Zbog pojave ovisnosti o energetskim pićima, e-cigaretama, nikotinskim vrećicama i novim duhanskim proizvodima u osnovnim i srednjim školama, potrebna je reakcija struke. Novi izazov s kojima se susreću roditelji, profesori i nastavnici, u Splitu su potaknuli na održavanje međužupanijskog stručnog skupa na temu 'Edukacija odgojno-obrazovnih djelatnika o prevenciji ovisnosti zbog uporabe energetskih pića, nikotinskih vrećica, e-cigareta, novih duhanskih proizvoda u osnovnim i srednjim školama'.
Hrvatski zavod za javno zdravstvo (HZJZ) i Agencija za odgoj i obrazovanje u suradnji s Ministarstvom zdravstva i Ministarstvom znanosti i obrazovanja, organizirali su stručni skup koji je okupio brojne profesore i nastavnike osnovnih i srednjih škola kako bi prevenirali u stvaranju novih ovisnosti, ali se i upoznali s izazovima ovog doba.
- Uočili smo potrebu o daljnjim edukacijama odgojno-obrazovnih djelatnika na temelju povratnih informacija i evaluacija s prethodnih skupova. Kolege doista trebaju edukacije o prevenciji novih ovisnosti, kao što su energetska pića, nikotinske vrećice, cigarete, novi duhanski proizvodi, nove droge i opojna sredstva u osnovnim i srednjim školama. Pojava novih tehnoloških postignuća - nazovimo ih tako - govori o tome da industrija ide za time da ipak održi prodaju i marketing tih sredstava, te je pred odgojno-obrazovne i zdravstvene djelatnike stavila novi izazov kako se uopće suočiti sa snažnim marketingom, industrijom i kako spriječiti da djeca i mladi dođu u dodir s takvim sredstvima - kazala je voditeljica skupa dr. sc. Olgica Martinis, iz Agencije za odgoj i obrazovanje. Zbog sve češće pojave upozorila je i na negativan utjecaj e-cigareta i grijanih duhanskih proizvoda na zdravlje mladih koji ih zbog atraktivnog dizajna te raznovrsnih okusa sve više koriste.
- Bilo je potrebno da se prvo mi upoznamo sa sredstvima, da istražimo negativne učinke sredstava koji bi trebali pomoći pri odvikavanju od pušenja, a imaju itekako razorne posljedice po zdravlje. Sve je to ovisnost, bez obzira radi li se o klasičnim cigaretama, nikotinskim vrećicama ili e-cigaretama. Tako treba pristupati djeci, a ne im nuditi neke zamjene kako bi se možda ostavili prvobitne ovisnosti - kazala je dr. sc. Olgica Martinis. Polazište ovog skupa je na suradnji i stalnom propitivanju potreba odgojno obrazovnih djelatnika o daljnjim edukacijama na toj temi.
S Tomislavom Benjakom, pomoćnikom ravnatelja Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo i jednim od predavača, posebno smo se dotakli problema ispijanja energetskih pića. Zdravstveni rizici povezani s konzumacijom energetskih napitaka prvenstveno su povezani s njihovim sadržajem kofeina. Predoziranje kofeinom može povećati broj otkucaja srca (ponekad do palpitacije) i krvni tlak, dovesti do mučnina i povraćanja, uzrokovati izraženu hipokalcemiju, metaboličku acidozu, konvulzije, poremetiti obrasce spavanja ili uzrokovati nemir, tjeskobu ili uznemirenost, a u nekim slučajevima čak i dovesti do smrti. Prema podacima HZJZ-a gotovo 40 posto djece u dobi do 11 godina je barem jednom probalo energetsko piće.
- To je ono što su djeca rekla u anketi, a pitanje je koliko je njih zbilja probalo, jer su se možda bojali zaokružiti da su probali.Energetska pića imaju veliku količinu kofeina, a poneka djeca to kombiniraju s alkoholom, što stvara ubojiti miks. Nažalost, imali smo i smrtnih slučajeva zbog takvih ubojitih kombinacija. Još ako se k tome dodaju i nikotinske vrećice, imamo opasne tvari koje se ne doživljavaju kao opasnost, a još se i reklamiraju - naglasio je Benjak i upozorio sve koji su uključeni u odgoj djece kako su primorani suočavati se s novim situacijama, izazovima i ovisnostima koje nisu bezopasne i imaju teške posljedice za zdravlje.
