Udruga Nismo same kao dio kampanje 'Uzmi ih u ruke na vrijeme' pokrenula je 17. humanitarnu akciju kojoj je cilj prikupiti sredstva za nastavak inicijative 'Nisi sama – ideš s nama', odnosno besplatan taksi prijevoz na kemoterapiju i zračenje za onkološke pacijentice.
Tim je povodom danas u Splitu, u trgovačkom centru Joker, održan i događaj 'Pink Advent', a nakon istog takvog u Zagrebu, slijede i u Rijeci i Slavonskom Brodu.
Najveći broj korisnica usluge besplatnog taksi prijevoza su žene oboljele od raka dojke, najčešćeg raka u žena u Hrvatskoj. Iako se mjesec borbe protiv raka dojke tradicionalno obilježava u listopadu, žene od te zloćudne bolesti obolijevaju svakoga dana te im je potrebna kontinuirana podrška. Također, kampanja je usmjerena na rano otkrivanje raka dojke jer ga je moguće prevenirati u 17 posto svih smrti od raka dojke kod žena u dobi od 40 do 49 godina te oko 30 posto smrti u žena starijih od 50 godina.
Rak dojke najčešći je rak u žena u Hrvatskoj od kojeg obolijeva četvrtina žena novooboljelih od raka. Međutim, ako se otkrije na vrijeme, liječi i redovito prati, rani rak dojke može biti izlječiv. Iz tog razloga iznimno je bitan probir na rak dojke, odnosno preventivni pregledi kao što su ultrazvuk i mamografija. Upravo rana dijagnostika i rano otkrivanje raka dojke daju nabolje izglede za izlječenje.
- Iako se smrtnost od raka dojke smanjuje već osmu godinu za redom, još se uvijek gotovo 40 posto žena ne odaziva na Nacionalni program ranog otkrivanja raka dojke, ovisno o županiji. Zato ženama želimo poslati jasnu poruku da je probirom moguće otkriti rak dojke još u ranoj fazi i tako spriječiti njegovo širenje u okolno tkivo. Osim toga, od raka dojke obolijevaju sve mlađe žene kojima savjetujem da redovito obavljaju samopregled. Ove metode mogu doprinijeti da manji broj žena izgubi bitku s rakom dojke te da se poboljša kvaliteta života bolesnica s rakom dojke - ističe Ivana Kalogjera, predsjednica udruge Nismo same.
Mnogi simptomi raka dojke nisu vidljivi bez profesionalnog pregleda, ali neki se simptomi mogu uočiti rano samo proaktivnim vođenjem brige o zdravlju dojki. Preporuka je da sve žene starije od 20 godina redovito jednom mjesečno naprave samopregled kako bi mogle otkriti eventualne promjene ili čvoriće u dojkama. U slučaju bilo kakvih promjena, potrebno je odmah se obratiti svome liječniku.
- Prihvaćanje bolesti je nešto što prosječan Hrvat ne želi. Prihvaćanje istine da će svaka osma žena dobiti rak dojke je vrlo nezgodna stvar. Ponavljanjem ovakvih akcija osvještavamo i educiramo sve nas da zvona zvone nama, a ne nekome drugome, i da bi svi morali biti svjesni činjenice da će svako treći stanovnik Hrvatske dobiti rak, a svaka osma žena dobiti rak dojke. Ako to znamo i ako smo spremni primijeniti to na sebi, onda ćemo moći otkloniti bolest. Ove akcije utječu na svijest da možemo pobijediti tu bolest u velikoj većini slučajeva, ako se otkrije na vrijeme – kazao je prof. dr. sc. Eduard Vrdoljak, predstojnik Onkološkog centra KBC-a Split.
Stupanj izlječivosti je proporcionalan veličini bolesti, a ključ uspjeha je otkriti bolest u što ranijoj fazi. Nažalost postoji trend pomicanja granica bolesti koja se sve češće pojavljuje kod žena s 30-ak godina.
- Jedan je razlog što žene sve ranije dobivaju prve menstruacije i imaju veću količinu estrogena u sebi. Uz to, nekretanje ili pretilost, u čemu smo mi Hrvati visoko pozicionirani u Europskoj uniji, rezultira malo većom učestalošću raka dojke. Sve te specifičnosti rezultiraju većom učestalošću raka dojke i češćom pojavom kod mladih žena. Drugi razlog je i naša bolja dijagnostika, pa umjesto da otkrijemo rak s tri centimetra i 60 godina, otkrijemo ga s pola centimetra i 50 godina, jer u početnoj fazi rak sporo raste – objasnio je prof. dr. Vrdoljak.
Pitali smo ga koliko brzo žena može doći do hitnog pregleda od strane specijalista, nakon što samopregledom otkrije promjene na dojki.
