Dalmatinski portal koristi 'kolačiće' za što trebamo Vašu privolu. Ako nam želite pomoći u prikupljanju podataka za analitičke odnosno statističke svrhe, molimo Vas prihvaćanje 'kolačića' za analitiku. Naša web stranica koristi i marketinške 'kolačiće' zbog pružanja marketinškog sadržaja za koje od Vas također trebamo privolu. Bit ćemo sretni ako se slažete s tim jer Vam tako možemo ponuditi najbolje korisničko iskustvo.

Saznaj više
Foto: Pixabay VISOKI KOLESTEROL: Opasnost za srce, ali i mozak

VISOKI KOLESTEROL: Opasnost za srce, ali i mozak

Može izazvati ozbiljne zdravstvene probleme

Povećana razina kolesterola u krvi često se smatra problemom koji pogađa zdravlje srca i krvnih žila, ali sve više istraživanja sugerira da visoki kolesterol može imati ozbiljne posljedice i na mozak, povezane s razvojem demencije. Iako je povezanost između kolesterola i demencije još uvijek predmet istraživanja, nekoliko studija je pokazalo da visoka razina kolesterola u odrasloj dobi može povećati rizik od razvoja neurodegenerativnih bolesti, kao što su Alzheimerova bolest i drugi oblici demencije.

Kolesterol i njegov utjecaj na mozak

Kolesterol je važan za mnoge funkcije u organizmu, uključujući izgradnju staničnih membrana i proizvodnju hormona. Međutim, postoji razlika između 'dobrog' (HDL) i 'lošeg' (LDL) kolesterola, i upravo visoka razina LDL kolesterola može izazvati ozbiljne zdravstvene probleme. Kada nivo LDL kolesterola postane previsok, on se može taložiti u krvnim žilama, što dovodi do sužavanja arterija i smanjenog protoka krvi.

Ovo smanjenje protoka krvi može imati izuzetno negativan utjecaj na mozak. Moždane stanice, poput svih drugih tjelesnih stanica, zavise od stalnog snabdijevanja krvlju koja donosi kisik i hranljive tvari. Kada protok krvi do mozga postane otežan, stanice mozga ne dobivaju dovoljno potrebnih resursa, što može povećati rizik od degenerativnih procesa, uključujući i demenciju.

Povezivanje visokog kolesterola s Alzheimerovom bolešću

Jedan od najpoznatijih oblika demencije je Alzheimerova bolest, a brojni znanstveni radovi ukazuju na povezanost između visokog kolesterola i povećanog rizika za razvoj ove bolesti. Smatra se da povišena razina LDL kolesterola može doprinijeti formiranju plaka, koji se nakuplja u mozgu kod osoba s Alzheimerovom bolešću. Ovaj plak može oštetiti neuronske mreže, smanjujući sposobnost mozga za obradu informacija i pamćenje.

Također, visoka razina kolesterola može izazvati upalne procese u mozgu, što dodatno doprinosi njegovom oštećenju i ubrzava razvoj neurodegenerativnih bolesti. U starijoj dobi, kada su moždane stanice već podložnije oštećenju, ovo povećanje upale i plaka može imati dramatične posljedice na pamćenje i kognitivne funkcije.

Kolesterol i vaskularna demencija

Osim Alzheimerove bolesti, visok kolesterol može igrati ključnu ulogu u razvoju vaskularne demencije. Vaskularna demencija je vrsta demencije koja nastaje uslijed oštećenja krvnih žila u mozgu, što može biti rezultat ateroskleroze izazvane visokim razinama kolesterola. Oštećenje krvnih žila zbog nakupljanja plaka u arterijama može smanjiti dotok krvi u mozak, što dovodi do smrti moždanih stanica i smanjenja funkcionalnosti mozga. Ova vrsta demencije obično je povezana s naglim promjenama u kognitivnim funkcijama.

Prevencija i upravljanje razinama kolesterola

Iako se povezanost između povišenog kolesterola i demencije još uvijek istražuje, prevencija i upravljanje razinama kolesterola već su prepoznati kao ključni faktori u smanjenju rizika od demencije. Održavanje normalnih razina kolesterola kroz zdrav način života može imati dugoročne koristi, ne samo za zdravlje srca, već i za zdravlje mozga.

Prehrana bogata vlaknima, voćem, povrćem, integralnim žitaricama, kao i omega-3 masnim kiselinama iz ribe, može pomoći u smanjenju razine LDL kolesterola i poboljšanju zdravlja krvnih žila.

Tjelesna aktivnost pomaže u održavanju normalne razine kolesterola i poboljšava cirkulaciju, što može zaštititi mozak od oštećenja.

Prekomjerna tjelesna težina i pušenje mogu doprinijeti povećanju kolesterola i rizika za razvoj vaskularne demencije.

Vaša reakcija na temu