Dalmatinski portal koristi 'kolačiće' za što trebamo Vašu privolu. Ako nam želite pomoći u prikupljanju podataka za analitičke odnosno statističke svrhe, molimo Vas prihvaćanje 'kolačića' za analitiku. Naša web stranica koristi i marketinške 'kolačiće' zbog pružanja marketinškog sadržaja za koje od Vas također trebamo privolu. Bit ćemo sretni ako se slažete s tim jer Vam tako možemo ponuditi najbolje korisničko iskustvo.

Saznaj više
Nutritivna i fitoterapijska podrška imunitetu

Nutritivna i fitoterapijska podrška imunitetu

Slatki pelin se u tradicionalnoj medicini dugo koristi kao lijek za malariju i brojne druge bolesti, a sada je izazvao pozornost zahvaljujući nedavnim najavama laboratorijskih istraživanja njegove komponente artemizinina u borbi protiv koronavirusa

Naš imunitet složen je sustav organa, tkiva i stanica koje komuniciraju s okolišem na način da prepoznaju potencijalne opasnosti te sprječavaju ili ograničavaju njihovo djelovanje. Izloženost psihofizičkom stresu i neodgovarajuća prehrana, uz genetsku osnovu, najviše pridonose neprikladnom odgovoru imuniteta. Stoga je ključan naš utjecaj na faktore koje možemo mijenjati, a to su u prvom redu prehrana, ali i fitonutritivna suplementacija kojom možemo doprinijeti adekvatnom imunološkom odgovoru.

Uz proteine, vitamine i mineralne tvari, postoje brojne bioaktivne tvari iz hrane i biljnih vrsta koje djeluju antioksidativno, antimikrobno i imunomodulatorno. Uz često spominjani vitamin D3, vitamin C, cink tu su i polifenolne komponente hrane te druge organske molekule ljekovitih biljnih pripravaka. Sinergijskim djelovanjem prehrambenog matriksa ove tvari osiguravaju zaštitu od virusa i bakterija povećavanjem udjela antioksidativnih i protuupalnih tvari u organizmu te poticanjem proizvodnje imunoloških stanica. Kako i razvoj najsuvremenijih lijekova svoju inspiraciju često pronalazi u prirodnim spojevima, nije čudno što se tradicionalni biljni pripravci sve više spominju u službi podrške imunitetu, posebice u slučajevima prevencije, ali i komplementarne antiviralne terapije virozama, gripi i u konačnici aktualnoj pandemiji koronavirusom.

Jedna od biljnih vrsta koja je dobila iznenadnu pažnju javnosti, zahvaljujući nedavnim najavama laboratorijskih istraživanja u borbi protiv koronavirusa je slatki pelin (Artemisia annua L.), odnosno njegova glavna aktivna komponenta, artemizinin. Slatki pelin se u tradicionalnoj medicini dugo koristi kao lijek za malariju i brojne druge bolesti. U našim krajevima poznatiji je njegov rođak, gorki pelin (Artemisia absinthium), ali važno je naglasiti kako upravo slatki pelin pomaže kod simptoma groznice zahvaljujući svojim analgetskim i antipiretskim svojstvima.

- Slatki pelin se najčešće koristi u obliku vodenog ekstrakta, u mješavinama s medom ili u obliku macerata gdje je suha tvar biljke pomiješana s hladno prešanim biljnim uljem. Ovako korištena biljka slatkog pelina, u svom integralnom obliku, u kombinaciji s protuupalnim uljem poput, primjerice ulja crnog kima (Nigella sativa), pokazuje sinergijski učinak fitokemikalija (terpenoida, timokinona, flavonoida, fitosterola, nezasićenih masnih kiselina i dr.) na imunološki sustav. Upravo je snaga suradnje različitih aktivnih molekula smislena u prevenciji virusnih infekcija, a ukoliko se one ipak razviju, može potencijalno pomoći u ublažavanju težine simptoma i smanjiti duljinu trajanja bolesti. Vitamin D3 i cink se već istražuju u kontekstu prevencije i terapijskih mogućnosti kod infekcije COVID 19. Međutim, treba proći još vremena od obećavajućih preliminarnih rezultata istraživanja do većih kliničkih studija koje će pokazati konkretne učinke i doze vitamina, mineralnih tvari te bioaktivnih komponenti biljnih vrsta na virus SARS-CoV-2. Do tada, ono što možemo je osigurati podršku imunitetu kroz sezonsku, uravnoteženu prehranu i ciljane dodatke prehrani - naglašava Karmen Matković Melki, dipl. ing., nutricionist.


Hrvatski proizvođač 'Matičnjak' u svojoj ponudi ima uljni macerat slatkog pelina. Napravljen od 100% hladno prešanog ulja crnog kima čijim svakodnevnim uzimanjem definitivno možete zaštiti svoj imunitet. Dokazano djeluje kao vrlo jak saveznik u borbi protiv virusa, bakterija i infekcija. Macerat slatkog pelina iz Matičnjaka u hladno prešanom ulju crnog kima, predstavlja sinergiju dvije biljke koje su između ostalog jaki imunomodulatori pa se koriste i u borbi protiv najtežih bolesti. Već sam macerator, ulje crnog kima povećava aktivnost te količinu tzv. T-limfocita i NK stanica koje čine prirodni obrambeni sustav u borbi protiv virusa i bakterija. Slatki pelin djeluje također protuupalno, antibakterijski, antigljivično, regulira imunitet, pomaže kod probave, liječi od parazita te pomaže i kod kožnih bolesti. Jako je efektan kod regulacije imuniteta, pa ga je zato dobro koristiti i preventivno.

Proizvodi se mogu pronaći u specijaliziranim prodavaonicama zdrave hrane, a od sada ih je Phoenix Farmacija uvrstila u svoj distribucijski kanal za sve ljekarne u Hrvatskoj. Kompletan asortiman Matičnjaka dostupan je u Fitzona centru u Zagrebu, gdje se ujedno nalazi i savjetovalište fitoterapeuta Ive Bačlije u svrhu korištenja proizvoda kod uklanjanja određenih zdravstvenih tegoba te izrade individualnih programa dodataka prehrani. Oni skloniji online kupnji u webshopu Matičnjaka mogu pronaći detaljnije informacije o slatkom pelinu i provjeriti što se još nudi u Matičnjakovoj riznici zdravlja.

Vaša reakcija na temu