Dalmatinski portal koristi 'kolačiće' za što trebamo Vašu privolu. Ako nam želite pomoći u prikupljanju podataka za analitičke odnosno statističke svrhe, molimo Vas prihvaćanje 'kolačića' za analitiku. Naša web stranica koristi i marketinške 'kolačiće' zbog pružanja marketinškog sadržaja za koje od Vas također trebamo privolu. Bit ćemo sretni ako se slažete s tim jer Vam tako možemo ponuditi najbolje korisničko iskustvo.

Saznaj više
Foto: Pixabay Tablete za spavanje ometaju mozak u obavljanju vrlo važne funkcije tijekom sna

Tablete za spavanje ometaju mozak u obavljanju vrlo važne funkcije tijekom sna

Nova studija

Novo istraživanje sugerira da, iako tablete za spavanje mogu pomoći ljudima da utonu u san, one isto tako mogu oslabiti sposobnost mozga da uklanja toksine iz cerebrospinalne tekućine. Taj proces, vitalan za zdravlje mozga, oslanja se na glimfatski sustav, mrežu cijevi u kojima cerebrospinalna tekućina čisti otpad tijekom sna, javlja Zimo.

Maiken Nedergaard iz Medicinskog centra Sveučilišta u Rochesteru uspoređuje glimfatski sustav s perilicom posuđa koja se aktivira tijekom spavanja. Njezin tim proučavao je sedam miševa, koristeći optička vlakna za praćenje protoka krvi i cerebrospinalne tekućine. Otkrili su da norepinefrin, molekula koja regulira san, uzrokuje stezanje i opuštanje krvnih žila. Te fluktuacije pumpaju cerebrospinalnu tekućinu unutra i van, ispirući toksine tijekom spavanja bez brzih pokreta očiju (NREM), faze sna kritične za pamćenje i učenje.

Studija, koja je objavljena u časopisu Cell, naglašava ključnu ulogu norepinefrina u čišćenju mozga.

Njihov se mozak ne čisti dobro, rekla je Nedergaard, opisujući učinak zolpidema, lijeka za spavanje, na šest miševa. Tretirani miševi doživjeli su smanjenje protoka cerebrospinalne tekućine za 30% u usporedbi s miševima koji su primali placebo, što ukazuje na smanjeno čišćenje otpadnih tvari unatoč bržem uspavljivanju.

Nedergaard je naglasila da većina tableta za spavanje potiskuje proizvodnju norepinefrina, potencijalno utječući na spomenuti proces čišćenja toksina u mozgu. Iako su se rezultati istraživanja temeljili na miševima, Laura Lewis s američkog MIT-ja, koja nije sudjelovala u istraživanju, istaknula zbog čega su ti glodavci poslužili kao dobar analog ljudskom mozgu.

Arhitektura ljudskog spavanja još uvijek je prilično drugačija od mišjeg, ali imamo isti moždani sklop, rekla je.

Uzimanaje tablete za spavanje, ilustracija Često korištena tableta za spavanje može smanjiti nakupljanje proteina ključnih za razvoj Alzheimerove bolesti.

Ako bi se ti rezultati odnosili i na ljude, tablete za spavanje mogle bi s vremenom pogoršati zdravlje mozga ometajući prirodno uklanjanje toksina tijekom sna. Nedergaard zaključuje da moramo razviti nove lijekove za spavanje kako bismo riješili taj rizik i promicali obnavljajući san.

Vaša reakcija na temu