Prvo izdanje Healthtech Adria konferencije održat će se 5. i 6. prosinca na Medicinskom fakultetu u Splitu. Organizator ovog zdravstveno-tehnološkog događanja je splitska tvrtka NetHub, poduzetnički akcelerator čija je misija stvoriti snažan zdravstveno-inovacijski sustav koji će povezati sve ključne dionike. Od istraživača i poduzetnika do zdravstvenih ustanova i investitora.
Uoči prvog izdanja, Marko Mimica iz NetHub-a, otkrio je što sve sudionici mogu očekivati na konferenciji.
Kako ste došli na ideju organiziranja Healthtech konferencije i što očekujete od prvog izdanja?
- Healthtech Adria konferenciju organiziramo kako bismo Hrvatsku postavili na mapi globalnih inovacija u zdravstvu. U Splitu ćemo okupiti međunarodne stručnjake, inovatore, poduzetnike i investitore, s ciljem otvaranja vrata novim projektima u digitalnom zdravstvu, medicinskim tehnologijama i biofarmaceutici. To će biti iznimna prilika za umrežavanje, razmjenu iskustava i postavljanje temelja za dugoročne suradnje koje će obogatiti cijelu zdravstvenu industriju u regiji, ali i lokalno gospodarstvo.
Koji su glavni ciljevi konferencije?
- Želimo potaknuti razvoj healthtech industrije u Hrvatskoj kroz povezivanje lokalnih i međunarodnih stručnjaka te olakšati razmjenu znanja o najnovijim trendovima u zdravstvu. Cilj nam je pružiti platformu za inspiraciju i suradnju te osnažiti lokalne inovacijske ideje kroz sudjelovanje na raznim predavanjima i panelima. Kroz interakciju s vodećim stručnjacima, sudionici će steći nove uvide i konkretna znanja koja će im pomoći u razvoju i komercijalizaciji njihovih rješenja.
Tko su predavači i panelisti na prvom izdanju konferencije?
- Sudjelovat će renomirani stručnjaci iz healthtech sektora, uključujući Ivana Biliškova, osnivača i CEO-a tvrtke Codeasy, Marion Lepmets, suosnivačicu i CEO-a SoftComplya, Vesnu Gabelicu Marković, koordinatoricu EIT Health Hub Hrvatska sa Sveučilišta u Zagrebu te Jovana Stevovića, suosnivača i CEO-a Chino.io. Predavanje će održati i ravnatelj splitskog KBC-a, profesor Dolić, koji će podijeliti iskustva KBC-a Split u poticanju istraživanja i razvoja inovacija u zdravstvu. Ovi i mnogi drugi predavači će kroz svoja iskustva i uvide pružiti vrijedne informacije o ključnim izazovima i mogućnostima u zdravstvu.
Što sudionici mogu očekivati od predavanja i radionica?
- Mogu očekivati bogat program i predavanja koja će obuhvatiti širok raspon aktualnih tema iz healthtech sektora, uključujući digitalno zdravstvo, medicinske tehnologije, regulaciju zdravstvenih inovacija i primjenu umjetne inteligencije. Cilj predavanja je ponuditi praktična znanja i najbolje prakse koje će pomoći sudionicima da unaprijede svoje inovacijske projekte. Važan aspekt konferencije je prilika za umrežavanje i razmjenu iskustava, što je ključ za uspješan rast u dinamičnom sektoru kao što je healthtech. Kroz interakciju s predavačima i kolegama iz industrije, sudionici će moći razviti nove kontakte, steći korisne uvide i dobiti savjete od vodećih stručnjaka.
Možete li nam reći više o natjecanju startupova u pitchu? Kako će to funkcionirati i koji su kriteriji za sudjelovanje?
- U natjecanju će sudjelovati pet startup timova koji će imati priliku prezentirati svoje inovacijske ideje pred međunarodnim investitorima specijaliziranim za healthtech. Riječ je o hrvatskim startupovima s kojima smo radili na razvoju njihovih inovacija u okviru našeg programa predakceleracije NetHub Catalyst, kojeg provodimo u suradnji s EIT Health zajednicom.
Na koji bi način Healthtech konferencija mogla pridonijeti razvoju healthtech industrije u Hrvatskoj, ali i NetHub-a?
- Ova konferencija ima potencijal otvoriti put mnogim inovatorima i startupima prema domaćem i međunarodnom tržištu, što bi dodatno ojačalo healthtech ekosustav u Hrvatskoj. Kroz povezivanje s investitorima i industrijskim stručnjacima, domaće tvrtke imat će priliku ubrzati razvoj i komercijalizaciju svojih rješenja. Osim toga, za NetHub je ovo prilika da se dodatno profilira kao ključni igrač u zdravstvenim inovacijama u regiji i potakne još veću suradnju među dionicima. Istaknuo bih još i suradnju s Britanskim veleposlanstvom, koje nam je jedan od glavnih sponzora konferencije.
Kako vidite budućnost zdravstvene tehnologije?
- Veliki potencijal vidim u tehnologijama poput umjetne inteligencije, strojnog učenja, telemedicine te umjetne i proširene stvarnosti, koje već danas značajno mijenjaju način pružanja zdravstvene skrbi. Ove tehnologije omogućuju personaliziran pristup pacijentima, ubrzavaju dijagnostičke procese i šire dostupnost zdravstvene skrbi, dok istraživačkim timovima i startupovima pružaju priliku za razvoj poduzetništva temeljenog na inovacijama, koje nije otvoreno samo velikim industrijama. Smatram da će digitalizacija zdravstvene skrbi otvoriti nova vrata za unapređenje zdravlja i smanjenje troškova, čineći je pristupačnijom i učinkovitijom za sve.
Ovogodišnje izdanje konferencije besplatno je za sve sudionike, a zainteresirani se mogu registrirati na Entrio platformi. Dodatne informacije o konferenciji i programu, dostupne su na web stranici htadria.com.
Organizacijski partneri konferencije su Medicinski fakultet u Splitu, splitska PRo-kreativna agencija Vrh komunikacije te agencija za digitalni marketing SeekandHit, a medijski partner je Dalmatinski portal i Split Tech City.