Dalmatinski portal koristi 'kolačiće' za što trebamo Vašu privolu. Ako nam želite pomoći u prikupljanju podataka za analitičke odnosno statističke svrhe, molimo Vas prihvaćanje 'kolačića' za analitiku. Naša web stranica koristi i marketinške 'kolačiće' zbog pružanja marketinškog sadržaja za koje od Vas također trebamo privolu. Bit ćemo sretni ako se slažete s tim jer Vam tako možemo ponuditi najbolje korisničko iskustvo.

Saznaj više
Foto: 19661338 from Pixabay Može li 'kineski aspirin' koji košta manje od centa biti učinkovit kao original?

Može li 'kineski aspirin' koji košta manje od centa biti učinkovit kao original?

Službeni odgovor nije umanjio zabrinutost javnosti

U Kini se razbuktava javno nezadovoljstvo zbog zabrinutosti koju su izrazili liječnici da generički lijekovi korišteni u državnim bolnicama postaju sve manje učinkoviti.

Liječnici vjeruju da je sustav nabave lijekova u zemlji, koji potiče korištenje jeftinih generičkih lijekova umjesto originalnih brendiranih farmaceutskih proizvoda, rezultirao smanjenjem troškova nauštrb sigurnosti pacijenata. S druge strane, vladini dužnosnici, tvrde da je problem više pitanje percepcije nego stvarnosti.

Njihovo izvješće navodi da različiti ljudi jednostavno različito reagiraju na lijekove te da su tvrdnje o njihovoj neučinkovitosti ‘uglavnom proizašle iz anegdota i subjektivnih osjećaja ljudi’, javlja BBC, prenosi Poslovni dnevnik.

Cenzura na internetu

Službeni odgovor nije umanjio zabrinutost javnosti oko kvalitete lijekova u državnim bolnicama i ljekarnama te ovaj problem predstavlja veliki izazov za kineski zdravstveni sustav koji je već pod ogromnim pritiskom zbog brzog starenja populacije.

Rasprava o korištenju generičkih lijekova započela je u prosincu, kada su vlasti objavile popis 200-tinjak tvrtki koje su dobile ugovore za prodaju lijekova kineskim državnim bolnicama. Gotovo sve su bile domaći proizvođači generičkih farmaceutskih proizvoda.

Napetost se dodatno pojačala u siječnju kada je, u video intervjuu koji je postao viralan, ravnatelj bolničkog odjela u Šangaju iznio svoje zabrinutosti oko sustava nabave lijekova. Zheng Minhua naveo je kao probleme ‘antibiotike koji izazivaju alergije, krvni tlak koji se ne spušta, pacijente pod anestezijom koji ne mogu zaspati te laksative koji ne djeluju’.

Njegove riječi odmah su odjeknule među građanima te su prošlog mjeseca imale milijune pregleda na društvenim mrežama. Mnogi građani podijelili su svoja loša iskustva s navodno nekvalitetnim lijekovima, ali su neki od najpopularnijih obrisani. Ne zna se tko je to točno učinio jer je kineski strogo nadzirani internet poznat po kulturi cenzure, koju provode i vlasti i sami korisnici.

Današnji sustav nabave lijekova uveden je još 2018. s ciljem smanjenja državnih troškova za lijekove i uključuje postupke javne nabave koje provode lokalne vlasti za otprilike 70 posto godišnjih potreba državnih bolnica za lijekovima. Različiti proizvođači lijekova natječu se nudeći najniže cijene kako bi osvojili unosne ugovore.

To daje prednost generičkim lijekovima proizvedenim u Kini, koji sadrže iste aktivne farmaceutske sastojke kao originalni patentirani lijekovi, ali su često višestruko jeftiniji za proizvodnju jer ne uključuju visoke troškove istraživanja i razvoja. Kina se etablirala kao jedan od najvećih igrača na globalnom tržištu generičkih lijekova, izvozeći gotove proizvode potrošačima u inozemstvu te ključne sastojke stranim farmaceutskim tvrtkama.

Kako bi generički lijekovi bili prihvaćeni u kineskom sustavu nabave, moraju proći testiranje i biti proglašeni dovoljno sličnima originalnoj verziji lijeka. Peking je pohvalio sustav nabave lijekova, navodeći da je u prvih pet godina pomogao milijunima stanovnika uštedjeti više od 50 milijardi dolara.

No, proces nabave doveo je do toga da neki proizvođači nude lijekove po nevjerojatno niskim cijenama. Jedna od pobjedničkih ponuda u prosincu bila je aspirin u tabletama koji se prodavao za manje od jednog centa. ‘Jesu li tablete koje koštaju manje od jednog centa uopće jestive?’, postalo je u tom trenutku popularna tema na Weibu.

'Proizvođači koji pobjeđuju na natječajima često postavljaju cijene tako nisko da im je teško proizvesti kvalitetne lijekove s ispravnim sastojcima, što potencijalno dovodi do neučinkovitih lijekova', izjavila je za BBC Stacy Zhang, izvanredna profesorica na NYU Langone Healthu, piše Poslovni dnevnik.

Dodala je i da, iako sustav nabave ‘nije osmišljen da ograniči pristup uvoznim brendiranim lijekovima, on ipak mogao utjecati na njihovu dostupnost’.

U priopćenju koje je 20 liječnika prošlog mjeseca podnijelo vlastima, uključujući dr. Zhenga, navodi se da 'u industriji postoji široka zabrinutost da su nabavne cijene preniske, što potiče neetičke tvrtke da smanjuju troškove na štetu učinkovitosti lijekova'.

'Liječnici su nemoćni jer nemaju izbora i ne postoji kanal za prosljeđivanje povratnih informacija', istaknuto je u priopćenju. Dodatnu pažnju na problem privukao je nedavni članak Xia Zhimina, liječnika iz Hangzhoua, u kojem je istaknuo sumnjive podatke iz ispitivanja generičkih lijekova na popisu nabave – bili su identični podacima iz ispitivanja originalnog lijeka na kojem su se temeljili. Dr. Xia sugerirao je da bi to mogao biti dokaz prijevare.

Nacionalna uprava za medicinske proizvode odgovorila je da su njegovi nalazi rezultat pogreške te je njegov članak uklonjen. Uz zabrinutost oko kvalitete, dodatni problem predstavljaju i krivotvoreni lijekovi, koji su prodrli i u tržište generičkih i u tržište brendiranih lijekova diljem svijeta, a iznimno ih je teško otkriti. Svjetska zdravstvena organizacija ovo je opisala kao globalni zdravstveni problem. Kontroverza u Kini dolazi u trenutku kada je njihov zdravstveni sustav već pod velikim pritiskom.

Vaša reakcija na temu