Svečano otvaranje 59. Đakovačkih vezova ove se godine održava pod naslovom: 'Šokačko se razigralo kolo...', a posvećeno je četrdesetoj obljetnici KUD-a 'Tena' i svima koji već desetljećima čuvaju naše narodno blago. Otvaranje manifestacije je u petak, 4. srpnja s početkom u 21 sat.
I ove godine su se poštovali temeljni kriteriji za oblikovanje programa svečanog otvaranja Đakovačkih vezova, među kojima su najvažniji oni kako programski sadržaj mora biti vezan za Đakovo, Đakovštinu ili Slavoniju, a unutar programa se kombiniraju voditeljske dionice, protokolarna obraćanja, glazbeni nastupi, nastupi folklornih društava, dramska igra (6 do 10 slika) koja ima jedinstvenu radnju i jasan završetak s porukom (pukom) koja je u duhu naslova (teme) manifestacije. Program svečanog otvaranja i ove godine napisao je Mirko Ćurić, režira ga Darko Milas, a glazbeni urednik je Tomislav Radičević.
'Dakle, kroz program ćemo pokušati, ne samo „odraditi“ protokolarne obveze, prikazi ljepotu slavonskog folklora, zabaviti publiku, već ponovno ukazati na vrijedne i malo poznate podatke iz lokalne povijesti, koji afirmiraju Đakovo i Đakovštinu kao mjesto s vrlo vrijednom tradicijom prepoznatom i izvan hrvatskih okvira.
Ove je godine dramska igra posvećena jednoj đakovačkoj kulturnoj zanimljivosti svjetskog značaja. Malo tko u Hrvatskoj nije čuo za poznatog njemačkog pisca Karla Maya, koji je svojedobno uživao golemu popularnost, napose nakon što je u našoj zemlji snimljen cijeli serijal filmova o apaškom poglavici Winnetou - jednom od najpoznatijih junaka koje je ovaj pisac stvorio. Karl May se rodio u Hohstein Ernstthalu, 25. veljače 1842., a umro u Radebeulu, 30. ožujka 1912. Mayeva popularna djela su prevedena na više od trideset jezika i prodana u preko 100 milijuna primjeraka', kažu organizatori.
Donedavno se nije znalo da Karla Maya, Đakovo i Vukovar povezuje književnik i svećenik Nikola Tordinac (Đakovo 1858.-1888.), koji je prvi u svijetu objavio prijevod jednog djela slavnoga njemačkog pisaca, priču Tree carde monte, sličica iz života u sjedinjenih sjeverno-amerikanskih državah ne navodeći ime autora izvornika već naglašavajući kako je pripovijetku 'pohrvatio'. Ove godine je o Tordincu i Karlu Mayu bilo govora u sklopu programa Chemnitza, Europske kulturne prijestolnice 2025., u Karl-May-Hausu u Hohenstein-Ernstthalu, rodnom gradu njemačkog književnika.
Zaplet dramske igre događa se kada skupina naših sugrađana u Zagrebu krajem 19. stoljeća gleda znameniti cirkus Buffalo Billa te odluči nešto od viđenoga prikazi stanovnicima jednog sela Đakovštine. Sve je prožeto pjesmom i onim tipičnim slavonskim humorom, koji je uz, bogatu slavonsku trpezu i ukusnu kapljicu, najbolji lijek za svaki problem, baš kao i slavonska pjesma i slavonski folklor koji volimo više od svega i njegujemo i u otvaranju Đakovačkih vezova.
Voditelji programa su mladi glumci Jona Zubković i Stjepan Bešlić, a u dramskoj igri sudjeluju: Joza, gazda, Darko Milas; Reza, gazdarica, supruga Jozina, Sandra Lončarić; Mata, gazda, Ivan Ćaćić; Stipa, gazda, Miroslav Čabraja; Grožđe, djevojka, Katarina Šestić: Šećerka, djevojka, Josipa Oršolić; Iva, momak, Lovro Klepo, Tunja, momak, Dominik Karaula; Manda, gostioničarka, Selena Andrić; Učitelj, Antonio Jakupčević.
U sklopu programa nastupaju pjevačke skupine, kulturno-umjetnička društva, vokalni solitisti i solistice, konjogojske udruge, što bi rekao nenadmašni Matko Peić: 'džumbus' od ljepote i tradicije pred najljepšom hrvatskom crkvom, Strossmayerovom katedralom.
I na kraju, mala napomena gledateljima, izravan prijenos na prvom programu HTV-a, zbog televizijske sheme započinje u 21.05 sati.