Dalmatinski portal koristi 'kolačiće' za što trebamo Vašu privolu. Ako nam želite pomoći u prikupljanju podataka za analitičke odnosno statističke svrhe, molimo Vas prihvaćanje 'kolačića' za analitiku. Naša web stranica koristi i marketinške 'kolačiće' zbog pružanja marketinškog sadržaja za koje od Vas također trebamo privolu. Bit ćemo sretni ako se slažete s tim jer Vam tako možemo ponuditi najbolje korisničko iskustvo.

Saznaj više
Foto: Gpointstudio/Freepik Upale mjehura: Kako ih izbjeći?

Upale mjehura: Kako ih izbjeći?

Najčešći uzrok je bakterija Escherichia coli

Upala mjehura, uz upalu urinarnih kanala svakako je najčešća infekcija urinarnog trakta.

Upala nastaje kada se bakterije nađu u urinarnom traktu, najčešće je to upravo bakterija Escherichia coli. S obzirom na različitu fizionomiju tijela, žene su bitno podložnije urinarnim infekcijama. Naime, mokraćna cijev je kod žena mnogo kraća i lakše dostupna bakterijama i na to ne možemo utjecati. Escherichia coli bakterija je koja stalno boravim u našem probavnom sustavu i vrlo je korisna našem organizmu. Problem nastaje kada se oona prenese u urinarni trakt i kada počinje stvarati probleme, piše Mamin kutak

Kako prepoznati upalu mjehura?

Ako primijetite neki od sljedećih simptoma, svakako posjetite liječnika:

- Učestalo mokrenje

- Urin mutan i/ili neugodnog mirisa

- Često noćno mokrenje

- Bol i peckanje tijekom mokrenja

- Bolovi u zdjelici

- Osjećaj pritiska u donjem dijelu trbuha

- Bol prilikom spolnih odnosa

- Nemogućnost kontroliranja uriniranja

- Povišena tjelesna temperatura

Može li se upala mjehura izbjeći?

Kako je glavni uzročnik upale mjehura bakterija, mnogo je toga što možemo učiniti kako bismo smanjiti rizik za pojavu infekcije:

- Unos više tekućine (najbolje vode, izbjegavajte alkohol i gazirana pića)

- Mokrenje nakon spolnih odnosa

- Održavanje redovite higijene

- Oprez prilikom brisanja nakon obavljenje nužde (od naprijed prema iza)

- Zdrava prehrana i zdrave navike koje jačaju imunitet

Kako se upala mjehura mjehura liječi?

Nakon što je urinokulturom potvrđena infekcija kreće se s liječenje antibioticima. Uz to je vrlo važno unositi dovoljno tekućine kako bi se toksini lakše izbacili iz organizma mokrenjem. Uzimanje probiotika je vrlo korisno za crijevnu floru tijekom liječenja antibiotika, pa bi ih bilo dobro uvrstiti u dnevnu rutinu dok traje liječenje, savjetuje Mamin kutak

Kod blažih oblika  i prirodne metode daju dobre rezultate, pa se tada preporučuje povećati unos tekućine, konzumacija uvin H čaja, brusnice i češnjaka. 

Vaša reakcija na temu