Dalmatinski portal koristi 'kolačiće' za što trebamo Vašu privolu. Ako nam želite pomoći u prikupljanju podataka za analitičke odnosno statističke svrhe, molimo Vas prihvaćanje 'kolačića' za analitiku. Naša web stranica koristi i marketinške 'kolačiće' zbog pružanja marketinškog sadržaja za koje od Vas također trebamo privolu. Bit ćemo sretni ako se slažete s tim jer Vam tako možemo ponuditi najbolje korisničko iskustvo.

Saznaj više
GODIŠNJE UMRE 750 HRVATA Održan okrugli stol 'Rak prostate'

GODIŠNJE UMRE 750 HRVATA Održan okrugli stol 'Rak prostate'

Povodom Svjetskog dana borbe protiv raka

Udruga SVE za NJU i Hrvatsko društvo bolesnika s rakom prostate organizirali su okrugli stol na temu raka prostate.

Rak prostate je značajan javnozdravstveni problem od koje, prema procjenama European Cancer Information System (ECIS), u zemljama Europske unije obole 330.492 muškarca, a procjena za Hrvatsku je oko 3.000 novih slučajeva raka prostate. Iako su brojke u našem Registru za rak nešto manje, i dalje je rak prostate vodeće sijelo raka u muškoj populaciji od kojega godišnje umre oko od 750 oboljelih.

To su razlozi zbog kojih su udruga SVE za NJU i Hrvatsko društvo bolesnika s rakom prostate povodom Svjetskog dana borbe protiv raka organizirali okrugli stol na temu raka prostate. Uskoro će biti godinu dana provedbe posebnog programa za probir i rano otkrivanje raka prostate u Hrvatskoj. Program se implementira na temelju preporuke Vijeća Europske unije i provodi u Gradu Zagrebu. Rezultati ovoga pilot programa će biti ključni za uvođenje programa na nacionalnu razinu.

Teme okruglog stola obuhvaćaju rano otkrivanje raka prostate, dijagnostiku, liječenje, genetičko testiranje i kvalitetu života bolesnika.
U okruglom stolu sudjelovali su ugledni stručnjaci iz ovog područja: akademik Željko Kaštelan, izv. prof. dr. sc. Krunoslav Capak, dr. Tatjana Bekić, doc. dr. sc. Tomislav Kuliš, dr. Jelena Rakić Matić, Velimir Korak, predsjednik Hrvatskog društva bolesnika s rakom prostate i voditeljica Centra za psihološku pomoć udruge SVE za NJU Maja Erceg Tušek. Voditeljica okruglog stola je bila Ljiljana Vukota. U dvorani su se okupili, pacijenti, članovi obitelji i korisnice udruge SVE za NJU kao podrška, te gotovo svi bitni dionici i predstavnici institucija, zdravstvenih i znanstvenih ustanova, liječnici, medicinske sestre, predstavnici partnerskih kompanija i udruga.

Okrugli stol je obuhvatio temu probira, rane dijagnostike, liječenja raka prostate, genetičkog testiranja i kvalitete života bolesnika. Tom prilikom predstavljen je ESMO vodič za bolesnike 'Što je rak prostate?' koji su realizirale udruge u suradnji s European Society for Medical oncology i Hrvatskim društvom za internističku onkologiju. Tekst vodiča je dostupan na https://www.svezanju.hr/wp-content/uploads/2025/02/ESMO-vodic-za-bolesnike-sto-je-rak-prostate-2024.pdf 

Hrvatski prijevod pregledali su predstavnik Hrvatskog društva za internističku onkologiju (HDIO) prof. dr. sc. Borislav Belev,  predstavnik  Hrvatskog društva za urološku onkologiju (HDUO) doc. dr. sc. Tomislav Kuliš, predstavnik Hrvatskog društva bolesnika s rakom prostate (HDBRP) Velimir Korak i predstavnica udruge SVE za NJU Ljiljana Vukota.

Sažeto, provedba pilot programa ranog otkrivanja raka prostate u Gradu Zagrebu ide jako dobro. Postavljen je jasan put pacijenta, odaziv je odličan (više od 95 posto) zahvaljujući angažmanu specijalista obiteljske medicine i dobroj organizaciji samog programa na kome je radilo posebno povjerenstvo. Provodi ga 117 timova u domovima zdravlja za muškarce u dobi 55-69 godina. U provedbu su uključeni KBC Zagreb i KBC Sestre milosrdnice. Svakako bi ga trebalo proširiti na još više ordinacija obiteljskih doktora kako bi proširili i obuhvat pozvanih. Na primjeru Centra za prostatu u KBC Zagreb, evidentno je da hrvatska medicina danas bolje prati trendove u modernoj dijagnostici i liječenju i uvažava potrebe bolesnika vezane uz kvalitetu života. Pri tome treba osvijestiti ne samo zdravstvene, nego i psihološke, socijalne i duhovne potrebe.

Programi u zajednici koje organiziraju i provode udruge mogu biti važna podrška bolesnicima i obitelji i bitan su dionik u promicanju primarne i sekundarne prevencije. Završne poruke sudionika su upravo na tome tragu, zalaganje za prevenciju i rano otkrivanje, ulaganje u napredne terapije, ciljano liječenje, nove tehnologije kao što su primjerice robotski sistemi i genetičko testiranje.  Ocijenjeno je koliko je bitno ulagati u zdravstvenu pismenost, rano otkrivanje i brigu o zdravlju, a tome će poslužiti i predstavljeni ESMO vodič. Bolesnike se ohrabruje da u slučaju izraženog distresa, tjeskobe ili drugih smetnji bez ustezanja potraže podršku i dodatne informacije.

Vaša reakcija na temu