Dalmatinski portal koristi 'kolačiće' za što trebamo Vašu privolu. Ako nam želite pomoći u prikupljanju podataka za analitičke odnosno statističke svrhe, molimo Vas prihvaćanje 'kolačića' za analitiku. Naša web stranica koristi i marketinške 'kolačiće' zbog pružanja marketinškog sadržaja za koje od Vas također trebamo privolu. Bit ćemo sretni ako se slažete s tim jer Vam tako možemo ponuditi najbolje korisničko iskustvo.

Saznaj više
Foto: Screenshot Nova TV Sve više liječnika iz istočnih zemalja u Hrvatskoj: 'Cilj nam je da ostanu'

Sve više liječnika iz istočnih zemalja u Hrvatskoj: 'Cilj nam je da ostanu'

Ministrica Hrstić o aktualnim pitanjima u zdravstvu

Liste čekanja, manjak liječnika i medicinskih sestara, odlazak liječnika u privatni sektor - neke su od tema o kojima je ministrica zdravstva Irena Hrstić govorila u HTV-ovoj emisiji 'Dobro jutro, Hrvatska'.

U Hrvatskom zdravstvu novost su financijski kartoni u bolnicama.

'Najvažniji je problem financiranje zdravstvenog sustava. Kada govorimo o financijama, prvo moramo gledati dostupnost kvalitete i zaštite, a to sve više košta. Kako bismo puno bolje i ažurnije u realnom vremenu pratili financijsko stanje zdravstvenog sustava,  svaka zdravstvena ustanova dobila je kolokvijalno nazvano financijski karton - to je skup najvažnijih financijskih podataka za svaku zdravstvenu ustanovu. Cilj je kroz financijski karton svaki mjesec pratiti u kojem financijskom dijelu iskoči i u realnom vremenu rješavati problem ako dođe do eskalacije', objasnila je Hrstić. 

Pacijenti najviše priželjkuju skraćivanje vremena čekanja o kojima se govori već godinama u Hrvatskoj.

'Svaki pacijent sigurno treba imati zdravstvenu uslugu u trenutku kada mu je medicinski indicirana i to jednako kvalitetno kao bilo gdje u Hrvatskoj. Na listama čekanja treba kontinuirano raditi, nijedan sustav ih ne može u potpunosti ukloniti zbog različitih indikacija. Uveli smo onkološke uputnice i jačamo opremu u domovima zdravlja. Kroz algoritme upućivanja i naručivanja te uključivanje privatnog sektora u CEZIH smanjujemo nepotrebna ponavljanja pretraga', navela je Hrstić. 

A liječnici obiteljske medicine i sestre kažu da su preopterećeni.

'Liječnici obiteljske medicine preopterećeni su administracijom, što rješavamo kroz informatizaciju i digitalizaciju. Na depriviranim područjima uvodimo mobilne ambulante kako bi liječnik došao pacijentu, a ne obrnuto. Novi zakon o otocima predviđa mjere za bolju dostupnost zdravstvene zaštite. Također, financiranje mora pratiti kompleksnost pacijenata - stariji i bolesni zahtijevaju više skrbi i resursa', navela je. 

Hrvatska više nije samo tranzitna zemlja za zdravstvene radnike. Liječnici iz istočnih zemalja sve češće ostaju raditi u domaćem sustavu.

'Nama je važno da Hrvatska ne bude tranzitna zemlja, nego da bude zemlja u kojoj se ostaje. Odljev liječnika koji je prije bio izražen, sada opada i to je dobro. Jedan od razloga zašto opada jest rast materijalnih prava, a drugi su poboljšani uvjeti rada kroz infrastrukturna ulaganja jer je u posljednjih devet godina u zdravstveni sustav uloženo 2,5 milijuna eura. S obzirom na to da migracija zdravstvenih djelatnika sa istoka na zapad uvijek postoji, važno je da i mi budemo privlačni za dolazak, ali i zadržavanje kadra. Već imamo liječnike iz istočnih zemalja koji dolaze u Hrvatsku, ali cilj nam je da ovdje ostanu i rade dugoročno', izjavila je Hrstić.

Jer ono što građani s pravom očekuju jest da im liječnik bude dostupan, da se na pregled ne čeka mjesecima i da je kvaliteta skrbi neupitna.

Vaša reakcija na temu