Dalmatinski portal koristi 'kolačiće' za što trebamo Vašu privolu. Ako nam želite pomoći u prikupljanju podataka za analitičke odnosno statističke svrhe, molimo Vas prihvaćanje 'kolačića' za analitiku. Naša web stranica koristi i marketinške 'kolačiće' zbog pružanja marketinškog sadržaja za koje od Vas također trebamo privolu. Bit ćemo sretni ako se slažete s tim jer Vam tako možemo ponuditi najbolje korisničko iskustvo.

Saznaj više
Foto: RTL Screenshot U ime obitelji ministrici zdravstva: Osigurajte anonimni porod i gnijezda za bebe

U ime obitelji ministrici zdravstva: Osigurajte anonimni porod i gnijezda za bebe

Po modelu najboljih iskustava Austrije i Švicarske

Udruga U ime obitelji kao nositelj Hoda za život Hrvatska ovaj je tjedan ponovila svoj zahtjev ministrici  zdravstva gđi doc. dr. sc. Ireni Hrstić, dr. med. da se u saborsku proceduru uputi prijedlog zakona kojim će  se trudnicama omogućiti anoniman porod u bolnicama, kao i uvođenje hitne zakonske novele kojom bi se  bolnice u Hrvatskoj obvezale na otvaranje posebnih punktova, tzv. gnijezda za bebe, gdje će roditelji moći  ostaviti svoju tek rođenu djecu za koju se ne mogu ili ne žele skrbiti.

Udruga U ime obitelji skrenula je pozornost ministrici Hrstić na hvalevrijednu činjenicu da je, unatoč  ograničenim resursima, udruga Betlehem prošli tjedan otvorila 'Prozor života', odnosno 'gnijezdo za bebe'  u Mošćeničkoj ulici 3 u Zagrebu. Time su očajnim majkama osigurali mogućnost da anonimno ostave svoje  dijete u sigurnim uvjetima, povjeravajući ga brizi države.

'Ovaj je zahtjev potaknut događajem iz svibnja 2024. kada je u Zaprešiću pronađeno novorođenče staro sat  do dva. Mali Ivan pronađen je u kanti za smeće, pothlađen. Život mu je spašen zahvaljujući odgovornoj  reakciji dvojice mladića te brzoj i profesionalnoj intervenciji zdravstvenog osoblja', poručuju iz udruge.

U ime obitelji zatražila je od Ministarstva zdravstva da po modelu najboljih iskustava Austrije, Švicarske i  drugih država poduzme sve korake kako bi se u svim bolnicama RH omogućio anoniman porod i kako bi se  u sklopu bolnica otvorila tzv. gnijezda za bebe.
Na sastanku koji je održan u Ministarstvu zdravstva 28. svibnja 2024., na kojem su, uz predstavnike U ime  obitelji sudjelovali i predstojnici najvećih ginekoloških klinika u RH prodiskutirani su konkretni koraci koje  Ministarstvo treba poduzeti kako bi se ovim jednostavnim i ne preskupim mjerama zaštitilo i djecu i majke.

Željka Markić, dr. med., izvršna direktorica udruge U ime obitelji objasnila je da bi se uvođenjem mogućnosti  anonimnog poroda, odnosno davanjem mogućnosti trudnicama da prilikom poroda ne otkriju podatke niti  o sebi niti o ocu djeteta, majkama u teškim psiho-socijalnim i materijalnim uvjetima omogućio siguran  porod te bi se njima i njihovoj novorođenoj djeci mogla pružiti nužno potrebna primarna zdravstvena zaštita. 

Troškove poroda trebala bi preuzeti država. Po napuštanju rodilišta, djeca bi trebala biti predana ustanovama  socijalne skrbi i upućena na posvajanje. U RH na svako dijete dostupno za posvajanje u prosjeku postoji šest  parova koji ga žele posvojiti.

'Opravdanost ovakvog zahtjeva dokazuje primjer Republike Austrije koja je instituciju anonimnog poroda  uvela još 2001. godine. Od tada do 2019., tijekom 18 godina, u Austriji je zabilježeno 606 anonimnih  poroda. Gotovo 35 anonimnih poroda godišnje. Time su ta djeca spašena od sudbina nalik onoj koju je  doživio novorođeni dječak u Zaprešiću. Premda se ovakvom regulativom djelomično krše prava djece da  saznaju svoje podrijetlo, podaci da se u Austriji od uvođenja mogućnosti anonimnog poroda znatno smanjio  postotak smrtnosti novorođenčadi te da istraživanja nisu zabilježila poteškoće u razvoju djece rođene u  anonimnom porodu, ukazuju na nužnost implementacije ovih mjera i u Hrvatskoj', naglasila je izvršna direktorica U ime obitelji.

U ime obitelji podsjetila je ministricu Hrstić da prema Općoj deklaraciji o ljudskim pravima i Ustavu  Republike Hrvatske svatko ima pravo na život, a dužnost je države, društva i svakog pojedinca zaštititisvakog  čovjeka, neovisno o njegovoj dobi i fazi razvoja. Implementacijom predloženih odredbi dodatno bi se zaštitila  jedna od najranjivijih društvenih skupina – majke i novorođena djeca.

Vaša reakcija na temu