S dolaskom proljeća priroda se budi, ali za mnoge ljude to znači početak sezonskih alergija. Pelud biljaka koje cvjetaju u proljeće jedan je od glavnih uzroka kihanja, svrbeža očiju i problema s disanjem. Neke biljke proizvode velike količine peludi koja se vjetrom širi na velike udaljenosti, izazivajući neugodne alergijske reakcije.
Najčešće alergogene biljke u proljeće
1. Breza – Jedno je od najpoznatijih stabala koje izaziva alergijske reakcije. Cvjeta u ožujku i travnju, a njezina lagana pelud može putovati kilometrima.
2. Lijeska – Cvjeta već krajem zime i početkom proljeća, često uzrokujući prve alergijske simptome u godini.
3. Joha – Pelud johe pojavljuje se rano u proljeće, a osobe osjetljive na ovu biljku često reagiraju i na pelud breze i lijeske.
4. Hrast – Cvjeta nešto kasnije u proljeće, ali proizvodi velike količine peludi koja može izazvati jake alergijske simptome.
5. Topola – Iako sama pelud nije među najalergenijima, dlačice sjemenki koje topole ispuštaju u svibnju mogu iritirati dišne puteve.
6. Trave – Razne vrste trava počinju cvjetati u kasno proljeće, a njihova pelud može uzrokovati snažne simptome alergije, osobito u svibnju i lipnju.
7. Ambrozija – Iako je poznatija kao jesenski alergen, ambrozija može početi cvjetati već krajem proljeća, izazivajući probleme kod osjetljivih osoba.
Kako smanjiti izloženost peludi
- Pratite peludne prognoze i izbjegavajte boravak na otvorenom tijekom dana kada je koncentracija peludi visoka.
- Prozore držite zatvorenima, osobito ujutro kada je pelud najaktivnija.
- Nakon boravka vani presvucite odjeću i operite kosu kako biste uklonili pelud.
- Koristite klima uređaje s filtrima za pelud i redovito ih čistite.
- Ako su simptomi jaki, posavjetujte se s liječnikom o mogućnostima liječenja antihistaminicima ili drugim terapijama.
Proljetne alergije mogu biti neugodne, ali uz odgovarajuće mjere moguće je smanjiti njihovu jačinu i lakše uživati u toplijim danima.