Dalmatinski portal koristi 'kolačiće' za što trebamo Vašu privolu. Ako nam želite pomoći u prikupljanju podataka za analitičke odnosno statističke svrhe, molimo Vas prihvaćanje 'kolačića' za analitiku. Naša web stranica koristi i marketinške 'kolačiće' zbog pružanja marketinškog sadržaja za koje od Vas također trebamo privolu. Bit ćemo sretni ako se slažete s tim jer Vam tako možemo ponuditi najbolje korisničko iskustvo.

Saznaj više
Foto: Press Ljeto bez uboda: Kako zaštititi djecu od komaraca, krpelja i alergija?

Ljeto bez uboda: Kako zaštititi djecu od komaraca, krpelja i alergija?

Evo što kažu stručnjaci

Dolaskom toplijih dana, roditelji se sve češće pitaju – kako zaštititi djecu od uboda komaraca, krpelja i drugih insekata? Osim što su neugodni, ubodi mogu izazvati ozbiljne alergijske reakcije ili čak zarazne bolesti. U nastavku donosimo praktične savjete kako prevenirati i reagirati u slučaju problema.

Krpelji, komarci i drugi razni insekti aktivni su u toplijim danima od proljeća do jeseni, ali i u blagim zimama. Za čovjeka oni postaju značajni kada ubodima uzrokuju neugodni svrbež, alergijske reakcije, a ovisno o staništu mogu biti i prenosioci zaraznih bolesti. U tropskim i suptropskim regijama komarci mogu prenijeti uzročnike bolesti poput malarije, zika virusne infekcije i dengue groznice dok su u našim krajevima najopasniji krpelji koji mogu prenijeti virus krpeljnog meningoencefalitisa ili bakteriju koja uzrokuje lajmsku boreliozu.

Kako izbjeći kontakt s insektima?

- Prevencija počinje jednostavnim, ali učinkovitim navikama:

- Odjeća: Prilikom boravka u prirodi nosite svijetlu odjeću dugih rukava i nogavica. Svijetla boja odbija kukce i lakše ih je uočiti.

- Ponašanje u prirodi: Izbjegavajte nisko raslinje, šumske staze, stajaće vode i vlažna područja.

- Pregled tijela: Po povratku iz prirode, odmah skinite odjeću i operite je. Cijelo tijelo – osobito vlasište, vrat, uši, pazusi, prepone i pregibi – treba pažljivo pregledati. Zatim se otuširajte i operite kosu.

U slučaju pronalaska krpelja dr. med., spec. ped. Monika Aćimović savjetuje slijedeće: 'Potrebno ga je čim prije izvaditi na način da se uhvatiti pincetom što bliže uz kožu i lagano povlači prema van i potom se nanese antiseptik. Ako se nedugo nakon takvog događaja ili općenito nakon boravka u prirodi pojavi kružni crvenilo po koži, ako se jave simptomi poput otežanog disanja, osipa po cijelom tijelu, ili jakog otoka lica, odmah potražite liječničku pomoć – moguće je da se radi o ozbiljnoj alergijskoj reakciji'.

'Uvijek je dobro mjesto bilo kakvog uboda isprati, dezinficirati, posušiti, a potom staviti kremu za ublažavanje tegoba. Kao prva pomoć mogu poslužiti hladni oblozi i biljni preparati u obliku gela ili spreja, a kod dugotrajnije iritacije i kreme na bazi bepanthola ili hijaluronske kiseline za brže cijeljenje'.

Budite spremni, ali uživajte bez straha

Iako ubodi insekata u većini slučajeva uzrokuju samo blage tegobe, važno je biti informiran i pravovremeno reagirati kako bi se spriječile moguće komplikacije. Prevencijom i osnovnim mjerama zaštite možemo značajno smanjiti rizik od uboda i pratećih alergijskih ili infektivnih reakcija kako bi boravak djece u prirodi bio bezbrižan. Stoga budite informirani, ali ne i zabrinuti jer uz male mjere zaštite, priroda ostaje prostor veselja, istraživanja i zdravog odrastanja.

Vaša reakcija na temu