Završeno je zdravstveno inovacijsko natjecanje UniStart vol 2, organizirano za studente Medicinskog fakulteta, Ekonomskog fakulteta i Fakulteta elektrotehnike, strojarstva i brodogradnje Sveučilišta u Splitu. Program je održan 8. i 9. studenog 2024. na Medicinskom fakultetu u Splitu, a studenti su, kroz dvodnevno sudjelovanje, radili na osmišljavanju rješenja stvarnog izazova u zdravstvu, primjenjujući pristup dizajnerskog promišljanja.
Prvi dan započeo je predstavljanjem izazova: korisničko iskustvo pratnje na hitnom bolničkom prijemu. Studente je u program uvela Mihaela Papić iz NetHub akceleratora, koja ih je ujedno usmjeravala kroz sve ključne korake dizajnerskog promišljanja. U uvodnom dijelu studenti su čuli intervjue s liječnikom, medicinskom sestrom i pacijentima, koji su iz svojih perspektiva podijelili svakodnevna iskustva i viđenje izazova u hitnom prijemu. Kroz brainstorming su identificirali glavne probleme, nakon čega su podijeljeni u timove i pripremani za drugi dan kada će vježbati svoje prezentacije i predstaviti svoja rješenja stručnom žiriju.
Drugi dan bio je u znaku Demo dana, na kojem su studenti morali pitchati svoje ideje članovima stručnog žirija kojeg su činili Marko Mimica (NetHub akcelerator), Josip Krnić (pročelnik Objedinjenog hitnog bolničkog prijema (KBC Split)), Silvestar Šesnić (prodekan za znanost na splitskom FESB-u) i Anzelina Terzić (predstavnica sponzora iz Terzić d.o.o.). S entuzijazmom i izvrsno pripremljenim prezentacijama, studenti su pitchali svoja rješenja koja su imala cilj poboljšati korisničko iskustvo pratnje i rasteretiti hitni prijem.
Prvo mjesto osvojio je tim Wait-Mate koji je osmislio ideju za postavljanje interaktivnih ekrana u čekaonice hitnog prijema. Ekrani bi u stvarnom vremenu prikazivali broj ljudi u čekaonici i procijenjeno vrijeme čekanja za sve trijažne kategorije, čime bi se smanjila percepcija dugog čekanja i povećala informiranost pacijenata.
Drugo mjesto pripalo je timu Chatbot Zdravko koji je razvio koncept aplikacije za podršku pacijentima kroz koju je omogućen razgovor s chatbotom kako bi se smanjila percepcija čekanja, čime cjelokupni proces postaje manje stresan. Na treće mjesto plasirao se tim MedLink, čiji je glavni cilj bio edukacija javnosti o načinu rada hitne službe i trijažnim kategorijama putem mobilne aplikacije. Kroz edukativne materijale dostupne na aplikaciji postigla bi se veća informiranost građana o opcijama dežurnih ambulanti za ne-hitne slučajeve, što bi dodatno rasteretilo zdravstvene stručnjake.
Član žirija, Josip Krnić, pročelnik OHBP-a, izrazio je veliko zadovoljstvo ovakvim inicijativama:
'Prvi put sam član žirija u jednom ovakvom studentskom okupljanju. Kao pročelnik OHBP-a i netko tko se svakodnevno susreće s izazovima rada u hitnoj, izrazito podržavam ovakve inicijative koje okupljaju studente iz različitih disciplina. Društvu nedostaje multidisciplinarnosti, osobito u današnje vrijeme razvoja umjetne inteligencije i računarstva. Nadam se da će studenti nastaviti s ovakvim idejama i potaknuti starije generacije na suradnju za dobrobit naše bolnice i grada'.
Anzelina Terzić, kao predstavnica Terzić d.o.o., sponzora projekta, pohvalila je angažman studenata i naglasila važnost podrške ovakvim programima:
'Već dugi niz godina surađujemo sa Sveučilištem u Splitu, i ovakvi projekti su nam izuzetno važni jer omogućuju direktnu podršku studentskoj zajednici, a istovremeno potvrđuju našu posvećenost društveno odgovornom poslovanju'.
Završetkom ovog programa studenti su dobili priliku razraditi svoje ideje i predstaviti ih stručnjacima, a organizatori se nadaju da će ovakve inicijative potaknuti daljnju podršku mladim inovatorima. Nadamo se da će studenti nastaviti raditi na svojim idejama kroz razne poduzetničke potporne inicijative te ih dodatno razviti kako bi pridonijeli poboljšanju korisničkog iskustva pratnje i rasterećenju hitnog prijema.
Ovim putem zahvaljujemo svim organizatorima i sponzorima. Organizatori ovog zdravstveno-inovacijskog natjecanja su NetHub, Medicinski fakultet u Splitu, Klinički bolnički centar Split, Fakultet elektrotehnike, strojarstva i brodogradnje te Ekonomski fakultet u Splitu. Poseban doprinos dali su i sponzori koji su prepoznali važnost ovog programa – Terzić d.o.o., Sveučilište Algebra i Alca Zagreb d.o.o.
Studenti su izrazili zadovoljstvo programom, istaknuvši kako im je omogućio stjecanje vrijednog iskustva u rješavanju stvarnih problema, povezivanje s kolegama iz drugih disciplina te priliku za rad i suradnju sa stručnjacima iz industrije.