Dalmatinski portal koristi 'kolačiće' za što trebamo Vašu privolu. Ako nam želite pomoći u prikupljanju podataka za analitičke odnosno statističke svrhe, molimo Vas prihvaćanje 'kolačića' za analitiku. Naša web stranica koristi i marketinške 'kolačiće' zbog pružanja marketinškog sadržaja za koje od Vas također trebamo privolu. Bit ćemo sretni ako se slažete s tim jer Vam tako možemo ponuditi najbolje korisničko iskustvo.

Saznaj više
Foto: press Kongres posvećen raku vrata maternice: 'Još nedovoljna procijepljenost protiv HPV-a'

Kongres posvećen raku vrata maternice: 'Još nedovoljna procijepljenost protiv HPV-a'

U 2023. u Hrvatskoj umrla 121 žena

Sedmi Hrvatski kongres o prevenciji i liječenju početnog raka vrata maternice s međunarodnim sudjelovanjem, održan 30. siječnja 2025. u Zagrebu, okupio je 418 sudionika. Među njima je bilo 77 predavača iz Hrvatske, Slovenije, Bosne i Hercegovine, Sjeverne Makedonije, Srbije, Grčke, Švedske, Mađarske i Nizozemske.

Kongres je održan povodom obilježavanja Europskog mjeseca borbe protiv raka vrata maternice, u organizaciji Klinike za ženske bolesti i porodništvo KBC-a 'Sestre milosrdnice', Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo i Hrvatskog društva za kolposkopiju i bolesti vrata maternice Hrvatskog liječničkog zbora. Suorganizatori su bili 17 stručnih društva Hrvatskog liječničkog zbora te Croatian Medical Student International Comimittee (CroMSIC ).

Pokrovitelji kongresa bili su Hrvatska akademija znanost, Razred za medicinske znanosti, Europian Federation For Colposcopy (EFC), Europian Society of Gynecological Oncology (ESGO) i Southeast Europian Forum for Human Pappilomavirus (SEEFHPV).

Događanja su započela s predkongresnim Naprednim tečajem iz kolposkopije pod pokroviteljstvom EFC-a. Predsjednici nacionalnih kolposkopskih društava Hrvatske, Slovenije, Srbije, Sjeverne Makedonije, Mađarske te kolposkopičari iz Bosne i Hercegovine raspravljali su o posebno problematičnim temama iz područja dijagnostike raka vrata maternice. 

'Nakon svečanog otvaranja u prvoj sekciji kongresa 'Gdje je Hrvatska?' bili su prikazani epidemiološki podatci o pojavnosti i smrtnosti u Hrvatskoj od raka vrata maternice, rezultati preventivnih programa - tj. cijepljenja, rezultati Nacionalnog pilot programa  organiziranog programa za rak vrata maternice, utjecaj infekcije HPV u trudnoći, psihosomatski učinci maligne bolesti raka vrata maternice na pojedinca i društvo te uloga javno zdravstvenih akcija u sprečavanju bolesti izazovnih HPV-om. Usporedili smo rezultate sa rezultatima Republike Slovenije. Tri novinarke nacionalnih televizijskih kuća bile su sudionice panel-rasprave o utjecaju medija i mogućnostima bolje popularizacije prevencije, viđene očima novinara koji se bave medicinskom problematikom.

U sekciji pod nazivom 'Izazovi dijagnostike' prikazali smo rezultate postojećih dijagnostičkih metoda, njihovih mogućih grešaka te mogućnosti njihovog napredaka. U posebnoj sekciji obradili smo teme o mogućnostima liječenja starim, ali i potpuno novim kao i o mogućim posljedicama liječenja. Prikazane su preporučene smjernice postupanja za dijagnostiku i liječenje premalignih i ranih malignih promjena na vratu maternice od strane šest stručnih društava HLZ.

U sekciji o onkofertilitetu, tj. mogućnostima zadržavanja plodnosti kod žena koje su oboljele i liječenje od malignih bolesti, kolege iz Hrvatske, Slovenije i Švedske razmijenili su spoznaje i iskustva.

U okviru kongresa održan je 2. simpozij foruma jugoistočne Europe protiv HPV-a, gdje su ginekolozi, maksilofacijalni kirurzi, pedijatri, infektolozi, dermatolozi obradili teme o različitim lokacijama bolesti izazvanih HPV-om.

Mladi ginekolozi, medicinske sestre te studenti medicine obradili su probleme pripreme pacijentica, liječenje  i praćenja liječenja premalignih i malignih bolesti donjeg genitalnog trakta. U sekciji multidisciplinarnog pristupa liječenju posljedica HPV infekcije, otorinolarinoglozi, kirurzi, dermatolozi, ginekolozi, specijalisti školske medicine, svaki sa svoga aspekta, prikazali su rezultate i mogućnosti liječenja. U sekciji psiho-onkologije, obrađene su teme utjecaja onkološke bolesti na pojedinca, ali i na obitelj društvo te utjecaj i problem 'burnout' liječnika. Kongres je prošao u profesionalnoj i prijateljskoj atmosferi s najavom sljedećeg za dvije godine', istaknuli su organizatori.

Prema upravo objavljenim podacima za 2022., u Hrvatskoj je od ovog raka oboljela 261 žena. Prema podacima o smrtnosti, u 2023. godini od raka vrata maternice u Hrvatskoj umrla je 121 žena (gruba stopa mortaliteta 6,1/100 000), od kojih je trećina bila mlađa od 60 godina, što pokazuje možemo i moramo biti bolji u prevenciji. 

'Podaci za procijepljenost protiv HPV-a ciljane populacije od 55 % djevojčica i 39 % dječaka iz godine u godinu sve su bolji, ali još nedovoljno dobri, čak ni u najbolje procijepljenim županijama poput Krapinsko-zagorske, Varaždinske i Osječko-baranjske, a svakako u najlošijoj procepljenosti u Ličko Senjskoj, Dubrovačko-Neretvanskoj i Zadarskoj. Angažman pojedinaca entuzijasta pokazuje da je ponekad dovoljan samo jedan i li manja grupa ljudi da učine preokret u brojkama.

Nadamo se da ćemo na 10. kongresu uspjeti prikazati brojeve od 90 % procjepljenosti i time biti na cilju eliminacije raka vrata maternice kao javnozdravstvenog problema i time pokazati brigu prema zdravlju pojedinca i cijele populacije', stoji u priopćenju koje potpisuju počasni predsjednik Krunoslav Kuna, predsjednik Dražan Butorac i tajnica Ivana Stojanović.

Vaša reakcija na temu