Svatko tko je uganuo gležanj zna kako oblozi leda mogu ublažiti bol i oteklinu. Ali sve veći broj ljudi stavlja led na lice, tvrdeći da smanjuje pojavu finih linija i bora, kao i otekline ispod očiju i pore. Ljubitelji tvrde da kožu čini mlađom i zdravijom.
Iako su tretmani lica ledom i drugi oblici krioterapije sve popularniji, uglavnom zahvaljujući influencerima, njihove dobrobiti tek trebaju biti potvrđene u kliničkim studijama.
I dok se trljanje lica kockicom leda može činiti bezopasnim, dermatologinja Jessica Garelik upozorava da ti tretmani nisu za svakoga.
Led koji dolazi u dodir s kožom može potencijalno oštetiti kožnu barijeru zbog svoje temperature smrzavanja. To može biti problematično za pacijente čija je koža već suha i osjetljiva, kaže Garelik.
Evo što trebate znati.
Led i upala
Kada se ozlijedite, vaše tijelo obično reagira slanjem specijaliziranih stanica na to područje da zaustave krvarenje i počnu popravljati štetu. Kao rezultat toga, protok krvi u tom području dramatično se povećava kako se krvne žile šire, što uzrokuje bol i oteklinu. Ozljeda također može biti vruća na dodir, zahvaljujući navali tople krvi. Led, međutim, uzrokuje suprotan fenomen: vazokonstrikciju, što uzrokuje sužavanje krvnih žila.
Vrećice ispod vaših očiju možda nisu posljedica akutne fizičke ozljede kao što je nagnječena potkoljenica, ali i one su rezultat vazodilatacije i otekline. Bez obzira stavljate li led na udareno koljeno ili lice, princip je isti, kaže Kiracofe.
Što stručnjaci misle o popularnim tretmanima?
Hladni oblozi mogu pomoći u ublažavanju povremene natečenosti ispod očiju smanjujući krvne žile na zahvaćenom području, kaže dermatologica Hadley King.
Američka akademija za oftalmologiju također preporučuje pristup, rekavši da 15 ili 20 minuta s hladnim oblogom može učiniti vaše oči manje natečenim.
Terapija ledom bi mogla privremeno smanjiti bol i otekline povezane s prištićima ili manjim opeklinama od sunca, kaže Kiracofe, međutim naglašava da je važno ne ostavljati led na koži dulje od nekoliko minuta kako ne bi prouzročio ozebline ili na neki drugi način oštetio kožu.
Neke dermatološke ordinacije nude tretmane krioterapijom, koji koriste ekstremnu hladnoću od tekućeg dušika za zamrzavanje kožnih lezija kao što su bradavice, kožne mrlje i neki površinski karcinomi kože.
To je vrlo učinkovita, ciljana strategija za liječenje specifičnih kožnih problema, ali nije nešto što možete ili trebate raditi kod kuće, kaže Garelik.
Druge ordinacije nude kriofacijale, koje koriste ispareni tekući dušik za super hlađenje kože. To nije službeni tretman poput krioterapije, ali nudi intenzivniju prehladu nego što je možete dobiti kod kuće.
Što trebate znati prije nego što pokušate
Bilo da se odlučite za jednostavnu metodu 'uradi sam' ili nešto složenije, Garelik kaže da je najvažnije imati na umu da led ne stavljate izravno na kožu. Možete kupiti ledeni valjak za lice ili čak koristiti samo papirnati ručnik ili krpu. Sloj bi trebao biti dovoljno tanak da omogući prodor hladnoće, ali ne smije dopustiti da vam led dodirne kožu.
To će pomoći u sprječavanju crvenila, suhoće i iritacije kože od smrzavanja leda, kaže Kiracofe.
King preporučuje da se osobe sa suhom ili osjetljivom kožom, kao i one s rosaceom, klone tretmana lica ledom jer hladnoća može biti iritirajuća i uzrokovati ljuštenje i crvenilo, prenosi Ordinacija.