Dalmatinski portal koristi 'kolačiće' za što trebamo Vašu privolu. Ako nam želite pomoći u prikupljanju podataka za analitičke odnosno statističke svrhe, molimo Vas prihvaćanje 'kolačića' za analitiku. Naša web stranica koristi i marketinške 'kolačiće' zbog pružanja marketinškog sadržaja za koje od Vas također trebamo privolu. Bit ćemo sretni ako se slažete s tim jer Vam tako možemo ponuditi najbolje korisničko iskustvo.

Saznaj više
Foto: Inna Mykytas / Pixabay Trebam li prestati pušiti prije operacije?
Čitatelji pitaju, stručnjaci odgovaraju Piše: Poliklinika Priska Med

Trebam li prestati pušiti prije operacije?

Jakov Matas, dr. med., iz Poliklinike Priska Med piše za Dalmatinski portal

'Trebam li prestati pušiti prije operacije?', jedno je od pitanja s kojima pacijenti suočavaju kirurge, prijatelje, roditelje, djecu, susjede i Facebook grupe. Od strane liječnika, odgovor će u pravilu biti da apsolutno moraju prestati, a od ostalih nerijetko dobiju anegdotalne dokaze poput: 'Ja zapalila zadnju cigaretu prije nego sam ušla u bolnicu, a prvu u WC-u nakon operacije, i evo, živa' (ironičan čitatelj će primijetiti da oni koji nisu preživjeli komplikacije, neće se imati priliku oglasiti).

Ja se, ipak, u pravilu volim osloniti na hladne, tvrde dokaze koje nam znanost pruža, a oni kažu sljedeće: prestanak pušenja bi bio iznimno poželjan jer povećava rizike od gotovo svih promatranih komplikacija u istraživanjima - pušenje značajno povećava rizik od infekcije kirurške rane, usporava zarastanje rane, povećava stopu reoperacija te podiže ukupnu stopu operativnih i postoperativnih komplikacija. Niži, i dalje u nekim kategorijama značajan rizik, zabilježen je i kod bivših pušača; bivšim pušačima definira se pacijente koji ne puše preko šest mjeseci.

Manji dio pacijenata iskoristi ovo kao priliku i kompletno prestanu pušiti, dok većini kroz glavu prolazi misao: 'OK, a koji je minimum smanjenja koje moram napraviti, a da sve prođe dobro?', što je opet sasvim legitimno pitanje. Kao što često biva u medicini, nećete dobiti odgovor: '27 dana ranije, s tim da taj dan možeš zapaliti nakon ručka', nego će više biti u smjeru 'što ranije, to bolje'. Trenutno dostupna znanja kažu nam da se s prestankom pušenja četiri do šest tjedana prije operativnog zahvata postižu značajne razlike u svim gorenavedenim ishodima. Pritom, u borbi su dozvoljena pomoćna sredstva poput nikotinskih flastera, žvakaćih guma i svih drugih sredstava koja olakšavaju nošenje s manjkom nikotina. Naravno, svi oblici psihološke podrške okoline su iznimno poželjni.

Unatoč tome što je očit i jasan značaj prestanka pušenja, solidan dio ljudi ipak ne može nadvladati potrebe i želje, pa podlegnu i ne prestanu pušiti. Dapače, ako je zahvat takav da uzrokuje psihološko opterećenje, dio pacijenata će čak i pojačati s pušenjem kao mehanizam nošenja sa stresom. Važno je naglasiti da svaka cigareta manje u periodu oko operacije smanjuje rizike komplikacija. Ako će pacijent prestati pušiti i samo nekoliko dana oko operacije, opet je drastično bolje nego da nije pušio samo dok je bio u anesteziji. Ako, pak, pacijent ne prestane pušiti, postoje mehanizmi kojima se bar dijelom može reducirati štetni učinak duhana, poput izbjegavanja alkohola i uzimanja većih količina vode.

Sve u svemu, da se primijetiti da je tekst pisan poprilično kompromisno, ali, kad bi trebalo svesti odgovor na jednu rečenicu, bio bi: što ranije pred zahvat prestanete pušiti, manji su rizici komplikacija.

Više detalja, kao i reference znanstvenih radova korištenih u članku, nalaze se na stranici Poliklinike Priska Med.

Vaša reakcija na temu