivačica prve Međunarodne škole Harfa u Splitu, govorila je o važnosti rada na sebi za suočavanje sa životnim gubicima i o utjecaju odnosa s roditeljima u djetinjstvu na kasniji razvoj.
Magistre ranog i predškolskog odgoja i obrazovanja Dajana Ćosić Šurlin i Ana Mašković održale su odlično predavanje o mentalnom zdravlju roditelja i stručnjaka koji rade s djecom, posebno se osvrnuvši na izazove i predrasude s kojima se suočavaju odgojiteljice u vrtićima, od sve većeg broja djece s poteškoćama u razvoju do suradnje s roditeljima.
Tea Resanović je magistra pedagogije koja je u svom predavanju o važnosti podrške roditeljima u izazovima suvremenog društva predstavila 'Inicijativu za pedagoško obrazovanje roditelja', čija je jedna od pokretačica.
Konferencija je završena emotivnom panel raspravom 'A što kad mama nije dobro?', na kojoj su o različitim životno-roditeljskim izazovima, uz moderiranje organizatorice Romane Ban, govorile redateljica, spisateljica i psihoterapeutkinja u edukaciji Bruna Bajić, glumica, autorica dokumentarne monodrame Novorođena, doula, porođajna edukatorica i prenatalna somatska terapeutkinja u edukaciji Dea Maria Računica i pravnica i suosnivačica portala Supermame Sonja Švajhler.
Govoreći o suicidu u obitelji, procesu žalovanja pred djecom, samohranom majčinstvu i izazovima u partnerskom odnosu, sve panelistice su istaknule da su majčinstvo doživjele kao duboko transformativan proces.
- Uz nadu da će obitelji, udruge i institucije još više raditi na preventivnim aktivnostima za ulaganje u mentalno zdravlje te da će KBC Split uskoro oformiti odjel za psihijatrijske slučajeve djece i adolescenata, za što sam čula da trenutno nije slučaj, zahvaljujem svim sudionicima i publici na znanju, savjetima, interakciji i emocijama koje su zajedno stvorili! Veliko hvala i sponzorima koji su omogućili održavanje ove konferencije: Poliklinici Doctus, Bioteci Split i Hotelu Ambasador Split. Najave nadolazećih događaja za djecu i roditelje pratite na kanalima 'Split za djecu', poziva Romana Ban.