- Jedini način da se borimo protiv toga i da ve osvijestimo o opasnosti novih ovisnosti su ovakvi interdisciplinarni i intersektorski sastanci. Izvrsno je da se nalazimo, brzo smo se ekipirali i imamo potrebu za edukacijom, a kolegice i kolege žele surađivati. Što se tiče roditelja, oni uvijek mogu zatražiti savjet u okviru Zavoda za javno zdravstvo, liječnika obiteljske medicine ili u školi, jer će i učitelji i profesori biti educirani. Ako roditelji na nešto posumnjaju i trebaju dodatne informacije, ima mjesta gdje mogu potražiti savjete - poručio je pomoćnik ravnatelja HZJZ-a.
Dunja Skoko Poljak, načelnica sektora za javno zdravstvo i javnozdravstvenu zaštitu u Ministarstvu zdravstva objasnila je kako je ovaj međužupanijski stručni skup nastavak onoga što je definirano kroz nacionalnu strategiju za područje ovisnosti i kroz akcijski plan za suzbijanje svih oblika ovisnosti, koji je Vlada donijela 11. siječnja ove godine.
- Naši odgojno-obrazovni djelatnici će na ovaj način čuti najnovije spoznaje, modele i primjere dobre prakse kako očuvati i sačuvati zdravlje naše djece- poentirala je Dunja Skoko Poljak. Na stručnom skupu je kao jedna od predavačica sudjelovala i Željka Karin, ravnateljica županijskog Nastavnog zavoda za javno zdravstvo u Splitu.
- Stalno se nosimo s novim izazovima i situacijama, a ovaj skup je jedan od načina kako bi ih dočekali spremni. Mislim da se ovaj skup treba proširiti i na zdravstvene djelatnike, posebno one u primarnoj zdravstvenoj zaštiti, koji se prvi sreću s s djecom i mladima. Važno je da oni znaju prepoznati nove ovisnosti i da znaju postupati u takvim situacijama. Nadam se da ćemo iznjedriti zaključke koji će nas ojačati u našim kompetencijama, ojačati nas u odnosima s mladima, djecom i roditeljima - istaknula je Karin, Napomenula je kako se u tom smislu brojni obraćaju za pomoć županijskom Nastavnom zavodu, a najviše službi za mentalno zdravlje i prevenciju bolesti ovisnosti.
- Traže našu pomoć škole, djeca, roditelji... Mogu se bez problema naručiti i doći po pomoć koja im je potrebna. Imamo mail, Facebook stranicu, stranicu za mlade na kojoj se mogu postaviti pitanja, a na koja mladi odgovaraju pod nazorom stručnjaka. Na raspolaganju su im brojne edukacije i radionice. Svakim danom se povećavaju potrebe. Od prije 30 godina, kada sam krenula raditi u školstvu, sada su potrebe sigurno drugačije, ali su i drugačiji izazovi. Nove se situacije stvaraju u društvu, vezano za socijalne odnose, kao i u globalnom svjetlu. Veća je mogućnost izloženosti nasilju, dinamika se mijenja i sve veće su potrebe djece i mladih - naglasila je Željka Karin.
Domaćin međužupanijskog stručnog skupa je splitska Turističko-ugostiteljska škola koja je prepoznala važnost problema i edukacije odgojno-obrazovnog osoblja. Roditelji se mogu educirati putem raznih stručno razrađenih članaka na službenim stranicama Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo, kako bi doznali sve o negativnim učincima novih proizvoda koji su se pojavili na tržištu. Kod takvih opasnosti najvažnije je da potražite informacije iz provjerenog izvora, na pravom mjestu, a još je važnije razgovarati s djetetom.