Dalmatinski portal koristi 'kolačiće' za što trebamo Vašu privolu. Ako nam želite pomoći u prikupljanju podataka za analitičke odnosno statističke svrhe, molimo Vas prihvaćanje 'kolačića' za analitiku. Naša web stranica koristi i marketinške 'kolačiće' zbog pružanja marketinškog sadržaja za koje od Vas također trebamo privolu. Bit ćemo sretni ako se slažete s tim jer Vam tako možemo ponuditi najbolje korisničko iskustvo.

Saznaj više
Foto: Press Predstavljen udžbenik 'U Rađaoni' autora dr. Damira Roje

Predstavljen udžbenik 'U Rađaoni' autora dr. Damira Roje

Zanimljiv i ženama koje se spremaju za porod

U Splitu je održana svečana promocija sveučilišnog udžbenika 'U Rađaonici' poznatog splitskog ginekologa prof. prim. dr. sc. Damira Roje.

Knjiga je to napisana primarno za specijalizante iz ginekologije i porodništva te studente medicine i primaljstva, no zanimljiva će zasigurno biti i ženama koje se spremaju za porod te njihovim partnerima koji su im sve češće pratnja i potpora upravo u rađaonici.

Iz poštovanja prema rodilji i činu rađanja Rađaonica je u cijelom tekstu gramatički neispravno napisana velikim početnim slovom. Autor je svoje konkretno i praktično iskustvo rada u rađaonici protkao kroz 195 stranica ovog udžbenika koji se nikako ne može smatrati klasičnim, osim po znanstvenom doprinosu u području porodništva. Prije ove, posljednja knjiga iz područja porodništva koju je publicirala splitska ginekologija bila je 'Priručnik za babičke pomoćnice' autora prim. dr. Jure Lukinovića objavljena 1945. godine u sklopu otvaranja škole za primalje u okvirima splitskog rodilišta. Slike i fotografije iz tog udžbenika starog osamdeset godina krase i poglavlja novog udžbenika 'U Rađaonici' čime se htio naglasiti kontinuitet i odati zasluženu počast slijednosti rada splitskog rodilišta.

Uz uvodno poglavlje 'Bonton Rađaonice' u kojem autor naglašava da mobitelima u Rađaonici nije mjesto, knjiga je podijeljena na tri dijela. U 'Suvremenoj Rađaonici' govori se, između ostalog, o složenoj građi ljudske zdjelice i kompliciranom i rizičnom načinu rađanja čovjeka, o fazama kroz koje rodilja prolazi od ulaska u prostor Rađaonice do porođaja, o načinu razmišljanja u procesu donošenja kliničkih odluka, o ultrazvuku u Rađaonici i carskom rezu i dr. U dijelu 'Rađaonica nekad' autor prezentira porodničke knjige starije od četrdeset godina.

Također, s ponosom se osvrće na dva artefakta postavljena u atriju Klinike za ženske bolesti i porode u Splitu: repliku kamenog reljefa Gospe o poroda iz XVI. st. i nadgrobnu stelu primalji Eliji Soteri iz Salone iz II. st. pr. Kr. Dio 'Rađaonica budućnosti' u naravi predstavlja krati esej o utjecaju sadašnjih društvenih okolnosti na razvoj struke. Na kraju knjige, kroz 'Dodatke', autor je prezentirao slikovne priče iz kardiotokografije u porođaju i normograme za ocjenu fetalnog rasta te opisao kako odraditi vizitu na odjelu babinjača i klinički ispravno pristupiti komplikacijama u babinju.

Ono po čemu se ovaj udžbenik ističe je i likovno rješenje naslovnice koje potpisuje poznata Splićanka Tisja Kljaković Braić. U svom prepoznatljivom stilu umjetnica je na prednjoj korici simbolično prikazala kako 'Ona' - trudnica i 'On' u pratnji s torbom u ruci dolaze u rodilište, a na stražnjoj korici sretni odlaze kući s djetetom u rukama.

Dvorana Zavoda za znanstveni i umjetnički rad Hrvatske akademije znanosti i umjetnosti - Palača Milesi bila je dupkom puna, a svečanosti promocije udžbenika doprinijela je i ženska klapa Neverin. Uz autora, o knjizi su govorili i recenzenti: pročelnik Katedre za ginekologiju i porodništvo Medicinskog fakulteta Svučilišta u Splitu prof. dr. sc. Marko Vulić, profesorica na Medicinskom fakultetu i Sveučilišnom odjelu zdravstvenih studija Sveučilišta u Splitu izv. prof. dr. sc. Jelena Marušić i izv. prof. dr. sc. Vesna Košec s Klinike za ženske bolesti i porodništvo KBC-a Sestre milosrdnice i Stomatološkog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu. U ime Naklade Slap koja je udžbenik objavila, govorili je direktorica Biserka Matešić.

Prisutne je u ime Hrvatske akademije znanosti i umjetnosti pozdravio akademik Dinko Kovačić, a nekoliko riječi o važnosti ovog udžbenika izrekli su i prorektor Sveučilišta u Splitu prof. dr. sc. Nikša Jajac, dekan Medicinskog fakulteta Sveučilišta u Splitu prof. dr. sc. Ante Tonkić, v.d. pročelnica Sveučilišnog odjela zdravstvenih studija Sveučilišta u Splitu prof. dr. sc. Irena Drmić Hofman, prof. dr. sc. Davor Šimac i izv. prof. dr. sc. Ivo Banović iz Akademije medicinskih znanosti Hrvatske te predsjednik Podružnice Split Hrvatskog liječničkog zbora doc. dr. sc. Zdeslav Benzon. U ime KBC-a Split u kojem je autor proveo gotovo 30 godina svoga radnog staža govorio je ravnatelj prof. dr. sc. Krešimir Dolić predstojnik Klinike za ženske bolesti i porode izv. prof. dr. sc. Marko Mimica.

Vaša reakcija na temu