Dalmatinski portal koristi 'kolačiće' za što trebamo Vašu privolu. Ako nam želite pomoći u prikupljanju podataka za analitičke odnosno statističke svrhe, molimo Vas prihvaćanje 'kolačića' za analitiku. Naša web stranica koristi i marketinške 'kolačiće' zbog pružanja marketinškog sadržaja za koje od Vas također trebamo privolu. Bit ćemo sretni ako se slažete s tim jer Vam tako možemo ponuditi najbolje korisničko iskustvo.

Saznaj više
Foto: Screenshot Youtube Opasna zarazna bolest pojavila se u susjedstvu, proširila se putem vode

Opasna zarazna bolest pojavila se u susjedstvu, proširila se putem vode

Pomoć liječnika u Sarajevu je zatražilo deset pacijenata

Deset pacijenata sa simptomima koji ukazuju na leptospirozu liječeno je u Klinici za infektivne bolesti Kliničkog centra Sveučilišta u Sarajevu (KCUS) posljednjih dana, doznaje Klix.ba iz neslužbenih izvora.

Prvi slučajevi zabilježeni su u sarajevskoj općini Novi Grad, točnije u naselju Dobrinja, gdje su se građani počeli javljati liječnicima sa simptomima poput visoke temperature, jakog umora te povišenih upalnih i jetrenih parametara. Neslužbeno, bolest se u ovom naselju proširila putem vode, piše Klix.ba.

Kako bi se spriječilo širenje ove zarazne bolesti, trenutno se provodi proljetna deratizacija u općinama Novi Grad, Centar i Ilidža. Istodobno, pojačane su kontrole nad upraviteljima zgrada, tržnicama i javnim površinama.

Što je leptospiroza?

Leptospiroza je zarazna bolest koju uzrokuju bakterije iz roda Leptospira. Najčešće se prenosi kontaktom s vodom, tlom ili hranom kontaminiranom urinom zaraženih životinja, posebno glodavaca. Ljudi se mogu zaraziti ako bakterije uđu u tijelo kroz oštećenu kožu ili sluznice (oči, nos, usta).

Simptomi bolesti uključuju visoku temperaturu, glavobolju, bolove u mišićima, umor, povraćanje, a u težim slučajevima i probleme s jetrom, bubrezima i meningitisom. Ako se ne liječi na vrijeme, leptospiroza može imati ozbiljne zdravstvene posljedice, pa čak i smrt.

Oporavak oboljelih može biti jako spor, bolest poput sindroma kroničnog umora može trajati mjesecima, u rijetkim slučajevima ostaju stalna glavobolja i depresija, a ponekad se bakterija zadrži u očima i izaziva kronične upale.

Stručnjaci preporučuju izbjegavanje kontakta s potencijalno kontaminiranim površinama, korištenje zaštitne opreme u rizičnim područjima te redovito provođenje suzbijanja štetočina i održavanje higijene.

Zdravstvene ustanove pozivaju građane da obrate pozornost na simptome i, u slučaju sumnje, da se odmah jave liječniku.

Vaša reakcija na temu