Tijekom Tjedna Crvenog križa, od 8. do 15. svibnja, volonteri i djelatnici Crvenog križa Split prisutni su na brojnim lokacijama u gradu kako bi građanima približili sve aspekte svog rada. Osim edukacija iz prve pomoći i akcija darivanja krvi, koje su već postale njihov zaštitni znak, Crveni križ provodi i niz drugih programa i aktivnosti - ne samo u hitnim slučajevima i kriznim situacijama, već i kao trajnu podršku članovima zajednice. Među njima su aktivnosti Službe traženja, timova za spašavanje i djelovanje u kriznim situacijama, timova za psihosocijalnu podršku, mobilna kuhinja te razni zdravstveni i socijalni programi.
Služba traženja jedna je od najdugovječnijih službi Crvenog križa čiji je cilj sprječavanje razdvajanja i nestanka osoba, održavanje kontakta među članovima obitelji, kao i otkrivanje sudbine onih koji se vode kao nestali. U Hrvatskoj se još uvijek traga za osobama nestalim tijekom Domovinskog i Drugog svjetskog rata, a njena je aktivnost osobito bitna u kontekstu kriza.
Katastrofe i krizne situacije nažalost nisu rijetkost, zbog čega je važno neprestano unaprjeđivati sustave za pripremu i reagiranje. Uz javne službe poput vatrogasaca, policije i hitne pomoći, na teren izlazi i interventni tim Crvenog križa kojeg čine djelatnici i volonteri. Pogođena područja, zahvaljujući mogućnosti povezivanja timova širom Hrvatske, mogu očekivati brzu podršku stotina mobiliziranih volontera. Volonteri splitskog Crvenog križa dosad su djelovali na brojnim terenima, uključujući Gunju, Petrinju, Slavonski Brod te lokalna područja zahvaćena požarima.
U krizama je ključno osigurati osnovne životne potrebe, a za osiguranje toplog obroka se brine mobilna kuhinja Crvenog križa. Kuhinjom s kapacitetom za 300 obroka upravljaju educirani članovi Interventnog tima, obučeni za rad u terenskim uvjetima. Njihov rad uključuje pripremu, distribuciju i pospremanje hrane, higijenske standarde, odabir lokacije i hitne intervencije. Mobilna kuhinja se može koristiti i u sklopu humanitarnih akcija, kampova i događaja na otvorenom.
Za vrijeme kriza ključno je osnažiti osobne kapacitete pojedinaca i zajednice da bi se lakše nosili sa stresom i ostvarili brži povratak svakodnevnom životu. Za to se brine tim za psihosocijalnu podršku koji radi s pojedincima, obiteljima i zajednicama pogođenim krizama, ali i s drugim djelatnicima i volonterima Crvenog križa koji djeluju na terenu s ciljem podrške mentalnom zdravlju.
Djelatnici i volonteri Crvenog križa često osnažuju i najmlađe među nama provodeći razne edukacije i vježbe u splitskim školama o temama poput prve pomoći, prevencije trgovanja ljudima te humanim vrednotama.
Skladište Crvenog križa Split zaprima i distribuira hranu, odjeću, obuću i higijenske potrepštine, osiguravajući podršku onima koji ne mogu zadovoljiti osnovne životne potrebe zbog narušenog socijalnog i zdravstvenog stanja. U cilju pružanja podrške osobama u potrebi, otvorena je posudionica medicinskih i ortopedskih pomagala, dostupna svim građanima kojima su ovakva pomagala nužna, a nedostupna.
Najveća pokretačka snaga Crvenog križa su mladi od 15 do 30 godina koji se okupljaju u Klubu mladih Crvenog križa, gdje se educiraju i spremaju za volonterske akcije. Aktivni su na natjecanjima prve pomoći, sudjeluju u prikupljanju i podjeli humanitarne pomoći te edukacijama vršnjaka u školama i zajednici, a po potrebi izlaze i na terene.
Crveni križ kroz svoje programe sudjeluje u promicanju zdravlja kroz niz aktivnosti, uključujući besplatna mjerenja krvnog tlaka, šećera i kolesterola, demonstraciju zdravstvenih vježbi te dijeljenje letaka i brošura s korisnim savjetima za očuvanje zdravlja.
Tijekom ljetnih mjeseci svima su poznati spasioci na vodi koji prolaze rigorozan tečaj osposobljavanja s ciljem prevencije i smanjenja broja nesreća te brzog reagiranja u hitnim situacijama. Osim što pružaju spasilačku podršku, sudjeluju i u edukaciji građana i djece o sigurnosnim mjerama tijekom ljeta.
Tjedan Crvenog križa nije samo prilika za upoznavanje s njihovim radom, već i poziv svima da se uključe - kroz volontiranje, sudjelovanje u akcijama ili jednostavno dolaskom i podrškom. Volonteri Crvenog križa Split koji nesebično ulažu svoje vrijeme i energiju kako bi svakodnevno bili na raspolaganju zajednici - ne samo u krizama - ističu da je najveća nagrada za njihov rad osmijeh ljudi kojima pomažu.