Klamidija se smatra podmuklom bolešću jer često dovodi do kronične infekcije bez pojave ikakvih simptoma, pa ju je samim time nemoguće prepoznati dok se ne aktivira.
Najčešće se prenosi spolnim putem i zato se smatra jednom od najčešćih spolno prenosivih bolesti.
Infekcija klamidijom može uzrokovati niz bolesti kod žena i muškaraca, od klamidijskog konjuktivitisa pa sve do raznih komplikacija s urogenitalnim traktom. Kod osoba zaraženih klamidijom, ona se nalazi u urinu, spermi i vaginalnoj sluzi, pa se prenosi oralnim, analnim i vaginalnmi odnosima.
Najčešći simptomi klamdije kod žena su bolovi u abdomenu, svrbež, bol prilikom mokrenja, obilan iscjedak i bol te krvarenje prilikom spolnih odnosa dok su kod muškaraca to bol u spolovilu, upala rektuma, otečenost i bol u testisima, bolno mokrenje i iscjedak.
Komplikacije kod klamidije mogu biti mnogobrojne te mogu čak dovesti i do potpunog steriliteta. Kod žena može doći do smanjene plodnosti, prekida trudnoće, izvanmaternične trudnoće, začepljenja jajovoda i upale zdjelice. Kod muškaraca može doći do upale testisa, sjemenovoda, prostate i mokraćne cijevi i smanjene plodnosti.
Kod trudnica klamidija može posebno zakomplicirati stvari, pa može doći i do zaraze djeteta u slučaju vaginalnog poroda. Ako se novorođenče zarazi, može doći do teške upale pluća i klamidijskog konjuktivitisa kod djeteta, otkriva Mamin kutak.
Srećom, dijagnosticiranje klamidije je vrlo jednostavno. Uzimanjem brisa vrata maternice ili brisa uretre u biokemijskom laboratoriju utvrđuje se priusutnost bakterije. Samo liječenje klamidije provodi se antibioticima, a to su najčešće azitromicin ili doksiciklin. Terapiju treba provoditi kod oba partnera te se suzdržavati od spolnih odnosa tijekom liječenja kako bi se smanjila opasnost od ponovnog prenošenja bolesti s jednog partnera na drugog.