- U Švedskoj se smatra neuspjehom zdravstvenog sustava ako se ženi koja je nešto napipala ne dijagnosticira problem u roku od 30 dana. U Hrvatskoj je definirano da je neuspjeh ako se ne dijagnosticira unutar sedam dana. Ministarstvo je prepoznalo takve stvari te je definiralo obvezu zdravstvenom sustavu da tim osobama daju prioritet. Svaka sumnja na rak stvara momentalnu obvezu prioriteta za mamografiju, ultrazvuk, punkciju, biopsiju, magnetsku rezonancu, a mi smo kao sustav dužni dati termin unutar sedam dana. Sve to možemo s uputnicom liječnika primarne zdravstvene zaštite u kojoj je naglašena sumnja na rak. Ako se sumnja u svega jedan posto pretvori u rak, onda ćemo zakrčiti sustav. Sumnja mora biti visokospecifična i prava, ne smije biti lažna i onda ćemo doći do toga da ćemo tim osobama zbilja pomoći da brzo prođu kroz sustav. Splitska bolnica je spremna pomoći onima kojima je potrebno, pa čak i malo brže od Švedske - detaljno je objasnio predstojnik Onkološkog centra KBC-a Split.
Potrebno je više puta naglasiti kako jedan posto muškaraca obolijeva od raka dojke, a kod njih su vrlo često loši ishodi liječenja jer su po tom pitanju manje educirani od žena. Činjenica je da se jedan od stotinu tumora dojke pojavljuje kod muškaraca.
Zbog toga je važno uporno ponavljati koliko je važna rana dijagnostika, ali i svaka moguća pomoć oboljelima, poput besplatnog prijevoza za one kojima je zbilja potreban, kako bi nesmetano odlazili na potrebne terapije. Upravo se zato daje podrška akciji 'Pink Advent'.
- Prije par godina objavljen je članak o razlozima loših ishoda liječenja u Europi. Neoptimalno liječenje može biti vezano uz bolesnika i uz sustav. Što se tiče sustava, razlozi mogu biti što nema dovoljno liječnika, radioterapijskih uređaja, dijagnostičkih uređaja, needucirani doktori, manjak sredstava i lijekova… Imate stotine razloga. Još važniji razlozi su oni koji su pripisani bolesniku. Kada je bolesnik stariji muškarac, rezultati liječenja su lošiji, ali je isto tako i kad bolesna osoba živi daleko. Zato je potrebno osigurati prijevoz osigurati onima koji žive daleko i prepoznati one koji imaju najveću potrebu. Neka se u takve ulože ova sredstva – poručio je prof. dr. sc. Eduard Vrdoljak.
Udruga Caspera, koja posljednje tri godine djeluje na području Splitsko-dalmatinske županije, pridružila se kampanji 'Uzmi ih u ruke na vrijeme' kao podrška u provedbi i prodaji proizvoda u humanitarne svrhe.
Dame okupljene u Casperi ženama pružaju iskustvenu i psihološku podršku, nutricionističko savjetovanje te naglašavaju važnost tjelesne aktivnosti koja je važna kod žena koje se oporavljaju od karcinoma.
- Ova akcija ne služi 'samo' prikupljanju sredstava za prijevoz žena na terapije, već je ključno ponavljati koliko je važno ranije otkriti rak dojke jer sve mlađe žene obolijevaju. Treba popipati i osjetiti na vrijeme, upoznati svoje tijelo, a ako se na vrijeme otkrije veća je vjerojatnost da je izlječivo - kazala je Sonja Grgat, predsjednica udruge žena oboljelih i liječenih od karcinoma, Caspera.
- Zbog redovitog samopregleda danas sam tu. Sama sam napipala kvržicu na dojci i odmah reagirala. Bolest je utjecala na moj život, no podrška obitelji i zajednice pomogla mi je da pronađem snagu koju nisam niti znala da imam. Uz to, u periodu privremene nesposobnosti za radom besplatan prijevoz na kemoterapije koju nam osigurava udruga Nismo same mojoj obitelji i meni bila je više nego dobrodošla – objašnila je Katarina Rukavina, članica udruge Nismo same.
Humanitarna akcija kojom se može donirati udruzi Nismo same i kupiti proizvode traje od 27. studenog 2023. do 31. siječnja 2024. Prigodni proizvodi mogu se pronaći u sjedištu udruge u Zagrebu i na web-stranici udruge te na informativno-donatorskom štandu u Rijeci, Splitu i Slavonskom Brodu.
Podršku ovakvoj akciji u Splitu iskazao je gradonačelnik Ivica Puljak.
- Pozivamo građane da se pridruže ovoj lijepoj akciji i da pomognu one kojima je potreban besplatan prijevoz na terapije, ali i da promoviraju ideju ranog otkrivanja raka. Grad Split pomaže na različite načine, a u ovogodišnjem proračunu smo osigurali po jedan euro od svakog stanovnika našeg grada kao donaciju KBC-u Split za kupovinu nove opreme. Ove godine ćemo za tu namjenu odvojiti 162.863 eura, a pozivamo ostale gradove i općine da se pridruže toj akciji kako bi tako pomogli KBC-u Split - poručio je čelni čovjek grada.
Valja opet ponoviti kako je sav prihod od prodaje namijenjen nastavku programa besplatnog taksi prijevoza ženama oboljelim od raka na kemoterapije. Inicijatori kampanje, Novartis i udruga Nismo same, pozivaju sve da u razdoblju darivanja i svoj Advent oboje u roza te se pridruže humanitarnoj akciji. Najvažnije informacije o važnosti samopregleda dojki i brige o zdravlju dojki mogu se pronaći na mrežnoj stranici kampanje 'Uzmi ih u ruke na vrijeme'.